http://www.lapinkansa.fi/lappi/kemijarvi-saattaa-lomauttaa-tai-irtisanoa-henkilostoaan/
Toivottavasti sikariportaasta eikä sieltä suorittavasta päästä kuten pelkään....
Toivottavasti sikariportaasta eikä sieltä suorittavasta päästä kuten pelkään....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sopiva aika jäädä eläkkeelle, turvassa ;)
Et kuitenkaan turvassa Pikka... veronkorotuksilta?
"Pakolaisia" Varsitiellä palvelee yli kaksikymmentä höperöä.
Mitä houritte; SPR niiden palkat maksaa ja maahanmuuttovirasto antaa kuluihin rahat, muuten asunnot olis tyhjillään, nyt tulee vuokratulot kaupungille ja kaupat esim saa asiakkaita joka päivä.
Varsitiellä on elätettäviä ja monenlaista "kulttuurin" rikastuttajaa (vihastuttajaa)!
Tartteko muslimit aikavarausta lääkärille?Minule luvattiin marras-joulukuun vaihteeseen,näin meitä alkuperäis väestöä pompotetaan.
Turvapaikanhakijoillehan haettiin terveydenhoitajaa, hän järjestelee ekana heidän terveysasioitaan; tietenkin kaikkeen pitää olla ajanvaraus, paitsi hätätilanne ensiavussa, silloinkin soitetaan mahd. mukaan
Lomautukset ? Eppäilenpä että ei yhtään opettajaa lomauteta . Sen verran vahva edustus heillä on päätöksenteossa. Opettajia voisi aivan hyvn lomautta "ylipitkän vuosiloman " ajoiksi ? Kesäloma,syysloma ,joululoma ja hihtoloma....kenellä muilla on sellaisia ?
Noh, lopetetaanko kyseiset lomat ja laitetaan lapset kesälläkin kouluun, ettei opettajilla ole liikaa lomia. Vuorotyöhön vaan 7 vuotiaasta alkaen :)
Opettaja ja opettaja ovat eri asioita. Esimerkiksi yliopiston, ammattikorkeakoulun, ammattikoulun, lukion ja peruskoulun ylä-asteen opettaja voidaan irtisanoa taloudellis-tuotannollisin perustein.
Tämä ei kuitenkaan koske peruskoulun ala-asteen opettajia. Jos kunta sanoo irti peruskoulun ala-asteen opettajan, niin hänelle pitää olla valmiina työpaikka toisessa kunnassa.
Sanoisin, että toistaiseksi peruskoulun ala-asteen opettajilla on Suomen paras työsuhdeturva. Pientä palkkaa tukee noin 2½ kuukautinen kesäloma, joka ei ole loma, mutta mitä peruskoulun opettaja tekee ilman oppilaita?
Virossa peruskoulun opettajilla menee vielä paremmin pienestä palkastaan huolimatta: Siellä on peruskoulun käynti lailla kielletty 01.05 - 31.08 välisenä aikana, eli peruskoulun opettajilla on 3 kuukautta palkallista kesälomaa.
Suomi ei tässä peruskoulun opettajien maaottelussa pärjää Virolle.
Muistattekos ne kaupungin yt-neuvottelut, ne surkuhupaisat. Ketään ei irtisanottu, vähän järjsteltiin herrojen nimikkeitä ja palkkaluokkia. Aiemmin esim tiemestarin toimi piti olla puolikas nyt täytetään kokoaikaisena ja vielä puoli vuotta päällekkäin vanhan tm:n kanssa.
Opettajiahan ei missään tapauksessa voi irtisanoa eikä heidän hommiinsa mitenkään puuttua, muutama avustaja varmaan tarvittais jos menette kysymään. Vaikkapa sitomaan luistinten nauhoja pienimmille oppilaille, ei nääs sovi opelle.
Esim ylityöt aina vapaan niin siitäkin kertyy sievoinen summa
Lea se vaan kehuu että on tehty valtavamäärä rakenteelisia uudistuksia, se on kyllä totta. Unohti vain mainita että kaikki entiset ja uudet kustannukset on vyörrytetty uusiin rakenteisiin. Voi pyhä Sylvi meidän kaupungin menoa!
Eikö se vanha suomalainen sananlaskukin osoita asian todeksi:
"Mitkä olisivat kaksi toiveammattiasi?"
Talvella sisävesilaivan kapteeni ja kesällä peruskoulun ala-asteen opettaja.
Minulle annettiin pubissa uusi arvoni heittäessäni Dartsia (501). Koko jengi huusi iskien viisikymppisiä kouraani "sinä et ole koulutukseltasi opettaja, vaan lopettaja".
Darts 501: https://www.youtube.com/watch?v=6w113e_SmGs
https://www.youtube.com/watch?v=Wf4TkbBMjjA Dartsin MM-kisat vuonna 2015
No kukas son johtanu luottamusmiesjohtajana kaupunkia jo reilusti yli 10 vuotta ? Mikäs onkaan tulos ?...Persaukinen, velkainen kaupunki ...
Sullemulle kepuliveli tai systeri
http://static.mvlehti.net/uploads/2015/11/12254324_848987001888134_606835658_n.mp4?_=1
Onko tämä punaisenristin täti? Rikastuttaa kulttuuria!
Liikaa on johtajia vaan ei hyväveliverkosto voi sanoa toisiaan irti.
Koska selviää montako joutuu lähtemään kokonaan?
Alimmalta tasolta lähtee, johtajia ei vähennetä.
Lomautetaanko opettajat pitkien lomien ajaksi ? Näin se ei häiritsisi itte opetusta ? Mitähän sanovatten kaupunkihallituksen opettajajäsenet L.Soppela ja P.Aalto ? Nyt veri punnitaan. Ajetaanko kuntalaisten vai omia etuja ?
Suorittavaa porrasta vähennetään. Lähihoitajien ja laitoshuoltajien työt lisääntyy niille, jotka saavat jäädä. Tyhjäntoimittajajohtajia ei vähennetä. Pirut roikkuvat töissä 68-vuotiaiksi. Helppohan se on istua virassa, kun työt eivät paina.
Juuri näin. Vieläpä nää on niitä isopalkkaisia jokka ei jää kulumallakaan pois. Nyt katotaan onko kaupunkijohtajassa ja päättäjissä kanttia tehä oikeita päätöksiä.
Laitosäijillä ei ole hiki tullut.
Siellähän on enemmän "johtajia" kuin työntekijöitä.