Lapin Kansan tiedon mukaan maahanmuuttovirasto on palkannut henkilön etsimään kiireisesti uusia tiloja myös Pohjois-Suomesta turvapaikanhakijoille. Selvästi odotetaan uutta pakolaisvyöryä nyt Venäjän puolelta kuten Presidentti Niinistö antoi eilen ymmärtää tiedotustilaisuudessaan. Ei taida olla kuin ajan kysymys, että kiintiötä nostetaan taas Kemijärvellä. Etelä-Suomesta ovat jo vuokranneet tyhjiä hotelleja yms. rakennuksia pakolaisille. Kunnan tulee estää SPR:n mielivalta tilojen suhteen, ettei käy kuten Kittilähän on suunniteltu.
Maahanmuuttovirasto etsii uusia tiloja
Herätysihmiset
1061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Venäläisillähän on oma hotelli kemijärvellä ja oma (autioitunut)huoltoasema. Särkiportissa on jo "loosit" valmiina (entinen kirpputoriloosit)!
Sallassa,sallansuu odottaa ja kommarit ottavat avosylin vastaan aateveljiään!
Suoraan ohjataan seuraavalle lennolle kotimaahan. Ei yhtään pakolaista tänne vaan palautukset heti alettava. on se saatanan kumma kun hallitus ei saa mitää aikaan niin kuin muualla euroopassa.
Kemijärvi on täynnä tyhjiä kiinteistöjä, tyhjät koulurakennukset nyt uusiokäyttöön.
Norja on jo tiukentanut rajavalvontaa, mutta Suomelle näemmä kelpaa uudet asukit. Eikö Naruskan rajavartioasema ole tyhjillään, sinne vaan seuraavat tulijat.
Persujen Putkonen on ollut myös yhteydessä Kemijärven persuiksi olettamiinsa henkilöihin , josko heillä olis tietoa sopivista majoitustiloista, tarve on kuulemma niin polttava.
Li Anderssonin sylimikrosta
"Saapa nähdä, tarttuuko suomalainen valtamedia tähän juttuun. Saamani tiedon mukaan suomalainen media on hyvin tietoinen tästä asiasta. Nyt nähdään, leivotaanko tämäntyyppisistä jutuista kohuja ainoastaan perussuomalaisten kohdalla."
http://i.imgur.com/kEhZtJ2.jpg
http://i.imgur.com/EH4GlF2.jpg
http://i.imgur.com/d0Da1zA.jpg
http://static.mvlehti.net/uploads/2015/11/81976422.gif
Eikö ole yhtään suvakkia auttamassa?
Ja kohteita!
Vasemmistoliiton kommarit hyy sää. ....
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt/636974?programid=185
Kuunnelkaa tuolta,mitä ruotsissa tapahtuu!
Kun uusi s - market valmistuu, vanhaan kiinteistöön mahtuu.