Mitä olet syönyt tänään?

ruokatutkija

Kertokaapas kaikki vain.

5

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munruokavalioni

      Moikka! Haluisin kuulla teidän mielipiteitä mun ruokavaliostani. Tässä mitä tänään oon syönyt ja tuun syömään vielä iltapalan.
      Aamupala 9.30: Riisikakkuja 3x keittokinkkuja päällä kahvia
      Lounas 13.30: Lohta 65g, wok kasviksia 100g, raejuustoa 50g vishyä
      Välipala 16.30:Fazer ruispuikula 2 kpl, päällä kurkkua vihreä tee
      Iltapala 19.30: Banaanijäätelöä pepsi max (en juo limsoja kuin vklp)

      Liikkunut olen sen verran, että crosstrainerilla tein 500 kcal saakka ja vähän vatsalihasliikkeitä tein.

      • täysjyvävehnätön

        No tämä on jonkun teinin alotus mutta vastaanpa kuitenkin.
        Aamu 5.30 vaatteet päälle, koirat kyytiin, metsään ja mukaan pullo juotavaa jogurttia. Sen voi hörppiä vaikka auton ratissa
        päivä .. ööh oisko pala näkkäriä, venäläistä hapankaalisalaattia ja majoneesiä
        iltapäivä: pakasimen sulatus, sieltä löytyi itsetehtyä lihapiirakkaa, sitä mikroon
        ilta: ei mitään. kahvia, tais mennä pari keksiä
        Ei tarvia crosstraineria. Remontti ja kaksi aktiivista koiraa pitävät huolen liikunnasta

        Sun ruokavalio ?
        Onko tuo joku ruokavalio?

        Kuulehhan lapsi rakas- minkä ihmeen takia pitää olla suunnitelma, syöt vaan sitä mitä eteen saat, noita grammoja nyt on meleko turha mittailla tai määriä laskeseklla. Mulla saattaa olla päiviä etten edes ehdi syömään. No kun kasvat aikuiseksi niin sulle tulee muuta vipinää kun miettiä syömisiä. Tuo tietty kuuluu teinin itsetuntojuttuihin varmaankin.

        Minusta näille teineille vois olla ihan oma ruokapalsta, tiedoks vaan ylläpitoon.


    • panzer

      Just tänään paistoin messevää leipää pari pellillistä ja olen niinku ylpeä että en ole leipäjonoissa notkumassa. Leipien muotoilussa mättää mutta koostumus/maku/yms. on kohilaan!

    • KotikokkiSatakunnasta

      Söimme eilen päivällä vaimon kanssa paistettuja kuhafileitä perunamuusilla ja illemmalla söimme vieraamme eli anopin kanssa tirrikastiketta (kirkasta sialihakastiketta) kokoperunoilla, älyttömän hyvää safkaa. Huvittaa kun anoppi (57v) ei tiedä miten tirrikastike tehdään, olisi tunkenut siihen vehnäjauhoja jotka eivät kuulu siihen alkuunkaan. Oli siinä anopilla suu vehnäsellä kun söi tirrikastiketta Lupasi heti ensiviikolla valmistaa ja kutsua vieraita syömään vanhanajan tirrikastiketta.

    • toimiisenäinkin

      Lähinnä ohrapirtelöitä ja oheen vähän suolaista hiukopalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4014
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      44
      2721
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2695
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2435
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2433
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      314
      2243
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1969
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1632
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe