Tarvitsisin apua seuraavan laskun laskemisessa:
Erkillä on 1729 palloa. Hän heittelee palloja seinään, johon hän osuu todennäköisyydellä p. Ohi menneet pallot erkki jättää hakematta. Määritä p, kun Erkki heitää kaiken kaikkiaan 2015 kertaa palloa.
Erkillä on 1729 palloa. Hän heittelee palloja seinään, johon hän osuu todennäköisyydellä p. Ohi menneet pallot erkki jättää hakematta. Määritä p, kun Erkki heitää kaiken kaikkiaan 2015 kertaa palloa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Erkki siis heittelee niin kauan, kunnes hänellä ei enää ole yhtään palloa jäljellä.
Ei lukua p voida tuon perusteella suoraan määrittää. Tässä on kysymys tilastollisesta testaamisesta ja p:tä voidaan havaintojen perusteella arvioida tietyillä merkitsevyystasoilla. Teoreettisessa tarkastelussa lähtökohtana on binomijakauma, mutta kun luvut ovat noin suuria, joudutaan käyttämään normaalijakauma-approksimaatiota.
pääasia on, että "ai niin ja erkille vielä yks"
Olisikohan kyse estimaatin laskemisesta p:lle geometrisen sarjan kautta. Ensimmäisellä kierroksella osumaheittojen odotusarvo on p*1729, toisella p^2*1729 jne. Voidaan laskea päättymättömän sarjan summana siitä aiheutuva virhe on pieni. Melkoisen huono heittäjä Erkki on.
Saadaanko tuosta geometrisen summan kaavalla 1729p*(1/(1-p)=286, josta p=22/155?
Meneekö suoraan niin, että 2015 heitolla palloja palautuu 286. Eli p on 286/2015?
Kyllä, juurikin näin. Muut ajattelevat liian monimutkaisesti..
Eikös niiden osumien kokonaismäärä ole 2015? Eli p olisi 2015/3744.
Ee.. Hän heittää 286 kertaa uudelleen, eli niin monta on osunut 2015 heitosta.