Olen 38 vuotias nainen ja crosstrainerilla lämmitellessä syke 185-190 ihan helposti (5 minuutin kuluttua jo). En ole uskaltanut kokeilla, mihin nousisi, jos täysillä kiskoisi. Ei tunnu ihan terveeltä? Onko sydämessäni jotain vikaa? Eihän sydämen pitäisi kaavojen mukaan edes pystyä lyömään noin paljon tässä iässä.
Maksimisyke? Pitääkö olla huolissaan, jos...
8
196
Vastaukset
- fawfa
mittaa sykkeesi ensi kerralla ihan kunnollisella sykevyöllä ja mittarilla. Crosstrainereiden kämmenistä lukeva mittari näyttää usein mitä sattuu.
- sykesyke
Aivan sama on sykevyön (rintojen alle laitettava) kanssa.
- fwfa
Asian voit varmistaa ihan vaan mittaamalla itse vielä sen sun sykkeesi.
laita sormet kaulavaltimolle tai ranteelle ja laske montako lyöntiä tulee esim 10s ajalta ja kerrot sen 6 niin saat minuutin lyönnit.
Jos sykkeesi on oikeasti 180-190 kieppeillä niin hengityksenkin pitäisi olla jo kunnollista läähätystä.- sykesyke
Minulla on välillä sydämen lisälyöntejä, joten ehkä laitteet sekoavat niiden vuoksi? Hirmu hankalaa on mitata pulssi itse urheillessa kuvaamallasi tavalla, mutta pitää kokeilla. Ja joo, kyllä se tuntuu lyövän noin paljon ja välillä tuntuu, että taju lähtee. Ja hengähdän hetken.
- fwfa
Joo siis teet sen niin että toki pysähdyt siksi aikaa kun mittaat. ei se syke sen ensimmäisen 10 sekunnin aikana niin paljoa ehdi tippua että heittää enempää kuin 10 lyöntiä minuutissa.
jos on jotain lisälyöntejä sydämmessä tms häiriötä niin ottaisin varovasti jos todelliset sykkeet on tuota luokkaa. eli paljon matalammalla intensiteetillä kunnon kohotusta.
- KestävyyttäLisää
Suosittelen lämpimästi liikkumista matalammilla sykkeillä ja peruskunnon kohottamista. Eli ainakin tunnin lenkkejä kolme kertaa viikossa alle 110-140 sykkeillä.
- Harhapulssit
Saako muiden sykemittareista ylimääräisiä pulsseja, jos mittailet salilla?
- sykesyke
En ole muiden mittareita lainaillut, mutta jokainen laite (oma sykevyö ja crosstrainereiden mittarit) näyttävät siis samaa. Yritin eilen mitata sekunttikellolla ja kyllä se kovaa tuntuu lyövän, ainakin sen 180. Tällä kertaa kestin tuon rasituksen paremmin eli ei tullut tunnetta, että taju lähtee. No, seurailen aikani ja sitten kysyn asiaa lääkäriltä, jos pulssit pysyvät korkealla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit956101KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495535Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521032015Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459