Kotiruokaa

Miksei täällä ole kotiruokaa palstaa? Sellaista missä juteltaisiin tavallisesta kotiruuasta mitä tehdään kodeissa päivittäin.
Vaihdeltaisiin reseptejä, kerrottaisiin helppoja ja nopeita arkiruokia.
7325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaupassa oli halvalla kahden kilon pussit punajuurta, porkkanaa ja lanttua. Ajattelin tehdä niistä (ilman perunaa) kasvismuussia. Raastoin kasvikset yleiskoneella, että tulisi nopeammin. Laitoin vettä tosi vähän ja raasteet siihen. Kiehutin hiljalleen parikymmentä minuuttia. Keitinlientä en tietenkään malttanut heittää pois, kun olisi menneet vitamiinit ja kivennäisaineet samalla. Laitoin voita, mausteita ja lurautin vähän maitoa. Tuli liian löysää muussiksi, mutta keittona oli taivaallista. Ongelma oli se että liharuokana oli karjalanpaisti. Niinpä laitettiin sekaisin keittoa ja karjalanpaistia. Se oli niin hyvää ettei meinannut millään pystyä lopettamaan lisääottamista.

Äänestä
  • Olisit lisännyt muutaman jauhosen potun sekaan ja kypsentämisen jälkeen jauhanut ne suurustamaan keitoksen ja maidon sijasta kermaa niin olisi tullut vielä parempaa.

    Karjalanpaistin oheen tulee aina tarjota hyvää perunamuussia ja etikkaisia eli maustekurkkua, punajuurilohkoja ja kurpitsasäilykettä.

    Että tuli nälkä!

    Äänestä

  • Nimimerkki Laitampa_toistekin kävi suoraan asiaan.

    Äänestä


  • Ihme juttu - taivun enemmän karpalososeeseen kuin etikkaisiin.
    Ne taas sopii silakkalaatikon kumppaniksi ... makuasioita.

    Äänestä

Kotiruoka - kirjana kulkenut jo suvussa 4 polvea -kaik sai rippilahjaksi, koska silloin viimeistään siirryttiin kauhanvarteen. Usein pojat olikin innokkaita kokkaamaan ja tytöt jäi tiskihommiin ,kurkien sitten mamman olan yli.
Opittiin tekemään raaka-aineista monia osia käyttäen.
Suvun bravuuri kunnon kana ja lopusta isoaidin paras kanakeitto.
Kirja ilmestyi ensimmäisen kerran 1908 ja siitä on tehty uusia painoksia säännöllisesti, kun ruoanlaitto siirtyi leivinuunista & puuhellasta nykyaikaisiin.
Juurekset ja vihannekset oli jo mummin puutarhassa sekä yrtit -pippurit jne oli kalliita.
http://www.yrttitarha.fi/tietopankki/kansanperinne/puutarha.html
Miesväki toi kalan pöytään .
kotiruokaan
https://www.ideakeittio.fi/artikkelit/vinkit-testit/retroruoka-tullut-jaadakseen-nain-valmistat-edullisia-ja-herkullisia.
Miesväki toi kalan pöytään .
silakkalaatikko, silakkarullat, silakkapihvit ,merimiespihvi, kaalikääryleet, kaalilaatikko, maksalaatikko (rusinalla tai ilman) maksapihvit tai kastike. , makaronilaatikko, läskisoosi, herne- kaali- liha- siskonmakkara- ja eritoten kalakeitto, jauhelihasta vakka mitä, karjalan paisti mm tuli äkkisältä mieleen ,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


koditonkokki kirjoitti:

Miksei täällä ole kotiruokaa palstaa? Sellaista missä juteltaisiin tavallisesta kotiruuasta mitä tehdään kodeissa päivittäin.
Vaihdeltaisiin reseptejä, kerrottaisiin helppoja ja nopeita arkiruokia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu