Uskaltaako kempassa liikkua ?
miten ne matut täällä?
turvaton
19138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Taidat olla yksinkertainen ihminen. Tule ulos kaapista ja tutki maailmaa. Älä elä pelossa ja tietämättömyydessä.
hyvin uskaltaa: http://yle.fi/uutiset/maahanmuuttajien_korkeaan_raiskaustilastoon_ei_loydy_yhta_patevaa_syyta/7877771
Sebastian Tynkkynen
9 t · Oulu ·
Lähetin juuri äskeisen sähköpostiviestin maamme pääministerille.
--
"Arvoisa Juha Sipilä.
Kerroitte pääministerinä 5.9. antavanne Kempeleen asuntonne turvapaikanhakijoille vuodenvaihteessa. Tekonne seurauksena Euroopan johtajien ja suurimpien lehtien saattelemana maanosamme ulkopuolella Suomesta puhuttiin turvapaikanhakijoille otollisena kohteena, jossa pääministerikin avaa ovensa heille.
Sillä oli vakavia seurauksia. Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa ihmissalakuljettivat markkinoivat maatamme lausunnoillanne. Suomen kantokyky ei kestä enää elintasosurffaajia, jotka ovat tulleet useiden turvallisten maiden läpi päästäkseen juuri Suomeen.
Kansalaisemme ovat kohdanneet väkivaltaa, ryöstelyä ja turvattomuutta. Luottamusyhteiskuntamme on tuhoutumassa pala palalta, kun vuosikymmeniä jatkunut toisiin luottamisemme ja hyväuskoisuutemme valjastetaan näiden maahantulijoiden vääriin tarkoitusperiin. 23.11. on jälleen yksi niistä päivistä, kun Suomi suree tämän kansainvaelluksen karvaita hedelmiä.
Kotikunnassanne Kempeleessä ulkomaalaiset kävivät käsiksi vasta murrosikäiseen lapseen, ja raiskasivat hänet. Se varmasti pysäyttti teidät. Uskon, että kempeleläiset ymmärtävät tilanteen vakavuuden, eivätkä halua alueelleen lisää ihmisiä, joiden sopeutumisedellytykset ovat huonot - siitäkin huolimatta, että olette ilmoittaneet ottavanne Kempeleeseen heitä lisää kodillisen verran.
Olette sanoneet, että tuomitsette teon. Mutta se ei varmasti montaa ihmistä tällä hetkellä lämmitä, eikä auta itse tilannetta. Pyytäisin teiltä valtiomiesmäistä tekoa. Pyytäisin, että kannatte vastuun siitä, että teidän vuoksenne Suomesta on oltu tekemässä turvapaikanhakijamagneettia. Te voitte nyt astua esiin, ja ilmoittaa, että turvapaikanhakijat eivät ole tervetulleita teille ja perutte aikaisemman lupauksenne antaa heille kotinne.
Sen jälkeen viesti siitä, että kantokykymme ja mittamme on täysi, kiirii myös lähtöalueille."
vaan lessu-pöpilällä ei ole munaa tuohon hommaan.
https://youtu.be/TNMoYEn5-9g
Käynyt toteen ja päättäjät ovat "kusi" housuissa!
Kannattaa levittää facebookissa muualla!!
Äärivasemmisto häiriköi itsenäisyyspäivänä!
Mitenkähän tänävuonna?
Ei tullut seuraamuksia!
Persut potkii ulos totuuden puhujat ja harjaa immoset hiljaiseksi
Tynkkysen kirjoitus poistettu facesta, mutta voi lukea Tynkkysen omilta sivuilta!
Soinin höpinöille on aivansama mitä höpisee. TEKOJA TARVITAAN!
Loppu Kempeleessä naisten/tyttöjen yksin liikkuminen. Lenkille meno yksin on vaarallista. Liikkumatila supistu.
https://youtu.be/0eOv5ZDzvZ0
Näin kommari ja vihreävisto horisevat! Missä ovat nyt,ei kuulu kommentteja.Keräävätkö "voimia" itsenäisyyspäivää varten?
Raiskaajat eivät poliisin tiedotteen perusteella asuneet vastaanottokeskuksessa. On epäilty, että he asuvat Oulun Diakonissalaitoksen Säätiön järjestämässä asunnossa. Säätiö kertoo toiminnastaan verkkosivuillaan:
”Oulun Diakonissalaitoksen Säätiö (ODL) toteuttaa diakonista tehtäväänsä kehittämällä kodinomaisia asumisratkaisuja alaikäisille turvapaikanhakijoille. Lokakuussa avasimme Ouluun 14-paikkaisen ryhmäkodin alle 16-vuotiaille, maahan yksin tulleille turvapaikanhakijoille.
Tapaukseen liittyy paljon synkkää ironiaa, sillä Sipilä lupasi syksyllä antaa oman asuntonsa maahantunkeutujien käyttöön, jotta koko Suomi oppisi suhtautumaan pakolaistulvaan tarpeeksi suvaitsevalla asenteella.
Henkilökohtaisesti eivät ole häiriöksi olleet, mutta juttuja näkee kun liikkuu.
Liikuntahallilla käydessä sääliksi käy valvojia, kuukauden ovat jo hallia aktiivisesti käyttäneet nämä turvapaikanhakijat, mutta edelleen ovat kuin eivät tietäisi että maksaa pitää, lähes jokaiselle erikseen valvojat kertovat maksusta ja käännyttävät pihalle jos ei maksa... jos yhteinen kieli sattuu löytymään. Ja sama seuraavana päivänä seuraavan valvojan kanssa jne.
Liikuntahallin nuorisotilaa eivät paikalliset nuoret enää viitsi käyttää, sen ovet kun on avattu turvapaikanhakijoille, ilmeisesti kaikille ikään katsomatta tai ainakaan aikuisia ei saada sieltä pois silloin kun on nuorisotilan aukioloaika.
Pitäkää myös vanhemmat tytöistänne huolta, ne on teinejä, lapsia vielä, eikä ne ymmärrä miksi ei kannata näiden "parrakkaiden lasten" kanssa kovin tuttavalliseksi heittäytyä. Siellä vehtaavat pitkin liikuntahallin nurkkia kun pitäisi olla esim. jossain harrastuksen parissa niin kuin vanhemmat kuvittelevat.
Jos vanhemmilla tai vaikka paikallisilla sankareilla siis huolettaa ja haluavat oikeasti tehdä jotain niin tuo liikuntahalli olis hyvä paikka, sinne pelaamaan, salille tms. näkymään, jotta tulokkaat tietävät että omista pidetään huolta.
Pääministerin kotikunnan kuulumisia;http://yle.fi/uutiset/tunteet_kuumenivat_kempeleen_turvapaikkamielenosoituksessa_kenttaoikeus_kaytantoon__video/8489154
Kempan liikunhallilla soi ählämien musikkia!
Heillä on lähemmäs tonnin puhelimet kuunnelkoot ölinänsä korvanapista. Halli on veronmaksajien.
Kemijärvellä hyysätään, puoli Suomea sen tietää ja ihmettelee.
Kempeleessä on järki tallessa, opettajahyysärit meinasi pilata asuinympäristön!
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/12247170_10153746423689793_177398076936743492_n.jpg?oh=5715b7d830a1946e0826f384a0d0d0f0&oe=56EE0C1E
Suomi tänään!