Älykäs ihminen ei maksa kirkollisveroa.
älykäs ihminen eroaa kirkosta
28
182
Vastaukset
todiste älyllisyydestäni.
- jeesus555
Pappina olet jo vainaa.
- armahtajannimeen
Riippuu veitsen terävyydestä.
- lopullinenratkaisu
Isis teki jo.
- jotainhyvää
Kirkosta eronnut on täysin empatiakyvytön olento. Kirkko tekee niin paljon avustustyötä Suomen vähävaraisten hyväksi, että jo sen takia normaali ihminen maksaa sen pienen kirkollisveron.
"olen vähävarainen. hyödytöntä uskoon kääntyminen"
Jeesus vuorisaarnassaan: "Älkää siis murehtiko sanoen: Mitä me syömme? tahi Mitä me juomme? tahi Millä me itsemme vaatetamme? Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan." (Matt.6:31-33)- Pirkko626
Mark5 kirjoitti:
"olen vähävarainen. hyödytöntä uskoon kääntyminen"
Jeesus vuorisaarnassaan: "Älkää siis murehtiko sanoen: Mitä me syömme? tahi Mitä me juomme? tahi Millä me itsemme vaatetamme? Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan." (Matt.6:31-33)Taivaassa sinäkin saat toimivat aivot?
- jeeesjuu
Pirkko626 kirjoitti:
Taivaassa sinäkin saat toimivat aivot?
Et olisi juuri paremmin olis voinut sanoa. Hah, siinä miettimistä.
- eroakirkostanyt
Rahat omaan käyttöön, ei papin viiniin.
- hmhmhmhmhm
Tuskimpa sillä älyn kanssa niin mahdotomasti tekemistä on.
Persaukinen ei halua maksaa . . .- ensittenuskaltanut
Jeesus jeesus mikä kävi suussa.
- Älyälyälyäly
Usko kävelee älyn yli, tai ali tai sivuitse, miten vain haluaa sanoa. Se terävin muutamasta eurosta kiinni pitävä itsekkyys täytyy jättää pois ja kirkkoon kuuluminen on seurakuntaan, yhteisöön kuulumista jolle voi antaa osan omastaan, kuten perheelle tai lapselle tai jollekin. Edelleenkään eivät ateistit ole kunnostautuneet onnettomien auttamisessa, se kaiketi turmelee halpis-älykkään imagon.
- Kusettajille
Edellinen viesti oli hyvä ateistien itsekkäästä ajattelusta, kaikki minulle. Ennen viestiä olin kirjoittamassa kirkosta eroamisen kannattamisesta. Jos välivaihe olisi olemassa, kannatan sitä. Toisaalta mistään keräyksestä ei ole kerrottu perille menemisestä. Silloinkin, ehkä oma mies on ottamassa, palauttamassa keräyksen kerääjille?
Thaimaaseen rahat eivät menneet, sillä hallitus kertoi olevansa tarvitsematta niitä.
Nicaragua jotain 20 vuotta sitten, odottaa edelleen heille luvattuja keräyksiä. Kenia on samassa tilanteessa miljardien jälkeen, kuin on 60-luvulla.
Sotaveteraanien keräyksesta kenties sadasosa meni huijareilta avustuksiin.
Uskovaisten Jalovaara teki kenties suurimman kusetuksen.
Teemuntalon rahoja on kupattu useampaan otteeseen.
Yhdestäkään keräyksestä ei taida olla näyttöä perille menemisestä, ellei sitä ole tehnyt yksityishenkilö omistaan panostaen, - JeesusJohtaaMeitä
Cyka Blyat Kirkko on elämä!
- eihyvääntarkoitukseen
Yksi hyvä teko johtaa kahteen pahaan tekoon.
- kirkonkävijä
Älykäs ihminen pyrkii piispaksi. Hyvä palkka.
- Rankka_duuni
Mitä ne tekee työkseen (muuta kuin ahdistelevat pikkupoikia)?
- Pohdittavaa
Itse olisin kuvitellut että piispat olisit kaikkein vähiten kiinnostuneita maallisesta omaisuudesta, koska rikas ei pääse taivaaseen.
"Helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan." (Mark. 10:23,25)
Piispat ovatkin kaikkein ahneempia. Mahtaakohan kukaan piispoista edes kuulua kirkkoon?
- menköönvaan
Tarkoitatko. Ortodoksikirkosta ?
- vai_niin
Tyhmä ihminen kirjoittaa juuri tuollaista soopaa suolipalstalle.
- annatko_sinä
En anna mielisairaille euroja.
- uskottekominua
Mutta jos pääsee "lääkäriksi" tulee hyvin rahaa ja saa valtaa.
- valtion_verot
Herätys joku vetää välistä ja paljon.
- setgerterywer
Älystä en tiedä, mutta kristitty ihminen eroaa nykyisestä homottaja nwo-kirkosta. Henkisyyden harjoittamiseen ei tarvita valtionkirkkoa virkamiespapistoineen ja riettauksineen. Itse erosin rahasyistä, ennen kuin edes olin havainnut, että maailmassa mättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370