Soppatykin paineenkesto

Purkittaja

Kokeillaan löytyykö täältä fysiikan keskustelupalstalta asiantuntemusta itselleni ajankohtaiseen kysymykseen. Ja jos mitenkään sopii, niin toivoisin mielellään luotettavalla tavalla perusteltuja vastauksia.

Kysymys: kestääkö kenttäkeittimen M/29 200 litran kattila 1 bar ylipaineen rikkoutumatta?

Kannen kiinnitysruuveja ja tiivistystä on ainakin syytä lisätä, mutta riittääkö sekään? Kantta "nostava" voima on noin 30kN.

Suunnitelmani olisi käyttää kenttäkeitintä autoklaavina, ja veden kiehumispiste tarvisi saada säädettyä paineventtiilin avulla tuonne 118-120 asteen paikkeille.

8

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varoittava.esimerkki

      Et muuten uskalla kokeilla ja tehdä youtuubivideota.

      • Purkittaja

        Enempi tuo kokeilu on kiinni siitä, että keitin saattaapi olla entinen jos se oikein kunnolla repeää kokeilussa. Jos yhtään tunnet ko. laitetta, niin uuden kattilan teettäminen maksaisi enemmän mikä on koko keittimen tämänhetkinen markkinahinta noin pari tuhatta euroa.

        Mutta tuo juutuubi-video on kyllä ihan hyvä idea.


      • mielenkiintoinen-homma
        Purkittaja kirjoitti:

        Enempi tuo kokeilu on kiinni siitä, että keitin saattaapi olla entinen jos se oikein kunnolla repeää kokeilussa. Jos yhtään tunnet ko. laitetta, niin uuden kattilan teettäminen maksaisi enemmän mikä on koko keittimen tämänhetkinen markkinahinta noin pari tuhatta euroa.

        Mutta tuo juutuubi-video on kyllä ihan hyvä idea.

        Luulisi, että kansi alkaa falskaamaan ennen kuin "onkapannusi" räjähtää. Jonkinlainen ylipaineventtiili olisi joka tapauksessa hyvä väkästää kytistykseesi, ettei tule keitokset silmille.
        Voit tietenkin mitata seinämäpaksuudet ja katsella taulukoista, paljonko aine kestää painetta. Todennäköisin repeämispaikka on kuitenkin pohjasauma, mikäli kansi ei falskaa. Karkeaan arvioon pääsisit kuitenkin ihan ainevahvuudella, kunhan vaan tietäisit, mitä seosta onkapannusi on.


    • harkitse_ensin

      Onkapannu ilman varoventtiiliä on vaarallinen. Uskokaa pois.
      Jos soppatykin haltijan pitää tälläistä kysyä niin kysyjä on täysin tietämätön.

      • Purkittaja

        "Jos soppatykin haltijan pitää tälläistä kysyä niin kysyjä on täysin tietämätön"

        Hei haloo! Kyseinen "onkapannu" on tehty aikoina, jolloin ihan oikeasti tiedettiin mitä oltiin tekemässä. Kyse on nyt siitä, voiko alkuperäistä käyttötarkoitusta hieman laajentaa rikkomatta koko keksintöä.

        Ja kyllä, varoventtiilli kuuluu soppatykin vakiovarustukseen. Avautumispaine on noin 0.2 bar ylipainetta. Ja on siinä laitteessa lukuisa joukko muitakin ominaisuuksia, jotka monelta hätäiseltä saattaa jäädä huomaamatta.

        Autoklaaviksi sitä ei tietääkseni vielä ole käytetty. Ehkä joku muukin on sitä kuitenkin miettinyt.


    • painetta

      tykin käyttäjänä,hitsarina tiedän.ei kestä,on niin hentosesta pellistä tehty.ja paineen pitää nousta noin1,5 bar. voima aivan liian suuri.

    • Anonyymi

      Vanha ketju, mutta kiinnostaa mikä on näissä tykeissä käytettävä varoventtiili?

      • Anonyymi

        Se on se nuoren kotiopettajattaren varaventtiili.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7938
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      143
      5452
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      153
      4354
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3829
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      74
      2884
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2643
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      288
      2514
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      584
      2225
    Aihe