Tämä on vain osittain kielikysymys, mutta en keksinyt mitään muutakaan palstaa asialle.
Telkkarissa mainostettiin taannoin jotain Sibeliukseen liittyvää ohjelmaa tai ohjelmasarjaa sitaatilla, joka oli ilmeisesti äijältä itseltään kotoisin: "Älkää koskaan kirjoittako yhtään turhaa nuottia, sillä jokainen nuotti pitää elää!".
Minua jäi askarruttamaan, oliko tuossa kielivirhe (Sibeliuksen äidinkielihän kai oli ruotsi) ja tarkoitus sanoa "jokaisen nuotin pitää elää" vai tarkoitettiinko, että säveltäjän (tai soittajan?) pitäisi elää jokainen nuotti?
Sibelius---
3
130
Vastaukset
- Valse-triste
Hei!
Kyseinen sitaatti on tosiaan Sibeliukselta itseltään ja tuossa muodossa hän sen myös sanoi. Ja nimenomaan sillä tarkoitetaan sitä että säveltäjän/soittajan tulee elää jokainen nuotti.
Itseasiassa YouTubesta löytyy harvinainen Sibeliuksen haastattelu, jossa hän asian sanoo. Hän antoi tämän neuvoksi, kun toimittaja kysyi millaisia neuvoja hän haluaisi antaa nuorille säveltäjille. Kyseinen haastattelu löytyy nimellä "Jean Sibelius haastattelu 1948". Laatu on mitä on, mutta tuo kyseinen sitaatti kuuluu aika selvästi ja se tulee joskus kuunnelman puolenvälin jälkeen.
Sibeliuksen äidinkieli oli ruotsi, mutta myös suomi sujui häneltä hyvin.- Aloittaja_kirjoittaja
Kiitos kaunis :) Asia jäi askarruttamaan, asiayhteydestä irrotettuna kun ei voinut tietää, mitä lauseessa tarkoitettiin. Ja asiaa tietysti vaikeutti vielä se, että tuossa oli vähän sellainen "metafyysinen" sisältö sanalla "elää" :)
- Näin_kuvittelen
Oletan, että Sibelius tarkoitti jälkimmäistä vaihtoehtoasi. Jotain siihen suuntaan, että jokaisen nuotin on säveltäjässä itsessäään aikaansaatava jonkinlainen tunne-elämys. Tai tuon nuotin on oltava merkityksellinen sävellyksellä tavoitellun tunne-elämyksen kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838