Mitä ravintolaa suosittelisitte ennen teatteriesitystä (19.00) Helsingissä? Ravintolaan pitäisi siis päästä viimeistään kello 17 tai keitiiön olla auki koko päivän. Haussa semi-fiini paikka.
Illalliselle ennen teatteria - Helsinki
5
491
Vastaukset
- vagiasiakas
Kämp aina luotettava.
- närehetnäin
Mitä järkeä mennä keskellä päivää (klo 17) "illalliselle"? Sen jälkeen kuorsata teatterissa viiden konjakin ja parin punkkupullon voimalla per lärvi muita häiriten ilmamaivojen ja ja jatkuvan kusellajuoksun kanssa? Ravintolaan mennään aina teatterin jälkeen. Vai oletko jostain Perä Seinäjoen junttilasta ja eka kertaa stadissa?
Suosittelen kotikylän maamiesseuran iltamia. Siellä on kodikkaampi hien ja paskan haju, joten Helsingin herratkin ovat tyytyväisempiä, kun ette tule kehäkolmosen sisäpuolelle. - syÖjÄ
Kiitos närehetnäin vastauksestasi. Jos vastaan noihin kysymyksiisi, aiotko sitten vastata minun kysymykseeni, vai tulitko muuten vain aukomaan päätäsi?
En tule Peräseinäjoelta vaan eräästä eurooppalaisesta suurkaupungista, joss pre theare dinner tunnetaan - toisin kuin näköjään siellä päin. Nuo mainitsemasi juomat aion joka tapauksessa jättää väliin, osaan illastaa muutenkin. Sillehän minä en voi mitään, että teatteriesitykset tapaavat alkaa Suomessa kovin aikaisin..
Joskus on toki aikatauluihin sopinut paremmin illallinen teatterin jälkeenkin, mutta täysin ongelmatonta illallispaikan hakeminen ei silloinkaan ole ollut. Esimerkiksi kategorisesti Tomi Björkin ravintoloihin ei ole saanut pöytävarausta enää iltakymmeneksi. Suosikkimme on ollut Emo, mutta nyt kyselen vinkkejä, jotta saisimme vaihtelua.
Tuosta varhaisesta illallisesta toki voi olla nyreissään tai näreissään, mutta sekään ei ole minusta niin omituinen tapa kuin suomalainen työpaikkalounas 11:lta, koululounas monesti jopa 10.45...- Arschloch
"suomalainen työpaikkalounas 11:lta"
Sehän onkin aamiainen Pihtiputaalla ja
Peräseinäjoessa, eikä mikään lounas.
Terkkuja vaan sinne Nitzendorfiin!
- Valivalijäkäjäkä
Suomalainen lounas :
"Mäkätimäkäti valivali mussunmussun jäkätikätäkiMäkätimäkäti valivali mussunmussun jäkätikätäkiMäkätimäkäti valivali mussunmussun jäkätikätäki"
Suomalainen päivällinen :
"Mäkätimäkäti valivali mussunmussun jäkätikätäkiMäkätimäkäti valivali mussunmussun jäkätikätäkiMäkätimäkäti valivali mussunmussun jäkätikätäki"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t503247- 151680
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161619- 341548
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251362Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401262- 601201
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901085Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221003- 127952