Hyviäkin Uutisia tähän kateuden, katkeruuden ja kaiken maalaismaisen pahansuopaisuuden keskelle.
:o)
http://yle.fi/uutiset/tornio_saa_elokuvateatterin_tauon_jalkeen__bio_rex_avaa_kesalla_2016/8530358
:o)
http://yle.fi/uutiset/tornio_saa_elokuvateatterin_tauon_jalkeen__bio_rex_avaa_kesalla_2016/8530358
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ja sinne sitten molemmat katsojat, Pentti ja Bengt.
Eikös siihen BC hässäkkäänki pitäny elokuvateatterit tulla?
Tää on hyä - toivottavasti virittävät sinne kunnon äänentoiston. Ei tarvi autoin ulkona jytkyttää, kun teatterissa kunnon murinat.
Asiahan on niin, jotta suomalaiset - kaikissa asioissa - pitävät sopimuksensa. Ruotsalaiset venkoilee ja diskuteraa - kaikissa asioissa.
Olispa tuossa Ruotsin paikalla Viro, niin mehän tehtäis tästä jokilaaksosta vauras maa.
Joo, Viro onkin vauras maa. Vanhukset kerjäävät satamassa muutamaa ropoa ja kodittomat etsivät suomiporojen pulloja. Kannattaa käydä joskus matkustamassa kotikylän ulkopuolella, niin oppii asioita.
Eikhän se tuosta joku viikonloppu saaha pois.
https://www.riemurasia.net/kuva/Talkoot/9542
"Joo, Viro onkin ..."
Asunut en siellä ole, mutta sattuneesta syystä käynyt siellä kymmeniä kertoja ja tehnyt heidän kanssaan yhteisiä hommia niin Eestissä kuin omassakin maassa.
Tuossa (elin)tason kuvauksessa olet ainakin osalta oikeassa, tuolta se hätäisesti katsottuna näyttää. Mutta jos ottaa katseeseen aikaperspektiiviä, niin jo näkymät muuttuu. Eipä taida olla ainuttakaan kansaan, joka on noussut yhtä hätisesti - oli se mittari mikä vain, joilla elintasoa ja hyvinvointia mitataan. Vaikka elintaso, koulutustaso, yhteiskunnan avoimmuus ja demokraattisuus, ...
Ja sitten yksi asia, Virossa suunta on jatkuvasti jyrkästi ylöspäin - toisin kuin meillä poroilla. Koska veikkaat, että Helsingin rautatieaseman kerjääjien määrä ylittää Tallinnan sataman lukumäärät? Eli ohituskaistalla ovat vironpojat ( ja -tytöt), mutta meillä aika kuluu AKT:n kanssa painiessa.
"...meillä aika kuluu AKT:n kanssa painiessa..."
Ei minun ainakaan tarvi AKT:n kans painia.
Mikä se sinun ongelma siinä on?
Ja Virossa on paskat palkat eli paska elintaso.
Kummassa maassa saa eurolla enemmän? Siihen lienee vastaus selvä?
Kummassa maassa saa maassa ansaitulla käteenjäävällä tuntipalkalla enemmän? Kerropa se ja puhu vasta sitten elintasoista.
Virossa on keskimäärin noin puolet paskemmat palkat kuin Suomessa, mutta elintarvikkeiden hinnat ei kuitenkaan ole puolta halvempia kuin täällä, kala ja liha tuotteet ovat lähes samoissa hinnoissa.
Alkoholi, tupakka sekä Vilja- ja maitotuotteet on palkkoihin suhteutettuna halvempia kuin Suomessa.
Entäpä elektroniikka, mites on elintason laita kun eestin poika haluaakin ostaa ulkomaista tavaraa? Esimerkiksi iPhone kun maksaa virossa saman verran kuin muuallakin.
AKT:n kanssa painii edustajamme, joiden hommiin kuuluisi vetää maamme nousuun.
Pienet palkat, alhaiset hinnat - paljon hyödykkeitä, eli korkea elintaso
Korkeat palkat, korkeat hinnat (Suomessa €uroalueen korkeimmat) - vähemmän hyödykkeitä, alempi elintaso, korkeampi työttömyys.
Jotain pitäis tehdä. Jäärien kanssa vaan painitaan, lihavat ay-patut mussuttaa tv:ssä omiaan.
AKT:n ja muidenkin liittojen kanssa ei paini kukaan muu kuin vain pörssiyhtiöiden etuja ajava EK.
Mistä sinä sellaista olet saanu päähästi että meillä on korkeat palkat?
Sitä "maltillista palkkaratkaisua" ollaan nyt noudatettu jo monta vuotta, ja sinä aikana kaikki muut pohjoismaat on kiriny palkoissa meidän edelle.
Siinä olet oikeassa että päivittäistuotteiden hinnat meillä on korkeita, mutta ei siihen mikään palkkojen alentaminen auta, päin vastoin nyt on aika korottaa palkkoja ja kunnolla! Vain siten saadaan lisättyä ostovoimaa ja PK-yrityksetkin nousuun!
"AKT:n ja muidenkin liittojen kanssa ei paini kukaan muu kuin vain pörssiyhtiöiden etuja ajava EK."
Höpö höpö, yrität vissiin vääristelemällä muutaa todellisuutta. AKT oli ainut liitto - siis ainut - joka karkasi neuvotteluista, joilla yritettiin ratkaista maamme pulmallinen tilanne, joka realisoituu selvimmin jättityöttömyyteenä, joka on jatkuvasti kasvussa.
"Mistä sinä sellaista olet saanu päähästi että meillä on korkeat palkat?"
Lähinnä vastasin edellisessä viestissä olevaan toteamukseen "Virossa on keskimäärin noin puolet paskemmat palkat kuin Suomessa", ja siis olin koko lailla samaa mieltä. Jos kohta ei se tasoero - jos vertailua tehdään vähäkään tarkemmin - aivan noin suuri ole.
"..kaikki muut pohjoismaat on kiriny palkoissa meidän edelle."
Pitää paikkaansa. Pitäisi hälytyskellot soida jo ja kovaa, kun saman aikaisesti maassamme pohjoismaiden korkein työttömyys, joka kasvaa kovaa vauhtia.
"Siinä olet oikeassa että päivittäistuotteiden hinnat meillä on korkeita,"
Ei yksin päivittäistuotteiden hinnat vaan olemme euroalueen kallein. Näin kertoi juuri julkaistu kuluttajatutkimus. (linkkiä tähän en nyt lähde etsimään, korkeintaan parin viikon takainen tulosjulkistus)
".. mutta ei siihen mikään palkkojen alentaminen auta, .."
Kyse on palkoista ja tuottavuudesta - yksikkötyövoimakustannuksista. Ei yksin palkoista vaan myös niin sanotuista välillisistä työvoimakustannuksista - esim. pekkasista, sairausajan palkoista, lomien pituuksista, jne. Mutta myös tehokkuudesta työn teossa - enkä tällä nyt tarkoita, että missä maassa heilutaan hommissa eniten vaan esim. paljonko pääomaa (koneita, laitteita) tuotannossa on, millaisia keksintöjä tuotannossa hyödynnetään, kuinka tehokkaasti logistiika tai markkinointi on hoidettu, jne.
Meidän kansantalouden tuotantokoneisto on saatava toimimaan kilpalukykyisemmin - tai työttömyytemme jatkaa kasvua, taloutemme romahtaa eli julkiselta taloudelta putoaa pohja ja olemme Kreikan tilanteessa.
"..päin vastoin nyt on aika korottaa palkkoja ja kunnolla!"
Housuun on jo laskettu niin paljon, että lapsen lapsemmekin tulevat niitä kuivattelemaan.
" Vain siten saadaan lisättyä ostovoimaa ja PK-yrityksetkin nousuun"
Tuo yritysten kannattavuus on tärkeintä, sillä vain riittävä määrä kannattavia yrityksiä (ja työpaikkoja niissä) selvittää meidät tästä tukalasta sillasta (painitermi). Kotimaista kysyntää ei voida elvyttää kuin lisäämällä velanottoa, ja jo nyt on velkaantumisvauhti maailmanennätysluokkaa.
Ennustus: jos ei selkeää muutosta (vientisektorin yritysten näkymissä ja kannattavuudessa) seuraavan vuoden aikana tule, niin investoinnit pysähtyy ja tulee tosi vilu.
Vihje: jos on vähäkään käteistä, niin nyt kannattaa säästää ja seurata tilannetta. Jos muutosta ei tule, niin kohta saa samat tavarat (asunnot, kiinteistöt) pilkkahinnalla nykyiseen nähden.
"AKT oli ainut liitto - siis ainut - joka karkasi neuvotteluista, joilla yritettiin ratkaista maamme pulmallinen tilanne"
EK sen neuvottelun katkaisi, jos et satu muistamaan... eli toisin sanoen veti koko yhteiskuntasopimuksen alas WC pöntöstä.
Ekonomistit ole koskaan olleet missään muussa hyviä kuin kauhuskenaarioiden keksimisessä ja pirujen maalailussa seinille. Suomessakin teidänlaisia voivottelija ekonomisteja on niin paljon että ei ole ihme että tänne ei uskalleta sijoittaa kun lukevat teidän huuhaa-kirjoituksia.
Puhut "ennustuksessasi" vientisektorin kannattavuudesta, vaikka meidän suurimmat vientiteollisuuden alat ovat kannattavia, (näissä paikallisissakin tehtaissa työvoimakustannusten osuus liikevoitosta on alle 10%) ja ne jotka eivät aina ole olleet kannattavia (paperi) ei johdu näistä mainitsemistasi "palkoista, tuottavuudesta, yksikkötyövoimakustannuksista, pekkasista, sairausajan palkoista, lomien pituuksista jne."
Jos kaikki maailman koneet jauhaa laakerit punaisena sitä tavaraa maailmalle, niin kustannusten pienentäminen entisestään on vain hätäensiapu siihen ylitarjontaan!
Mieti nyt itsekin: ostatko jotain mitä et oikeasti tarvi tai josta et pidä, vain siitä syystä että se sattuu olemaan halpaa??? Itse en ottaisi edes ilmaiseksi!
Valtio on menettänyt paljon verotuloja sekä ihmisiä joutunu työttömäksi kun paperikoneita on jouduttu sulkemaan markkinoiden ylitarjonnan hillitsemiseksi, unohtamatta tietenkään näiden idioottien tyhjäntoimitusjohtajien ameriikan seikkailuja sekä esim kannattavan Kemijärven sellutehtaan lopettamista, joka taas oli emämunaus ja floppi!
Nokian matkapuhelinyksiköt olivat alihankkijoineen valtava työllistäjä sekä verotulojen lähde, jonka varaan valtio laski liikaa, IT-ala kun on melkoista vuoristorataa.
Ruotsin valtiolla menee hyvin, koska se ei ole myynyt tuottoisia "lypsylehmiä" pois, vaan nauttii omistajana yhtiöidensä tuottamasta kassavirrasta. Ruotsin valtio on myös oivaltanut työhyvinvoinnin merkityksen, ja että raja se on omistajankin ahneudella mitä voi vaatia kansalaisten selkänahasta revittävän, toisin kuin nämä meidän yksityiset omistajat rajattomine ahneuksineen joille selvästi positiivinen tulos ei enää riitä, vaan joka vuosi on saatava enemmän ja enemmän...
"EK sen neuvottelun katkaisi, ..."
EK on työnantajain etujärjestö, ja heille nykyisessä taloudellisessa tilanteessa on erinomaisen tärkeää vientiteollisuuden pärjääminen - muutenhan tästä suosta ei nousta, ei vaikka naapurit (Ruotsi, Saksa) nousisi. AKT on vienille siksi tärkeä liitto, että se kykenee (ainakin on kyennyt) laittamaan viennin seis - siis kuljetukset seisauttaen. Kun AKT kovaäänisesti irtosi SAK:n neuvotteluryhmästä, ei EK:lla ollut mitään järkeä huvikseen asioista porista. Tavoitteena piti heidän mukaansa olla neuvottelutulos, joka olisi kaikkien hyväksyttävissä. AKT:n lähtö ratkaisi asian.
"Ekonomistit ole koskaan olleet missään muussa hyviä kuin kauhuskenaarioiden keksimisessä ja pirujen maalailussa seinille. "
:-), no maalari maalaa, ompelija ompelee, jne .. Taloustieteilijät - tai ekonomistit niin kuin ammatti usein on - avittaa päättäjiä, jotka tarvitsevat tietoa päätöksiensä pohjaksi. Heidän näkemyksensä/kannanottonsa perustuu tieteeseen ja sitä on helppo perustellen kritisoida, jos on eri mieltä. Nämä heitot paholaisten maalailuista tai muista vastaavista ovat lähinnä viihteellisiä - ja vielä huonoa viihdettä tilanteessa, missä meillä lähes puoli miljoona työtöntä. Tämä työttömien määrän ennakoinnissa ekonomistit ennustuksissaan olleet kiusallisen oikeassa. Kysypä vaikka itä he kertoivat tästä asiasta Antti Rinteelle (silloin kun hän oli päättäjän paikalla) joku vuosi sitten.
" ..näissä paikallisissakin tehtaissa työvoimakustannusten osuus liikevoitosta on alle 10% .."
Täyttä puppua. Anna pari esimerkkiä.
"Mieti nyt itsekin: "
Esitit semmoisia kysymyksiä, että niiden edessä menee ihan ymmälleen - tosissako noita pohdit?
".. IT-ala kun on melkoista vuoristorataa."
On kyllä, mutta taas työllistää esim. Oulun seudulla lähes saman määrän kuin Nokian parhaina vuosina. Koko maassa lähellä samaa tilannetta.
"Ruotsin valtiolla menee hyvin, koska.."
Ei välttämättä niin hyvin mene. Mutta paremmin kuin meillä - totta. Yksi asia selittää sen, Ruotsi pystyy päättäämään valuuttansa ulkoisesta arvosta eli tarvittaessa devalvoimaan. Niin kuin liuttamalla on tehnytkin.
"EK on työnantajain etujärjestö"
Älä sie opeta isää naimaan...
"heille nykyisessä taloudellisessa tilanteessa on erinomaisen tärkeää vientiteollisuuden pärjääminen"
No eiköhän se ole kaikille tärkeää!
"EK:lla ollut mitään järkeä huvikseen asioista porista"
Sitähän se juuri teki kun veti yhteiskuntasopimuksen vessanpöntöstä alas typerillä möläytyksillään (tämän jälkeen AKT:lla ei ollut enää itressejä jatkaa neuvotteluja)
"Tavoitteena piti heidän mukaansa olla neuvottelutulos, joka olisi kaikkien hyväksyttävissä"
Miksi sitten piti mennä romuttamaan hyvin alkaneet neuvottelut täysin vastuuttomilla ja ennenaikaisilla kommenteillaan!
"AKT:n lähtö ratkaisi asian"
Edelleenkin: EK veti sopimuksen VW pöntöstä alas ennen AKT:n lähtöä!
"Taloustieteilijät - tai ekonomistit niin kuin ammatti usein on - avittaa päättäjiä, jotka tarvitsevat tietoa päätöksiensä pohjaksi. Heidän näkemyksensä/kannanottonsa perustuu tieteeseen"
Jos olisin sijoitusurallani noudattanut Ekonomistien ennusteita ja ohjeita niin olisin menettänyt paljon rahaa. Sen sijaan luotan omaan ja luotto-neuvonantajani kokemukseen tiettoon ja vaistoon näissä asioissa.
Siksi sanonkin että Ekonomistien ei kannata paljoa ennustuksiaan julkaista.
"...Nämä heitot paholaisten maalailuista tai muista vastaavista ovat lähinnä viihteellisiä..."
Sanoppa se päin naamaa sijoittajalle joka sinun ennustukseesi luottaen on juuri menettänyt ison tukun kahisevaa!
"...Tämä työttömien määrän ennakoinnissa ekonomistit ennustuksissaan olleet kiusallisen oikeassa..."
Tuon asian ennustaminen ei ollut isokaan suoritus edes sille peruskoulun 8-luokkaa käyvälle Jarkko Petterille.
"Kysypä vaikka itä he kertoivat tästä asiasta Antti Rinteelle"
No kerroppa?
"Täyttä puppua. Anna pari esimerkkiä."
Eikö niitä esimerkkejä tullut jo? Mieti monta tehdasta täällä on jotka kuuluvat suurimpien vientialoihin.
"Esitit semmoisia kysymyksiä, että niiden edessä menee ihan ymmälleen - tosissako noita pohdit?"
Olenko missään vaiheessa väittänyt edes pohtivani asiaa? Kuten sanoin niin jätän vain ostamatta asiaa sen enempää pohtimatta. Vai olisiko asiaa pitänyt sinun mielestäsi jäädä tässä ostotilanteessa pohtimaan tarkemminkin?
"On kyllä, mutta taas työllistää esim. Oulun seudulla lähes saman määrän kuin Nokian parhaina vuosina. Koko maassa lähellä samaa tilannetta."
Mitä helevettiä oikein selität??? Nokian lähdön myötä homman otti Microsoft joka kauniista puheistaan ja lupauksistaan huolimatta antoi kenkää entisille Nokialaisille. Kerrannaisvaikutukset alihankkijoihin ovat olleet suuria.
"...Ei välttämättä niin hyvin mene..."
Juurihan minä sanoin miksi niillä menee hyvin.
"Juurihan minä sanoin ... ."
Ei sanominen, ei edes jankutus avita, silloin kun ollaan tukevasti molemmat jalat irti maasta. Ensin pitää jotenkin varmistaa, että sillä lorulla jota toistaa, on jotain tekemistä todellisuuden kanssa.
>>"... tärkeää vientiteollisuuden pärjääminen"
> No eiköhän se ole kaikille tärkeää!
Nää jutut on vähän kuin entisen poliitikon vaaliteema: rahaa, rauhaa, rakkautta.
Juuri edellisessä viestissä oli tärkeintä kotomaan kysynnän kasvattaminen palkankorotuksilla. Ja nyt sitten vientiteollisuuden edistäminen.
"Nää jutut on vähän kuin entisen poliitikon vaaliteema: rahaa, rauhaa, rakkautta."
Ei hullumpi vaaliteema... varsinkin jos sitä vertaa näihin tuleviin entisien kansanedustajien ja ministereiden puolueohjelmiin: Rahaa vain jo ennestään rikkaille, valtion kansallisomaisuuden pois antaminen, vihaa ja lopulta sotaa...
"Juuri edellisessä viestissä oli tärkeintä kotomaan kysynnän kasvattaminen palkankorotuksilla. Ja nyt sitten vientiteollisuuden edistäminen"
Eipä tuo kotomaan vientiteollisuuden kysyntä voisi juuri suurempaa olla kun joka tehtaalla koneet jauhaa tavaraa maailmalle laakerit punaisena... Eli sieltä kun aletaan hilaamaan niitä palkkoja ylös niin ostovoiman myötä nousee ne PK-yrityksetkin, eli se on juuri sitä rahaa mikä jää Suomeen ja paikkakunnille, eikä hupene vain ulkomaalaisten osakkeenomistajien taskuihin.
Palkat puoleen, vuosiloma max.2 viikkoa ja jokainen sairastakoon omalla ajalla sekä aammattiliitot kiellettävä.
No voih...
Kyllä met sinua autethan, ei muuta ko pyyät vaa talkoishin.
Sitten voitkin vuorostaan käyä linkoamassa sillä valametilla tuon mun kartanon.
Saahan joulumieli maanviljelijällekin :)
"Eipä tuo kotomaan vientiteollisuuden kysyntä voisi juuri suurempaa olla kun joka tehtaalla koneet jauhaa tavaraa maailmalle laakerit punaisena.."
Jos tässä sama kaveri koko ajan jankkaa tätä samaa, niin syy voi olla minun heikossa ilmaisussa tai jankkaajan ymmärryksessä. Jos joku toinen esittää samoja ajatuksia (palkkojen korotuksesta nykyisen taloustilanteemme ratkaisijana) niin sitten vissiin ajatukseni on tullut huonosti ilmaistua.
Asiahan on niin, että vaikka kuinka laakerit hehkuisi, niin nykyisen vientimme taso (ja rakenne) ei takaa meille nykyistä kulutustasoa (hyödykkeiden määrää), kulutamme koko ajan velaksi. Velkaantumisvauhtimme on maailmanennätystasoa. Sen lisäksi, että tärkein tuotantotekijämme - työntekijät - ovat koko lailla vajaasti työllistettyjä. Noin puoli miljoonaa parhaillaan meistä työttöminä - taloutemme kannalta siinä on vähintään 400 000 liikaa.
Meidän on joko pudotettava kulutusta(tavarat, palvelut - yksityiset tai julkiset) tai lisättävä vientiä - jos yksinkertaistetaan. Hallitus (ymmärtääkseni) ajaa linjaa, jossa vientiteollisuuden näkymiä Suomessa parannetaan, jotta vientiteollisuuden investoinnit lähtisivät liikkeelle. Noin kuvannollisesti punaisena hehkuvat laakerit vaihdettaisiin uusiin, samalla kun vanhat ajettaisiin loppuun, ja rakennettaisiin lisääkin. Muuten (niin kuin nyt tekee) tuotantokoneistomme vanhenee ja kuluu käsiin - tulevaisuus näyttää silloin huonolta.
Samalla hallitus ajaa mallia, jolla välillisiä työvoimakustannuksia saatetaan kilpailijamaidemme tasolle. Nämä meidän suuret välilliset työvoimakustannuset näkyvät kiusallisesti vientituotteidemme hinnoissa ja vaikkapa (esimerkiksi) siinä missä Nanson paitoja tai sukkahousuja tehdään.
Ennen kuin nämä toivotut investoinnit alkaisivat tuottaa, niin ne jo helpottaisivat talouttamme - sillä investoinnit ovat hyvin työllistäviä, ja pitkälti juuri niitä ammattialoija työllistäviä, joissa nyt on työttömiä. Yksi rakennusmies työssä tarkoittaa kaikenkaikkiaan seitsemälle ihmiselle töitä - valitettavasti sama toimii toisinpäin.
Eli kuvainnollisesti: meidän vientiteollisuuden hartiat ovat liian kapeat ja vanhat sekä asento (kustannusrakenne) vino, jotta kykenisimme pitemmän päälle edes nykyisen elintasomme säilyttämään. Tämän tosiasian nyt kaikki taitaa jo tunnustaa?
Pitää tehdä jotain. Noin 5 vuotta tämä tilanne on ollut päällä. Kenen vastuulla on ettei mitään saada aikaiseksi.
Minusta vastemielisintä on katsella näitä ylensyöneitä ay-mafiosoja televisiossa, jossa he pontevasti kertovat, että vastaan pistetään. Oli asia mikä hyvänsä.
Olet jo ilmaissut halukkuutesi tiputtaa ansiosi puoleen, mutta sehän ei suinkaan tarkoita että muiden kannattaisi seurata sua perässä.
Lähinnä olet muutenkin ilmaissut itseäsi pelkillä hatusta heitetyillä tuotoksilla joilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kans.
Sun mielestä asiat ratkeaa sillä kun lopetetaan palkanmaksut ja kansa lakkaa kuluttamasta??? No ei helevetti!
Eiköhän tuo ole juurikin päinvastoin. Oiskohan, HÄ? mietippä uudestaan...
Ja mitä oikein höpiset velaksi kuluttamisella? Minä kulutan ihan omillani enkä velaksi.
Valtio sitävastoin joutuu nyt väkisinkin elvyttämään ja velka tulee nousemaan. Velan ja samalla koko valtion talouden kehitys riippuu nyt siitä, että onnistuuko hallitus tekemään oikein kohdennettua täsmäelvytystä.
Mistä ihmeen puolesta miljoonasta työttömästä höpiset???
Ei helevetti tuota sinun käsitystä tästä meidän yhteiskunnasta! Vai meinaatko että tuo puoli miljoonaa työtöntä tulee sillä täyteen kun otetaan vielä 250 000 pakolaista?
Siinä olet oikeassa että vientiteollisuutemme on kuihtunut. Sitähän on jatkunut huolestuttavasti yli 10 vuoden ajan, eli niin kauan kuin porvarihallitukset ovat olleet vallassa. Ja että tottakai, sehän on kansantaloutemme kannalta huono asia, mutta tuo että vierität syyn työntekijöille ja ammattiliitoille, on todella törkeää! Syylliset kun löytyvät niin firmojen johdoista kuin näiden porvaripuolueiden poliitikoistakin.
Nämä sinun niin paljon parjaamaat AY-liikkeet on antanut todella paljon periksi, ja suostunut mitä käsittämättömiinkin ehdotuksiin. Nyt ollaan menty jo monta vuotta sillä "maltillisen palkkaratkaisun" tiellä, ja sinä aikana kilpailijamaamme palkat ovat kirineet meidän edelle. Eli se tie on käyty jo loppuun!
Vaikka ymmärryksessäsi onkin todennäköisesti jotain vikaa, niin vielä kerran: Ostatko todellakin vaatteesi vain koska se on halpaa? Nanso on brändi, jonka ostaja ei todellakaan katso hintaa vaan muotia ja että näyttääkö se hyvältä päällä. Siihen ei auta minkään valtakunnan leikkaukset, säästöohjelmat ja kuurit, vaan firman omien muotisuunnittelijoiden ammattitaito!
P.s. Minustakin on vastenmielistä huomata töllössä joku syöttöporsas totaalisen idioottimaisine kommentteineen, sinänsä ymmärrettävää jos EK:ssa kertoo toimivansa... kuitenkin pakko vaihtaa kanavaa.