Paksua puppua !!

"""""YK:n alkuperäiskansojen oikeuksien erityisraportoija Victoria Tauli-Corpuz nuhtelee Suomea saamelaisten polkemisesta metsähallituslakiuudistuksen valmistelussa.

Tauli-Corpuz toi asian esille torstaina Genevessä. Erityisraportoija kertoi olevansa syvästi huolissaan saamelaisten puutteellisesta huomioimisesta.

– Suomen hallituksen metsähallituslakiluonnos ei enää takaa saamelaisille oikeuksia perinteisiin elinkeinoihin, maihin ja resursseihin. Nämä asiat olivat mukana metsähallituslakiesityksessä vielä vuonna 2014, huomautti Tauli-Corpuz Genevessä.

"Suomi rikkoo YK:n alkuperäiskansajulistusta"

Alkuperäiskansojen oikeuksien erityisraportoijan mielestä Suomen valtio ei ole noudattanut metsähallituslain valmistelussa YK:n alkuperäiskansajulistusta, jonka se on itse hyväksynyt.

– Toivon, että lain uudistamisessa otettaisiin huomioon, että saamelaiskäräjillä ja kolttien kyläkokouksella on ollut rajallinen mahdollisuus osallistua neuvotteluprosessiin, mikä on vastoin YK:n alkuperäiskansojen oikeuksien julistuksen (UNDRIP) artiklaa 19, painotti Tauli-Corpuz Genevessä.

– Valtioiden pitää kuulla alkuperäiskansoja ja varmistaa, että heillä on oikeus vapaaseen ja tietoon perustuvaan ennakkosuostumukseen, ennen kuin uusia lakeja ja hallinnollisia toimenpiteitä hyväksytään ja toteutetaan, Tauli-Corpuz viittaa UNDRIP:n artiklaan.

"Tulee hankaloittamaan saamelaisten tilannetta Suomessa"

Tauli-Corpuz pelkää, että metsähallituslakiluonnos tulee toteutuessaan tuntuvasti heikentämään saamelaisten asemaa Suomessa.

– Jos laissa ei ole erillisiä säädöksiä, jotka suojelevat saamelaisia, heikentää laki merkittävästi heidän oikeuksiaan. Se vaikuttaa erityisesti saamelaisten oikeuteen nauttia kulttuuristaan ja jatkaa perinteisten elinkeinojensa parissa – ja tulee tulevaisuudessa rajoittamaan saamelaisten oikeuksien tunnustamista heidän perinteisesti omistamiinsa ja käyttämiinsa maihin, varoittaa alkuperäiskansojen oikeuksien erityisraportoija Victoria Tauli-Corpuz."""""""

SK. Johtajat syöttää paksua puppua YK:hon .
12154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

voi vittu teitä saamalaisjuntteja lopettakaa nyt paskonjauhanta välittömästi

Äänestä

Täysin ulkopuolinen "asiantuntija", joka toistaa kuuliaisesti hänen suuhunsa laitetut sanat.

Äänestä

No se killa vie oikeuvet meiltä pois.

Äänestä

Pukka Symmälyhden opetuslapset täälä riehuvat päivästä toishen ILOjensa kanssa. Ottakaa silmä käthen ja kattokaa minne se oma järki on mennyt.

Äänestä
  • Totta puhut. Suomen valtio on pettänyt meitä kun on päästänyt kielisaamelaiset kouluja ja yliopistoja käymään. Kaikki tämä on Porvessoreitten syytä, kun ne ovat aina olleet saamelaisia tutkimassa, ainakin 200 vuotta kulkeneet kuin mitkäkin vakoojat!

    Äänestä

  • Kaikilta sen opetuslapsista tohtorinhatut ja maisterinviitat tuleen! Saadaan aikaan puhdashenkinen keskustelu. Väänäsen on aina ollut blogissaan viisas, hyvä asiantuntija, jota kuulemma kokoomus parhaiten noteeraa. Samoin Kitti Jounin tieto ja hyvät kirjoitukset edustavat korkeinta saamelaisasioiten tasoa Suomessa.
    Joutaisivat poistaa rahoituksen Giellagasilta. Loppuisi asioittemme jarruttelu.

    Äänestä

  • Saamelaiskeskutelussa on pyrittävä puolueettomaan ja korkeasti tasapuoliseen keskusteluun. Keskustelun puhdashenkisyys pitää tason korkeana ilman sitoutumista mihinkään koulukuntiin, joista Oulun yliopiston saamelaisosasto ei ole edes pyrkinyt asialliseen olosuhdeanalyysiin, jota kansanedustaja Kärnä sekä kansalliset yhdistykset on ylläpitänyt. Myös testausta, joilla saavutettaisiin saamelaisista varma tieto, on Oulun saamelaisosasto vastustanut.

    Äänestä

  • Ehdottomasti on reipas mies puhumaan saamelaisasioista. sotilaskoulutettu ja stategiahuippu. Kertoo ihmisille, että ovat saamelaisia ja pitää pyrkiä saamelaiskäräjille. Luo ihmisraukoille uskoa, kun ovat eläneet suomalaisuuttaan 150 vuotta. Nyt on sotilasstrategin käsky: ei saa olla suomalainen, nyt pitää olla saamelainen. Mennä saamelaiskäräjille suomalaisten äänellä huutamaan.

    Äänestä

  • Oikeataktiikka kirjoitti:

    Saamelaiskeskutelussa on pyrittävä puolueettomaan ja korkeasti tasapuoliseen keskusteluun. Keskustelun puhdashenkisyys pitää tason korkeana ilman sitoutumista mihinkään koulukuntiin, joista Oulun yliopiston saamelaisosasto ei ole edes pyrkinyt asialliseen olosuhdeanalyysiin, jota kansanedustaja Kärnä sekä kansalliset yhdistykset on ylläpitänyt. Myös testausta, joilla saavutettaisiin saamelaisista varma tieto, on Oulun saamelaisosasto vastustanut.

    Kärnän puheet ottavat tulta valmiiksi pössien päässä. Nähty on ja todettu.

    Äänestä

  • Saamelaisosasto kieltää kaiken,niilä on sellainen krooninen tauti, ei siihen antipiootit .Heti ne kieltävät syömisen ja alkavat syömälakohon jos se ILO tulis ja antais heile valtaa valtaa valtaa valtaa sitä net janovat vaikka lainvastaisesti.

    Äänestä

Kuinka voipi puhua SK korkeatasosta asiaa kun ulostulot on tuota luokkaa mitä ovat. Ja mie olen eskomo ja naapuri on hinku kuubalainen ,meilä on aina kauhea sota päälä, tuo kuubalainen ko heittelee niitä mädäntyneitä omenia ja perunoita minun maile ja käypii kusemassa minun kaivohon, se nyt mennee valtion omistukshen ja sen kuubalaisen koirat juoksevat minun porstuassa kun minun iglussa ei ole saranoita. Jos valtio net kustantaisi niin olis se pojat hyvä juttu ja tuota kuubalaisele vois oman koulun ja kaupan perustaa kun ei sitä kukhan ymmärrä, sillä on niin vaikea se kulttuuri joo että semmosta ei mulla nyt muuta ja niin jos joku emupri provessoori vois auttaa halvala niin voisin käyvä kattomassa sen valokuvia taivasta ja kalaverkoista ,ovat kyllä mielenkiintosia ,tuntroja ja tuntureita niiko eri lajin lentäjiä täälä on myös,bingviinejä vois käyvä täälä kuvvaamassa joo palathan taas siihen rajapyykile kun on aikaa ja jos valtio antaisi vielä edes pikkusen lissää kaikkea niin kyllä taas saatais pyytää lissää vähä, se onku antaa pikkusormen se perskule vie koko handun .Nyt mie laitan karvalakin päähän ja menen kusele kuubalaisen tontile eipä mulla muuta ko hyvvää uutta vuotta kaikile ja muistakaa valittaa se pittää mielen virkeänä ja naapurin herälä, on nuot raketit kyllä komeita ,ovat jo alkanhet ampumhan on vaikka minkäväristä ja kokokosta juuu miten minusta tuntuu että minua sorrethan, onkhan se joku drinkki tai olutmerkki ,miepä lähen ottamahan selkoa joo

Äänestä

Nimien kerääminen kansalaisaloitteeseen kansanäänestyksen järjestämiseksi metsähallituslain kumoamisesta on alkanut.

Käykää allekirjoittamassa!

Aloitteen voi allekirjoittaa oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986

Uusi metsähallituslaki yhtiöittämisineen ja kolmansine taseineen on ilmeinen uhka Suomen luonnolle. Perustuslain 20 §:n mukaan vastuu luonnosta ja sen monimuotoisuudesta kuuluu kaikille.

Suomen kansalaisina tunnustamme tämän vastuun ja vaadimme, että meitä kuullaan yhteistä ympäristöämme koskevassa päätöksenteossa.

Kansalaisaloite on lakiehdotus kansanäänestyksen järjestämiseksi uudesta metsähallituslaista. Äänestyksessä esitettäisiin seuraava kysymys: ”Kannatatko uuden metsähallituslain kumoamista?” Äänestäjän tulisi vastata kysymykseen joko "KYLLÄ" tai "EI".

Kansalaisaloite koskee nimenomaan kansanäänestyksen järjestämistä, koska ei ole mitään syytä uskoa, että nykyeduskunta kumoaisi uuden metsähallituslain uudessa käsittelyssä. Perusteluthan kaikuivat nytkin kuuroille korville.

Sen sijaan poliittisten päättäjien olisi lähes mahdoton olla kunnioittamatta kansanäänestyksen tulosta. Äänestys kertoisi yksiselitteisesti, hyväksyvätkö suomalaiset uuden metsähallituslain.

Lisäksi kansanäänestys on ainoa tapa punnita lain legitimiteetti tilanteessa, jossa lainsäädäntöprosessi ei vastannut avoimen demokratian vaatimuksia. Esimerkiksi yhtiöittämisen välttämättömyyttä korostavat perustelut eivät pitäneet paikkaansa.

Edustuksellinen demokratia ei tarkoita sitä, että vaalien jälkeen valtapuolueilla olisi neljä vuotta aikaa toteuttaa visioitaan muusta yhteiskunnasta piittaamatta. On äärimmäisen vaarallista, jos lainsäätäjät eivät välitä tosiasioista eivätkä kansalaisten, alueiden, asiantuntijoiden, järjestöjen ja asiantuntijaorganisaatioiden vastalauseista.

Jos me hyväksymme tämän nyt, kun vaakakupissa on kolmannes Suomen pinta-alasta, yhteinen kansallisaarteemme, mitä voimme odottaa tulevaisuudessa tapahtuvan?

Kansalaisaloitteen yksityiskohtaiset perustelut löytyvät allekirjoituspalvelusta sekä Minimahdin artikkelista. Levitä alussa olevaa allekirjoitus-linkkiä tai artikkelia nimikeräyksen alkamisesta: https://goo.gl/0IQuM0

Käydään siis töihin: allekirjoittakaa & jakakaa tietoa. Annetaan aloitteelle lentävä lähtö!

Kiitos kaikille & keväisiä päiviä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vali-vali-vali kirjoitti:

"""""YK:n alkuperäiskansojen oikeuksien erityisraportoija Victoria Tauli-Corpuz nuhtelee Suomea saamelaisten polkemisesta metsähallituslakiuudistuksen valmistelussa.

Tauli-Corpuz toi asian esille torstaina Genevessä. Erityisraportoija kertoi olevansa syvästi huolissaan saamelaisten puutteellisesta huomioimisesta.

– Suomen hallituksen metsähallituslakiluonnos ei enää takaa saamelaisille oikeuksia perinteisiin elinkeinoihin, maihin ja resursseihin. Nämä asiat olivat mukana metsähallituslakiesityksessä vielä vuonna 2014, huomautti Tauli-Corpuz Genevessä.

"Suomi rikkoo YK:n alkuperäiskansajulistusta"

Alkuperäiskansojen oikeuksien erityisraportoijan mielestä Suomen valtio ei ole noudattanut metsähallituslain valmistelussa YK:n alkuperäiskansajulistusta, jonka se on itse hyväksynyt.

– Toivon, että lain uudistamisessa otettaisiin huomioon, että saamelaiskäräjillä ja kolttien kyläkokouksella on ollut rajallinen mahdollisuus osallistua neuvotteluprosessiin, mikä on vastoin YK:n alkuperäiskansojen oikeuksien julistuksen (UNDRIP) artiklaa 19, painotti Tauli-Corpuz Genevessä.

– Valtioiden pitää kuulla alkuperäiskansoja ja varmistaa, että heillä on oikeus vapaaseen ja tietoon perustuvaan ennakkosuostumukseen, ennen kuin uusia lakeja ja hallinnollisia toimenpiteitä hyväksytään ja toteutetaan, Tauli-Corpuz viittaa UNDRIP:n artiklaan.

"Tulee hankaloittamaan saamelaisten tilannetta Suomessa"

Tauli-Corpuz pelkää, että metsähallituslakiluonnos tulee toteutuessaan tuntuvasti heikentämään saamelaisten asemaa Suomessa.

– Jos laissa ei ole erillisiä säädöksiä, jotka suojelevat saamelaisia, heikentää laki merkittävästi heidän oikeuksiaan. Se vaikuttaa erityisesti saamelaisten oikeuteen nauttia kulttuuristaan ja jatkaa perinteisten elinkeinojensa parissa – ja tulee tulevaisuudessa rajoittamaan saamelaisten oikeuksien tunnustamista heidän perinteisesti omistamiinsa ja käyttämiinsa maihin, varoittaa alkuperäiskansojen oikeuksien erityisraportoija Victoria Tauli-Corpuz."""""""

SK. Johtajat syöttää paksua puppua YK:hon .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu