Kas vain, uutisen saisi ihan ilmaiseksi lukea mutta eipä saa koskaan lukea ilmaiseksi rovaniemeläisiä koskevia uutisia. Joten jäi tuokin pakolaisylistys otsikkoon enkä muuten lue lehteä. Kiitos tästä joululahjasta Lapin Kansa.
Lapin Kansa taas matuystävällinen
eisuvakki
68214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Siinä on päätoimittajalla kylmä rinki perseen ympärillä kun levikki laskee laskemistaan, mainostulot romahtavat ja yt:tä pukkaa jatkuvasti, hähähähää.
Suvakkifasisti päätoimiTTELIJA sopuli Kaikkonen voisi painua hevon vittuun Lapista. Kuula kalloon olisi oikea ratkaisu tuommoisille isänmaansa HERNEKEITTOLAUTASESTA myyneelle toimittelijalla. Kaikkonen, jos luet tämä, Husun terveiset sinulle idiootti: "Syö paskaa ja kuole". ;-)
Vaan eikö sitä olisi mukava ollut lukea ilmaiseksi joku lappalainen selviintymistarina vai eikö niitä ole.
Joskus muistaakseni Lapin Kansa kirjoitteli Suomen sotaveteraaneista tai jostain pienen pirtin yksinäisen mummon joulusta. Nyt vaan noista perkeleen matuista ylistyslauluja.
Tämä on sitä läpinäkyvää mielipidemuokkausta. Halutaan että mahdollisimman moni lukisi tuon artikkelin ja muuttaisi mielipidettään vaikka himpun verran asialle myönteiseksi. Tuo on aivan propagandan perusasioita:samaa asiaa,hieman eri painotuksin ja termein,toistetaan mahdollisimman laajasti ja toistuvasti. Vastakkaiset mielipiteet kriminalisoidaan tai niiden esittäjät työnnetään marginaaliin.Siinä on yksi pieni ongelma :internet.Se vapauttaa toisinajattelijoille kanavan joka aiheuttaa harmaita hiuksia ajatuspoliiseille mutta toimii toisaalta varaventtiilinä höyrypäisimmille kouhotajille,puolin ja toisin.
Jos Lappalaisella on vapaa työpaikka, miksei siihen palkkaa lappalaista nuorta vaan odottaa, että joku pakolainen saa työluvan?
On siinä meillä kummallinen lappalaisten oma lehti.
Nyt Lapin kansan verkkolehdessä olisi juttu saamelaisista mutta eipä sitä voi lukea ilman lukuoikeutta. On se saatana, että noita mamuhehkutuksia vaan saisi ilmaiseksi lukea. On meillä saatanan hyvä lehti.
Rupeaisiko joku kopioimaan tänne noita maksullisia juttuja, sellainen jolla on lukuoikeus.
Malliesimerkki asiasta jota ei haluta laajasti uutisoida,"eisuvakki".Kun n.s vapaa lehdistö on alentunut tällaiselle tasolle niin onko aiheellista tilata tuon kaltaisia lehtiä?
Siinäpä lehtien/mielipiteiden tilausyhtenäisyys.
Kohta veronmaksajat kustantavat mählämettimössöä tunkeutujille.
Päivän lehdessä taas kiintiömatujuttu. Suomeen kuulemma mahtuu heitä valtavasti lisää. Onko kukaan kysynyt, haluaako nuorisomme lahjaksi ja elätettäväksi satojatuhansia maahanmuuttajia
empä tillaa ennää ikinä lapinkansoja.
Kyllä on Rovaniemelläkin saatanan vastenmielistä sakkia. Toivottavasti häipyvät tänne suomi24:seen oksentavat ihmisvihaajat (eisuvakki ym.) hevon kuuseen pilaamasta kaupungin ilmapiiriä.
Sinä hyväksyt nykyisen salailevan tiedotuslinjan?Totuusko ei sovi aatemaailmaasi?
mikä vitun salalileva linja? Sinä tavaat netissä jotain MV-paskaa ja kuvittelet sen sisältävän tosiuutisia.
Kaikki normaalithan nauraa MV-paskaa, pelkkä heikkopäisten yleisönosasto koko paskasivusto.
Ylessä tosiuutisia,buahahhaaa, alman mamuissa tosiuutisia, buahahhahaa. Kuinka typerys voi ihminen ollakaan uskoakseen noita sensuroituja epätiedonvälineitä.
Suur kiitos MV-lehdelle jälleen kerran kun kertoo totuuksia toisin kuin valtamuhammettimedia,olen myös lahjoittanut rahaa MV-lehden toimintaan,Iso KIITOS vielä kerran MV.
Mie en niinkään ole ihmisvihaaja mutta oksennus pääsee, kun suvakit palvelevat nuoria sotilaskarkureita. Jotka ovat omat vaimonsa, lapsensa, ukkinsa ja mummonsa jättäneet Isiksen armoille ja juokseneet karkuun.
Älä jauha paskaa asiasta mistä et mitään ymmärrä etkä tiedä.
Kyllä taidan tietää että hyvin kuin sie. Ei ole kauan kun Lapin Kansassa oli juttu nuoresta pakolaismiehestä joka oli jättänyt raskaana olevan naisensa sodan keskellä. Sitten muka suruissaan katselin vauvan kuvaa . Eli ei ole nähnyt kun jätti heidän sodan keskelle ja nyt täällä eleilee leveesti verorahoillamme.
Tuommoisis lusmuja vielä puolustellaan.
Hyvähän se on , että kunniakansalaisistamme on juttuja lehdissä. Eipä löytynyt Rovaniemeltä vastaavaa osaamista.. Kaikkien alojen ammattilaisia jo viisitoista vuotiaina.. Ei ole suomirasisteista siihen.. Allahu akbar..
Kaikille tutuilleni olen sanonut, että LK ei oo enää mitään muutaku maahanmuuttoviraston mainoslehti ja vihervassari "intellektuellien" PASKAPAPERI! Suurin osa perunut tilaukset ja hyvä niin...
Jos mv-lehti tehtäisiin paperista niin kukaan ei ostaisi enää vessapaperia, sen myynti romahtaisi. Kaikkea paskaa ne taliaivot lukeekin, satulehteä joka todellisuudessa on yksinkertaisten hölmöjen oksennussivusto.
Sinunkin kannattaisi lukea mv lehteä. Sivistyisit ainakin vähän
Kyllähän se lukeekin, mistä se muuten tietäisi mitä sille tapahtuisi.
Mie ennen käytin ulkovessassa Lapin Kansaa muttei se enää sinnekään kelpaa.
MV-lehti on täyttä paskaa ja mielikuvituksella kehitettyjä höpöhöpöjuttuja täynnä.
Sopii alikehittyneille kymmenvuotiaille, normaalit ei sitä siteeraa eikä lue.
Sinäkin luet sitä 100% varmasti :)
Hieno juttu rovaniemilehdessäkin perheestä.
Suomalaiset miehetkin toivoisi 27 vuotiaina saavansa 16 vuotiaan vaimon raskaaksi ja perustaa perheen. Toivon tälle perheelle kaikkea hyvää. Ehkä Suomessa ei enää kymmenen vuoden päästä katsota pitkään, jos 16 vuotiaat tekee lapsia kolmikymppisten miesten kanssa, kuten nyt.
http://www.lapinkansa.fi/lappi/irakilaiset-veivat-suomalaisen-joulujuhlan-uudelle-tasolle-katso-hauskat-kuvat/
Voi miten riemastuttavia kuvia ja varsinkin oikealla oleva suomalainen tonttupoika on mitä ihanin näky.
Kussu housuihin tuo violettihousuinen vai herkistikö miesseura noin.
Oikeassa olet , mällit näkyy olevan .
Kuinkas ne farkut ovatkin kuluneet , vain tuosta yhdestä kohdasta ?
Olen niin kyllästynyt näihin jokapäiväisiin matuhehkutuksiin
Aina, kun joku hotelli,tai yritys hehkuttaa mamujuttuja poistuu minun käytöstä, en käytä ikinä niitä hotelleja enkä muitakaan palveluja mitä he ahneuksissaan mamuille tarjoavat. Suosittelen muillekkin samaa kaavaa, ja se on ikuinen päätös. Mamut lähtee mutta muisto jää. Ja se jää paikkaan ei auta edes yrittäjän vaihdos!
Eihän sulla muutenkaan ole varaa hotellissa käydä . Mistä siis boikotoidaksesi luovut ?
Niin teen. Yrittäjät eivät näytä ymmärtävän, että vokit ovat vain muutamien kuukausien juttuja ja sitten matuja palautetaan takaisin tai muuttavat oikeisiin asuntoihin.
Luuleeko tosiaan nämä yrittäjät että sen jälkeen tavallinen turisti enää tulee heidän hotelliinsa.
Mitenkäs muuten esim. Hotelli Kittilällä menee, kun juuri parhaimman sesonkivarauksen aikana sulki ovensa ja jäi odottomaan pakolaisia. Sinnehän ei sitten vokia annettu.
Lapin kansan suvakkitoimittajat tekevät leperteleviä juttuja aikuisista miehistä, aivan kuin ne olisivat puudeleita. No hyppääs nyt joululaulun tahdissa. Kannappas nyt tätä tuolia ja penkkiä. Ylentämällä alentamista, aivan kuin aikuiset miehet, jotka ovat olleet sodassa olisivat jotain pikkutätien kruununkiillotuspuudeleita.
Heitä ei kohdella aikuisina ja raavaina miehinä. Varsinkin tämä lyhyttukkainen tyttötoimittaja osoittaa varsinkin todella alentuvaa kohtelua heihin. Hei, onhan sulla vaikeaa ja oothan kiitollinen meille. Paa nyt joululakki päähän ja leiki lastenlaulua, vaikka muslimina et edes vietä joulua.
Tämä herättää heissä vihaa. Suomalainen mies ei suostuisi akkojen hyppykepiksi. Tässä ei saa muu, kuin suvakki sädekehää pään päälle ja turvapaikanhakija kerää lisää vihaa sisälleen, kun ei saa aikuisen ihmisen kohtelua. Hän kokee olevansa, kuin koulutettu apina ja tämä lepertely vain lisää sitä roolia, että hän kokee olevansa kakkosluokan ihminen.
Suvakkien pahinta rasismia tämä, että pannaan aikuiset miehet söpösti lapsen asemaan. Taputellaan, kuin lemmikkieläintä ja sitten unohdetaan heidät, kun alkaa kyllästyttää ja tajutaan, että he ovat aikuisia miehiä aikuisen miehen tarpeineen. Feministitkin kyllästyy heihin, kun huomaavat, että heillä on samat tarpeet, kuin niillä heidän haukkumillaan suomalaisilla raiskareilla ja naisen alistajilla
Hyvin kirjoitettu, kiitos.
Lemmikkinä suvakit heitä pitävät ja ehkä me rasistit sitten hoidamme heidät loppupeleissä, kun suvakit kyllästyvät.
Karjalan evakot saivat ostaa pienen pläntin maata suolta ja saivat kuokan käteen. Siitä oli elanto revittävä. Turvapaikanhakijasta tulee paikallislehden valokuvamalli, jonka käsketään hymyillä ja kenelle pannaan ruusu kouraan ja lappu käteen: Olen kiitollinen spr.lle. Sitten rahaa sossusta ja taksikyydillä lidliin ja akat hyysää ympärillä ja pesee vessanpöntöt ja petaa sängyt ja kokit valmistaa ruoat.
Voiko näitä verrata keskenään.
Suvakit alkavat kohta vaatia yksityisiltä terveysasemilta kiinniompelupalveluita. Naisen kannattaa pukeutua kaapuun ja kulkea miespuolisen sukulaisen kanssa. Lisäksi ommellaan intiimit paikat kiinni ja jätetään nuppineulanpään kokoinen aukko vuotoa varten. Rakas voi sitten vihkimisen jälkeen lempeästi aukaista kudokset, kun on näin todennut, että vaimo on koskematon. Näin sopeudumme uuteen kulttuuriin ja voimme elää sovussa rinnakkain ja naisten ei enää tarvitse pelätä yöllisiä hyökkäyksiä, kun eivät kulje rivosti pukeutuneina yksin helppoina nakkeina.
Olipas siinä lehden kuvassa paljon hätää kärsiviä lapsia, äitejä ja vanhuksia viettämässä Joulun riehakasta juhlaa.
Nafisa Yeasmin käytti lyhyen puheenvuoron muistuttaakseen miehiä siitä, että naisia ei sovi kiusoitella kauppakeskuksissa, vaikka kuinka tylsistyttäisi. Valituksia viheltelystä ja huutelusta on nimittäin tullut melko paljon. – Jos kiusaatte naisia, poliisi nappaa teidät, Yeasmin varoitti nauraen, muttei pelkästään leikillään.
Siitäs saitte suomalaiset naiset. Se tisseihin tarttuminen ja ullatuspuskailu ja kielen suuhun työntäminen ja huorittelu ja maiskuttelu on vain pientä kiusoittelua, mistä voidaan leikillisesti moittia poikia.
Ymmärtäkää naiset Lapin Kansan sanomaa, että olkaa pojille ystävällisempiä, niin pojat ei pitkästy ja heidän ei tarvitse kiusoitella puskissa suomalaisia tyttöjä.
Eiköhän Nafisa Yeasmin voisi jo kotouttaa itsensä muualle.
Lapin Kansa julkaisi näitä miesmatujen juhlintaa, niin moni voisi olettaa ettei heitä naiset kiinnostakaan.
http://www.lapinkansa.fi/lappi/irakilaiset-veivat-suomalaisen-joulujuhlan-uudelle-tasolle-katso-hauskat-kuvat/
Onneksi nyt ollaan jo varustamassa palautuskeskuksia.
Kaikki tyhjät bussit, hotellit, koulut ja mökkikylät on saatu asutetuiksi veronmaksajien rahoilla kovalla hinnalla. Yrittäjät tietysti ovat tyytyväisiä.
Siinä sivussa vartiointiliikkeet laskuttavat täysillä - aivan turhaan kun eivät saa edes puuttua mihinkään.
Sait yksin purkautua kymmenkunta viestiä putkeen. Kyllä se suomi24 on tärkeä varsinkin teille mielenterveyspotilaille. Onko nyt helpottunut olo?
Hauska kuulla kokemuksia, kerro lisää?
Olen vain tällainen vähäjärkinen natsipelle, älkää välittäkö. Spämmäilen vaan tänne kun ei oo yhtään kaveria. Poikakaveri jätti mut ja meni yhteen toisen natsin kanssa, yhyyyyy.
Anteeksi että paljastin sinut. Toki kaikki fiksut ovat huomanneet jo ajat sitten spämmäämisesi näillä palstoilla. Olet epätoivoinen katkeroitunut tyyppi.
Vituttaako voimattomuutesi pakolaisasiassa? Heh heh heh.
Lasketteko itsesi fiksuksi? Ei kannattaisi.
Taidat itsekin kuulua voimattomiin laittomien maahantulijoiden asiassa. He vaan tulevat ja tulevat ja elävät verorahoillamme ja ovat siis sossunpummeja.
Pidätkö itseäsi fiksuna? Älä ihmeessä. Olet sossunpummi itsekin, mitä valitat kohtalotovereidesi asioista?
Eilen paino jono poliisiautoa Muurolan vastaanottokeskukseen ja siitä ei ole sanaakaan lehdessä. Mutta kun suomalainen yrittäjä on unohtanut täyttää jonkun byrokratian pikkulomakkeen, siitä saa lukea melkein etusivulta.
Menivät kuuleman hakemaan jotain suomalaisurpoa läskiä kaljupää-natsia joka yritti heittää polttopulloja siellä.
Toivottavasti tulis pakolaisia lisää, niin saataisin islam ja sharialaki koko Suomeen ja suomalaiset kaljupäät ulos ja naiset kotiin viemästä työpaikkoja mamuilta. Tulis kuri ja järjestys Suomeenkin. Kun Suomesta tulee islamilainen valtio, ei enää lennä polttopullot, vaan islam on rauhan uskonto, kuten huomaa islamilaisista maista.
matulehdessä oli eilen kuva partavauvoja oli 60 kpl ja yks partanainen!
Ja sehän sinua reppanaa kiihotti...
..matuvyörytys jatkuu,tuli näppyjä sormiin,,,
Lapin Kansa alkaa varmaan kohta ilmestyä arabiaksi, kun Rovaniemen paikallislehti näkyy käsittelevän irakilaisten asioita. Miksi sitä suomeksi julkaistaan, kun lehdessä ei ole enää lapin asioita ja suomalaisiakin kävitteleviä joskus alanurkassa pikkuotsikko.
Tilaako joku muka vielä Lapin Kunniakansalaista? Jos niin paljon mamujen asiat kiinnostaa, niin kannattaa varmaan muuttaa sinne vokkiin. Taitaa olla jo hyvin tilaakin, kun väki on sieltä hissukseen siirtynyt Helsinkiin discoilemaan.
Lapin Kansan linja on hyvä ja ihan oikea.
Kaikenlaisten roskasivustojen vastapainoksi tarvitaan myös Lapin Kansan tyyppisiä totuudenkertoja lehtiä. Tilasinpa just vuodeksi taas Lapparin ja maksoin kerralla pois laskun ihan kannatuksen vuoksi.
Miksi suomalainen on paha ja muun maalainen hyvä?
Miksi Suomen pitää muuttua eikä vieraitten?
Miksi tänne ei tarvitse sopeutua?
Miksi täällä menee nykyään näin?
Se on tämä perseennuolija kansa tuollaista.
Olipa taas onneton kolumni maasta paenneelta makaroonin purijalta, mistä lapinkansa oikein löytää kaikkein heikoimmat kolumnistin kyhääjät?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1452837238037.html
Suomalaiset miehet pitävät itsestään selvänä asioita, joita moni muunmaalainen mies ei ikinä naiselle sallisi, kirjoittaa Ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin.
Tarkoitatko suomalaisen miehen tyyliä hakata vaimo siniseksi jos olutrahaa ei löydy krapulaa helpottamaan? Rasisteista suurin osa on juuri niitä miehiä, tutkittu juttu.
Hyvällä itsetunnolla varustetut reilut ja rehdit miehet eivät ole rasisteja.
En kun tarkoitan sitä kaapuun puettua onnetonta jalkavaimoa tai (jalkavaimoja) jolla ei ole muuta elämää kuin palvella miestänsä koiran lailla.
Senkös takia se kaapu on ettei siniseksi hakattua vaimoa huomaisi muut? Suvakista semmoinenkin homma on okei joka taas ei suomalaiseen tasa-arvoon oikein istu.
Sinustakin olisi varmaan mukava pukea naiset kaapuun ja olla kerrankin päällikkö, saatanan tuhkamuna.
Kiitos mielipiteestäsi tuhkamuna. Taisi ottaa koville kun kuvailemani suomalaismiehen tuntomerkit sattuivat juuri sinuun.
Lakkaa hakkaamasta akkaasi.
MVlehdestä saa oikeaa tietoa. Suomalaisten kannattaisi lahjoittaa spr:n sijaan em. lehdelle.
Uutisten mukaan vain kaksi vei tänään vaatelahjoituksia SPR;n keräykseen. Olemme kuuluisia, täällä näytettiin mitä mieltä ollaan SPR;stä.
Illalla oli käynyt porukkaa kovasti kun töistä pääsivät. Ymmärrän, että työssäkäyminen on sinulle vierasta etkä tiedä sellaisesta mitään. SPR tiedotti huonosti tuosta keräyksestä, itsekin kuulin siitä vasta uutisista. Mutta eipä hätää, soitin sinne tänään ja saan viedä valtavan määrään vaatteita ja luistimia, suksia ja jääkiekkomailoja sinne iltapäivällä. On kiva auttaa ja en viitsi alkaa myymäänkään kirpparilla noita.
15-20 vuotta niin fyysinen lapin matu-lehti on historiaa, verkkojulkaisu yrittää vielä pyristellä senkin jälkeen ehkä.
Siinä meni lappilainen lehti hautaan nopsasti.
normaali kuvio, ei mitään uutta.
Kaikki papreriversiot sanomalehdistä poistuvat kymmenen vuoden sisällä.
Lapin Kansa on hyvä lehti.