Sori en tiiä tuleeks tää nyt oikeelle palstalle mut mun on pakko kysyy tätä jostain..Siis kun mun koulu kaveri (amerikkalainen vaihto oppilas) sano mulle et sen koira oli syöny suklaata ja kuollu, niin kysyin et onks suklaa vaarallista/myrkyllistä ku en oo koskaa tienny, nii se sano et joo se on myrkyllistä!aattelin vaan et apua suklaata on syöty monta vuotta,voiks siihen oikeesti kuolla?? saaks kohta hälyttää ambulanssin?! kysyin et kuoleeks siihen heti nii se sano et kuolee heti tai vuosien päästä..auttakaa!!
kaveri sano et kutiaminen ois eka oire :o eli mistä alergian ja myrkytyksen erottaa
oon siis 13v tyttö ja pelkään tosissaan.
Suklaa myrkyllistä???
apuaaaa
3
99
Vastaukset
- sokolaatianassuun
Suklaa on myrkyllistä koirille, mutta ei ihmisille, joten nauti huoleti suklaasta, mutta älä anna sitä lemmikeille.
Tossa vähän tietoa asiasta http://www.lemmikkiklinikka.fi/tietopankki/lemmikit-ja-suklaa.
Toivottavasti hjelpsis. - sokolaatianassuun
Linkki ei skulannut, joten toista kehiin eli http://www.elainlaakariin.fi/koiran-suklaamyrkytys/ - toivottavasti toimii.
- hellytys_pimeällä
http://www.suklaayhdistys.com/ ja raakakaakao
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=20&
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077793
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1136064- 835197
- 1394556
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113230- 623024
- 582948
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102454- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562066