HAJUPIHKAA

tulppuri

Mistäköhän mahtaisi saada tällaista hajupihka-maustetta?? Asafoetida. Kiertelin etnisiä kauppojakin mutta ei löydy.. Vata-churna mausteseosta tekisin itse jos löytäisin sen. Muuten pitäisi aika kalliilla tilata enkä viitsisi..

6

4372

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsinnän_taustaar

      http://tamarindheaven.blogspot.fi/2011/01/hajupihka-eli-pirunpaska.html
      http://oikeuttaelaimillenet.adv4.hosting.fi/foorumi/lofiversion/index.php?t16864.html'
      Intialainen maustekauppa Hakanimessä
      Aikanaan ostin maustekaupasta Vänrikki Stoolinkatu, muutti Tilkkaan
      Rahola tietää Pirunpihka
      Vanhat suomalaiset käyttivät tästä aineesta nimeä pirunpaska, mutta jotkut tietosanakirjat ovat valinneet kauniimman linjan ja käyttävät nimitystä hajupihka. Kyseessä on nykyisten Iranin ja Afganistanin seuduilta kotoisin olevien sarjakukkaisten kasvien, mm. Ferula asafoetida maitiaisnesteestä kuivattu, meripihkaa ulkonäöltään muistuttava massa, joka haisee juuri siltä miltä nimi sanoo. Jotkut yhdistävät hajun mätään valkosipuliin.

      Meillä pirunpihka on ennen tunnettu vatsa- ja hermolääkkeenä, mutta Intiassa se on yhä vielä tärkeä mauste ja ilmavaivoja parantava lääke. Intialaisissa keittokirjoissa siitä käytetään nimitystä asafetida tai hing ja sanotaan kohteliaasti, että sen voi halutessaan jättää pois resepteistä. Pirunpihka on myös yksi worcestershirekastikkeen alkuperäisistä mausteista. Intialaiset keittokirjat sanovat, että vain puolen herneen kokoinen pala maustetta muserrettuna kuumaan öljyyn antaa ruoalle *sipulin maun. Sipulia ja pirunpihkaa ei koskaan panna samaan ruokaan. Koska sipuli sukulaisineen on pahan hajunsa takia kielletty Intian brahmaaneilta, he käyttävät pirunpihkaa antamaan saman maun ruokaan. Ero on siinä, että sipuli haisee syönnin jälkeen, pirunpihka ennen syöntiä.

      Asa on myöhäislatinan tuhkaa tarkoittava sana ja foetidus tarkoittaa pahanhajuista. Saksaksi pirunpihka on kauniimmin Asant ja rumemmin Teufelsdreck. Ruotsalaiset sanovat dyvelsträck.

      Libanonissa tehdään pirunpihkaa samansukuisesta kasvista FERULA HERMONISF. Televisiossa oli heinäkuussa 1999 siitä ohjelmanpätkä nimellä "luonnon Viagra". Vanhalta mieheltä kysyttiin, käyttääkö hän tuota lääkettä. "Kun vielä jaksaa 20 kertaa yössä, ei sitä tarvita", vastasi mies. Toinen vanha mies puolestaan varoitti, että taikajuomaa ei pidä ottaa, jos naisia ei ole lähettyvillä.

      Muinaisessa Kreikassa pirunpihka oli Apollo-jumalan mieliruokaa, josta tulee myös nimitys "jumalten ruoka". Larousse Gastronomique kertoo, että muinaiset roomalaiset käyttivät vastaavaa silphium- tai laserpitium-nimistä ainetta, jota saatiin pohjoisafrikkalaisesta sarjakukkaiskasvista, mutta se oli liian kallista ja halvempi pirunpihka korvasi sen. Reay Tannahill puolestaan on sitä mieltä, että Kyrenaikassa, nykyisen Libyan pohjoisosassa viljelty silphium hävisi jostain syystä markkinoilta ensimmäisen vuosisadan puolivälin paikkeilla. Kukaan ei tänään tiedä, mikä kasvi oli kyseessä. Roomalaiset alkoivat käyttää pirunpihkaa silphiumin tilalla. Myös pirunpihka oli kallista ja sitä "jatkettiin" säilyttämällä sitä pinjansiemenien joukossa, joista sitten maku siirtyi ruokaan, kertoo Reay Tannahill.

      Myös täältä :
      http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2000/090500.html

      • Aappo1

        Löysin Punnitse ja Säästä liikkeestä


    • kouvolalainen

      Itse ostin Asafaetidaa Hakaniemen hallia vastapäätä Sörnäisten Rantatien ja Hämeentien välisellä katuosuudella sijaitsevasta etnisestä kaupasta.(Olisikohan se juuri edellä mainittu intialainen maustekauppa). Sukupiirissämme kiertää "pirunpaskaan" liittyvä tositarina: 1902 syntyneen Väinö- isäni isoveli Sulo lähetettiin pikkupoikana Kouvolassa apteekkiin ostamaan "pirunpaskaa". Kun poika sai farmaseutille esitettyä ostopyyntönsä, häneltä kysyttiin kuinka paljon hän kyseistä ainetta haluaisi ostaa. Eihän pojalla siitä tietoa ollut, mutta hetken mietittyään hän vastasi: "Anna koko paska"!

    • kouvolalainen

      Itse ostin Asafaetidaa Hakaniemen hallia vastapäätä Sörnäisten Rantatien ja Hämeentien välisellä katuosuudella sijaitsevasta etnisestä kaupasta.(Olisikohan se juuri edellä mainittu intialainen maustekauppa). Sukupiirissämme kiertää "pirunpaskaan" liittyvä tositarina: 1902 syntyneen Väinö- isäni isoveli Sulo lähetettiin pikkupoikana Kouvolassa apteekkiin ostamaan "pirunpaskaa". Kun poika sai farmaseutille esitettyä ostopyyntönsä, häneltä kysyttiin kuinka paljon hän kyseistä ainetta haluaisi ostaa. Eihän pojalla siitä tietoa ollut, mutta hetken mietittyään hän vastasi: "Anna koko paska"!

    • Anonyymi

      Harjalan essolla oli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe