Aloitin ratsastuksen noin. 4 vuotta sitten. Aluksi kaikki oli kivaa ja hevoset oli koko elämä.
Sittemmin vaihdoin tuntia haastavampaan. Sain laukkapelon. Pääsin siitä kuitenkin ajanmittaan yli.
Ajattelin, että nyt voin taas jatkaa huoletta.
Mutta ei, kaikki meni pahemmin solmuun.
Taitoni huonontuu koko ajan ja kaikki tunnilla on parempia kun minä.
Eikä tässä vielä kaikki.
Rakastan hevosia edelleen, sitä en voi kiistää.
Mutta pahin ongelmani on järjetön ahdistus ja pelko sekä jännitys ennen tuntia. Nykyään pelkkä ratsastuksen ajatteleminen tekee pahaa.
Huomenna on taas tunti, maha on kipeä ja päähän koskee. Vielä on muutama tunti käymättä, mutta miten mä jaksan ne?
Oon nyt jo ihan rikki.
Onko kenelläkään samanlaisia ongelmia?
Tai onko kenelläkään OLLUT samanlaisia ongelmia?
Olisin iloinen jos saisin kuulla samanlaisia/tapaisia tarinoita ja miten jaksoitte?
Ahdistus ratsastuksesta
2
314
Vastaukset
Ensinnäkin suosittelen kertomaan opettajalle. Kun kerrot, että olet mielestäsi huonompi kuin muut ja haluat vaihtaa ryhmää helpompaan (sain tälläisen käsityksen) niin saat opelta mielipiteen ja hän tekee tarvittavat toimenpiteet. Hyvää harjoitusta tekee myös pienryhmä/yksityistunti, jolloin saat ratsastaa ilman mahd. ylimääräistä häsläämistä ja paineita.
- Heppafaniini
Minulla on ollut vähän samantapainen tilanne, ryhmä oli haastava ja pääsin kolmelta koulusta ja tunti alkoi neljältä. Minulla oli hirveä stressi ennen tallille lähtöä, 20 yli kotiin, siinä kymmenen minuuttia lähtöön, hotkaisen välipalaa ja henkikaupalla stressaantuneena kiskon vaatteet päälle ja juoksen autolle. Tilanne kuitenkin parantui, kun sanoin opettajalle, että asiat on liian vaikeita minulle, varsinkin kun minulla on ollut raskas kouluviikko jo takana (tunti on perjantaina) Noh, opettaja on nyt antanut minulle ainoastaan hevosia jotka ovat jo tuttuja ja koulustakin pääsin kahdelta. Yksityistunneilla, joita välillä sain sitten opettelin ratsastamaan niillä vaikeammilla hevosilla. Pääsin eroon stressistä ja ratsastus sujui hyvin. Nyt taas minulla loppuu koulu kolmelta ja en tiedä tuleeko tästä taas samanlaista. Toivon, että ei. Tässä oli kuitenkin minun tarinani.
Mieti mistä ahdistuksesi johtuu? Voitko vaikuttaa asiaan? Kannattaa tehdä rentoutumisharjoituksia ennen tuntia, se helpotti minulla. Tai varaa vaikka leppoisa maasto. :) Mutta paljon tsemppiä sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13411194Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen793570Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,912855Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.701474Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3161355Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?341339Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2561286Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1431255Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121206- 491160