Miksi vakava nainen on uhka

ei_äitimaa

Joskus olisi helpompaa olla mies. En kade mutta ei löytynyt parempaakaan palstaa.
Monet, ehkä jopa useimmat, miehet ovat varsin virallisen ja hiljaisen oloisia. Puhuvat kun on asiaa, sanovat suoraan mielipiteensä, hymyilevät kun on syytä ja uskaltavat ilmoittaa epäkohdista. Naisena koen että kun näin luonnostani käyttäydyn, yrittämättä erityisesti miellyttää ketään, enkä yritä ylläpitää keskustelua tai hempeää ilmapiiriä, tai ajatella muiden puolesta ja hyysätä, minut tulkitaan ankaraksi, ylimieliseksi, kylmäksi, syrjiväksi tai mitä milloinkin. Epäkohdista jos ilmoitan ainoastaan etsien parannusta enkä suinkaan kritisoidakseni muuten vain, olen heti huomionhakuinen tai "nokka pystyssä". Miksi hiljaisuus on uhka kenellekään? Tai höpöttämättömyys. Puhun ja naurankin kun siltä tuntuu ja seura saa sen aikaan. Mutta miksi pitäisi hymyillä koko ajan vähän kuin osoittaakseen ettei minua tarvitse ottaa vakavasti... Välillä koen etteivät sukupuoliroolit ole vieläkään kovin vapaita ja tasa-arvoisia.

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äksyilijkö

      samaa mieltä. Pysyn mielelläni asiassa, ja mua pidetään vihaisena/ äksynä. ja siten vaaditaan katsomaan silmiin, vaikka en halua tuijotella kenenkään näkimiin vaan katselen mieluien varpaita. ja sitten vielä pitäisi hymyillä, asakaspalvelussa, vaikka se väkisin pinnoistety "hymy" on lähinnä irvistys. Miksi neurtaali naama ei kelpaa esin kaupan kassalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      99
      2200
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      50
      2155
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      93
      1349
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1113
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      930
    Aihe