Jeesiöön on perustettu salaseura, jeesiön ritarit. Ryhmä koostuu peräreikäritareista, eli homo pitää tietenkin olla. Jos ei ole, pitää ainakin näytellä olevansa ja takaluukkuun on pakko ottaa.
Jeesiön salaseura korostaa seuraavia artilleleita
-suomi vapaaksi
-anal lube halvemmaksi
-rasismi pois sodankylästä
-moottorikelkka
-illuminaatit
-ahmat on tapettava
-rehdit pierut kunniaan
-anaaliseksi pakolliseksi
-kannatamme tuulivoimaa
-poromiehet haisee
-kilju
-anaaliseksi
Tässä on 12 teesiämme, mikä käymme naulaamassa kunnanatalon seinään.
Jäseniä otetaan lisää hakemuksien perusteella, kaikki ei pääse.
Jeesiön salaseura korostaa seuraavia artilleleita
-suomi vapaaksi
-anal lube halvemmaksi
-rasismi pois sodankylästä
-moottorikelkka
-illuminaatit
-ahmat on tapettava
-rehdit pierut kunniaan
-anaaliseksi pakolliseksi
-kannatamme tuulivoimaa
-poromiehet haisee
-kilju
-anaaliseksi
Tässä on 12 teesiämme, mikä käymme naulaamassa kunnanatalon seinään.
Jäseniä otetaan lisää hakemuksien perusteella, kaikki ei pääse.
Vastaukset 287
Vanhimmat
Haluan liittyä heti!
Olisin kiinnostunut jäsenyydestä.
Pääseekö naiset jäseniksi?
Mitä me naisilla ?
No mikä ettei
Mitä tämä on? Perseritarit???
Aloittaja yksin kysyy ja vastaa,mikä sinänsä ei ole uutta.
Miksi joku haluaa mustamaalata kaunista kyläämme,onhan täällä vanhojapoikia mutta jos ovat homoja annetaan olla ei ne ketään häiritse.lapsellista kirjoittelua kaiketi tullainen.
Silloihan sinä olet se yksi, koska tähän vastasit?
Minä en ole se yksi, vaikka vastasin tähän.
Hämmästyttää, kummastuttaa etten ole tätä Jeesio-aloitusta nähnyt, vaikka tämä aloitus on jo viisi vuotta raivannut Suomen kyisia mielenmaisemua.
Sodankylässä hommoillaan oikein urakalla.
Sallittakoon tänne viestitys kaikille. Onhan se ihan inhimillistä.
Sehän on terapiaa monelle yksinäisyyteen jne.
Eli annetaan vastailla itsekunkin vaikkapa omiin viesteihin.
Ei alkuperäiset kylän asukkaat kyllä koskaan omaa kylää ja sen ihmisiä halveksu ja pilkkaa. Varmaankin joku junantuoma hylkiö kirjoittelee suurine kirjoitusvirheineen pöljyyksiään.
Tämä kirjoittaja on se sama seko joka heittelee niitä pirujuttuja joka paikkaan sairsa on:
Pirujuttuja? :O
Pirtujuttuja?
Tulen nuohoamaan Jeesiöön vanhojen poikien peräaukkoja monopoliasemassa lain voimin hyvävelijärjestelmämme mukaisesti.
Hinnoittelu vapaa lakisääteisesti, nuoharin laki.
Nuohari.
Siellä on perseet kipeinä paljosta saamisesta.
13 teesi. Pitää olla pinttyny vanhapoika. Kussa portailta. Paskoa pirtin nurkille. On oltava muuttanut muualta Jeesiöön.
Hyvä, että Jeesiössälin aletaan valkaissta anuksia viimeinkin.
Ja pitää osata myrskynaintia. Tämä on teesi nro 14
Teesi no: 100 tämän ketjun aloittaja kuuluu hullujenhuoneelle piste.
Näin on. Uskomattoman älykäs tyyppi omasta mielestä. Eihän näitä tietysti tarvitse lukea, mutta eihän tämä anna fiksua kuvaa koko kunnan väestöstä. Vierailla ihmisillä on taipumusta yleistää koko porukka pöpiksi.
Ritarit pyllyt paljaina, paljon on jo jäseniä!
Kun et muuta osaa, niin ala nuohariksi. Takaröörit vaan pois karstoista. Nuoharina ei päljon järkeä tarvita, eikä paljon muutakaan.
Kunhan haisee vaan paskalle.
Soittaako joku balalaikka?
-Ѿ-
-Ѿ- = Jeesiö
Ritareiden salainen tervehdys
ѾѾѾѾ
╭∩╮╭∩╮
٩(-̮̮̃•̃) ٩(-̮̮̃•̃)
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Mitä nämä tarkoittaa, onko jo syytä huoleen? En asu jeesiössä. Mut sodiksessa kyllä.
Ainakin suosittelisin varovaisuutta, jos yöllä liikut yksinäsi ulkona.
Onko näin, ettei uskalla yöllä ulos?
Nyt kyllä on joku vähäjärkinen kirjoitellu,ei meillä Jeesiössä asu pöljiä kansakoulun.oppikoulun,ylioppilaitakin löytyy jopa maistereita,tohtoreita pankaa paremmaks,näitä kirjoittaa joku katkera höperö,en usko että olisi naapurikylästäkään taitaa kirkonkylästä olla ei ole tainnu saaha asuntoa rivarilta.
Siellä pannaan heti perseeseen, jos meet ulos.
Mitä tekemistä tällä kirjoittelulla on rivari-asunnon saamisen kanssa. Monta vuotta tämä kirjoittelija on sotkenut näitä keskustelu-palstoja.
Tänään lyödään Jorma ritariksi nahkapatukalla.
Jeesiön ritarit partio tänään kaduilla.
On todella Jeesiössä pölijää porukkaa. Saatte kyllä hävetä.
tuo joka tämä kirjoittelun alotti,viiään roihin muslimiporukan keskelle.saa sitten sitä mitä on tilannutkin.ei muuten kannata kaupassa uskaltaa sinun käydä.tiiän sinut,kirjottele sitten nuita tyhmiä juttuja ilman sormia.tv:pyssykylän mies!
Saatanan (kakeriski) HOMO painu naimaaan muslimiukkoa berseeseeeeeen!!!!"
no onneksi sulle käy niin.ei näkyny miestä (ameebaa) tänään kylällä,ehkä huomena.vai menikkös takasin komeroon piiloon!
Muslimiukot harrastaa sitä keskenään.
Joo siellä voi tulla alukselle käyttöä.
Millaista alusta tarkoitat? Avaruusalustako?
Perseritarit alkoi uhoamisen?
Jeesiö on Sodankylässä sijaitseva kaupunki. Kaupungin asukasluku on noin 6,3 miljoonaa. Jeesiöstä matkaa Sodankylän pääkaupunkiin, Sattaseen on noin 40 kilometriä. Kaupungin keskusta sijaitsee Kuoninkivaaran rinteillä jättäen Jeesiöjoen ja pilvenpiirtäjien väliin avoimen kauniit ostoskeskukset. Jeesiössä on Sodankylän toiseksi suurin ostoskeskus, joka vetää kaupunkiin väkeä kaukaa Siperiasta asti. Jeesiön sivukujilla liikkuessa on muistettava olla hiljaa ja laittaa silmät kiinni. Autolla ajettaessa kaasun lisäys on myös suositeltavaa, sillä ennen kuin huomaatkaan, sinulta katoaa renkaat. Jeesiön köyhälistö saa elantonsa renkaista. Harakat ovat keksineet oivan keinon välttyä Jeesiöltä, sillä he lentävät ylösalaisin selkä jeesiötä kohti.
Onko noin?
jeesiöön tuli ritareita paljo näköjään,ehkäpä on vielä lisääkin tylössä.
Me vaan pierrään, paskannetaan ja haistaan Jeesiössä kaikki työttöminä koko ikämme yhteiskunnan taakkana.
Jeesiössä on osaajia.
Jeesiössä tarvetta katupartiointiin, kun autoistakin varastetaan renkaat?
Jeesiössä on opittu kopioimaan perseenkuvia joka ketjuun.
No se on jeesiöltä jo paljon.
Nyt ne varastaa jo paskapaperitkin.
Ja autoista renkaat.
Ne varastaa käytetyt paskapaperit ja syö ne.
Jiesiön rosvot vievät huutavankin.
Se kattaa sekä tien vierellä olevat nurmikot, että myös talojen seinustat ja päädyt. Autolla saa tuoda painavaa lastia tai vaikeasti liikkuvan matkustajan oven eteen, mutta lastin purkamisen jälkeen auto on välittömästi vietävä pysäköintialueelle. Maalaisjärkeä saa tietysti tässäkin soveltaa: tavarat saa viedä suojaan sisälle, mutta tavaroiden purkaminen kaappeihin tms. voi odottaa sen aikaa, että auto on viety pois.
Samaisen maalaisjärjen mukaan ajoneuvon kuljettaja ymmärtää noudattaa äärimmäistä varovaisuutta piha-alueella ajaessaan. Piha on ennen kaikkea jalan kulkeville tarkoitettu alue.
Paloturvallisuus edellyttää, ettei palavaa polttoainetta käyttäviä ajoneuvoja ole pysäköitynä talojen päädyissä tai seinustoilla. Mikäli sattuisi niin ikävästi, että ajoneuvo syttyisi tuleen ja sytyttää samalla myös talon, vahingon korvaa ajoneuvon omistaja.
Isännöitsijä antaa väärinpysäköivälle kirjallisen varoituksen järjestyssääntörikkomuksesta ja seuraukset ovat sen mukaiset. Ellei kovapäinen usko, loppupelissä voi tulla lähtö talosta. Tämmöinenkin asia on jo oikeudessa käyty läpi ja lähtö tuli.
Laitetaan suomalaiset painetta ja osoitetaan päättäjille halua laittaa rajat kiinni!
VAATIMUS RAJAVARTIOLAIN MUUTTAMISEKSI SEKÄ SUOMEN RAJOJEN SULKEMISESTA YLIVOIMAISEN SIIRTOLAISKRIISIN JOHDOSTA
Allekirjoittakaa ja jakakaa se on vähintä, mitä voitte edes yrittää tehdä suomen ja suomalaisten tulevaisuuden puolesta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1647
Jeesiö on kyllä aika paska paikka.
Tästä voi vain olla samaa mieltä!
Onko nää ritarit vapaamuurareita?
No ei ole, ne on homoja!
No mutta eikös ne rapparit ole joku homokerho?
En voi kertoa, se on salaista tietoa.
Kaappihomoja?
Salaista tietoa. Sen verran voin kuitenkin asiaa avata, että me rapparit saadaan 40% alennusta anal-lube rasvasta. Ja sitä todellakin kuluu!
Jeesiön ritaritko ne niitä pokemoneja nyt jahtaa?
Ei ilmeisesti, ne on enemmänkin kiinnostuneita peräaukoista, nämä jeesiön ritarit.
Ovatko Jeesiöläiset nyt miten hyvin saaneet peräaukkoa?
Hyvin on saatu, ostettiin viagraa.
Jeesiön ritareilla on omat ritarinimet, tieto vuoti julkisuuteen ja nyt ne paljastetaan.
B-rapun poika
banaanipoika
fagotti
Fazer-poitsu
fägäri
gay
GayLord
hedelmäkakkupoika
hikinen rekkamies
hinaaja
hinari
hine
hintero
hinttapuli
hinttari
hintti
hinuripoika
homo
homopuppeli
homppeli
homssu
junakuski
klaavapuolen poika
miestenmies
persepuppeli
perähinuri
perämies
peräreiän rassaaja
perätunkki
perätuuppari
puppelipoika
ruotsalainen
mm. Sven, Håkan...
rupireiän talkkari
ruskean reiän ritari
sukkahousu-Sakari
suklaapoika
suoleen möykyttäjä
takatuuppari
tuhkaluukuttaja
On siinä meillä aasin tuntija.
Nyt puhui todellinen RITARI! Mut eiks noi nimet oo vähän kuin salaisia? Kuka on myyrä Jeesiö ritareissa? Petturi jopa?
Jeesiön Alapään ry toimii ahkerasti,jatkakaa saman malliin kiitos
Petturit! Pian käynnistyy Jonseredit ja saatte maistaa elämää.
Mitä, meinaakko jeesiön homo kansalta leikata munat? Tai siis pippelin.
Joukossa on myyrä, emme tiedä kuka se on, mutta asiaa selvitetään.
T 19 asteen jeesiön ritari
OLET se myyrä, tiedämme missä asut
jeesiössä tapahtuu
http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/tiedotteet/1/1/henkiloauto_tonaisi_mopoilijan_nurin_sodankylan_jeesiossa_ja_pakeni_paikalta_51871
Niila on lyöty Jeesiön Ritariksi!
Niilako on päässyt ritariksi?
Jeesiössä tapahtunut törkeä uskonloukkaus.
Joku oli paskonut ison pökäleen Jeesiön rukoiluhuoneen portaille.
Poliisi pitää tapahtumaa törkeänä.
Rikos tutkitaan.
Kaikkien jeesiöläisten on annettava ulostenäyte poliisille.
Näin löydetään paskoja DNA näytteestä.
https://youtu.be/Z_gJdXxFXkM
No vittuunko mie ne työnnän.
Se on kova paikka nyt jeesiössä, kaikilta otetaan peräaukosta näyte.
Nyt kun asioita oikein ajattelee....no niin. Siis ajattelee.
No eihän siinä voi tulla muuhun tulokseen.
Siis kun aikansa pohtii. Eikä sitä tarvi kyllä pohtiakaan. Mutta kaiken varalta, kaiken varalta kannattaa ajatella ja pohtia. Siis varalta.
Niin...joo, eihän siinä voi tulla muuhun tulokseen kuin.....joo näin se on.
Sehän on täytttä persepaskaa kaikki. siis varalta toistan...se on PERSEPASKAA kaikki tyynni.
Olekko nyt varmasti varma, että se on persepaskaa kaikki?
Eemeli saa todistaa toisin. Siis jos se ei sittenkään ole sitä persepaskaa.
Eli hierokoon Epäilevä Eemeli sitä vaikka omiin muniinsa.
Jos siitä sitte jo kuitenki varmistuis sitte Eemelillekin.
Eemeli on hyvä mies muuten, muuta ko se haisee paskalle kokoaika.
💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖 👄 👄👄 💖💖 👄💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖 👄 👄 👄👄 💖💖 💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖👄 👄 👄 👄👄 💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖💖 👄 👄 👄 👄👄 💖
Jeesiö???
Kuulema iskeny koko sakhin noro-virus joten gutbai
Muös niigerisankkeria liikkeellä jeesiössä.
Ja riipissäkö ei ole?
me ei pyhitä lainkaan riipissä
me paskotaan vaan ja nautitaan
Pumpasessa ne kyllä pyyhkii ja levittävät sitten pakaroihin sen paskan.
Jaha, niin tekevät? Hajua onkin ihmetelty ja ELY keskuskin kiinnostunut asiasta.
Miten tämä nyt menee?
Nämä ritaritko nyt vie kirjastosta paperit ja autoista renkaat?
Kyllä, jeesiön ritarit.
On se kumma kuinka ihmisiä kiinnostaa tyhjä paskanjauhanta, tämäkin aihe koko Lapin palstalla kirjoitusmäärissä suurempia.
Aihe kiinnostaa ja on ajankohtainen.
Jeesiössä asuu kaikki Sodankylän persut. Kumpikin.
Tonalt Trumppi lyöty eilen Jeesiön ritariksi! 👮♂️
On se kova!
Riipissä ei pyyhitä eikä taida olla ritareitakaan. Riipissä asuu rento ja mukava kansa, jotka ei kuitenkaan pyyhi!
Sergio Leonen italowesternit eivät ole oikein mitään verrattuna näihin Spede Pasasen soramontussa kuvattuihin länkkäreihin.
Ja kyllähän Jaakko Salo nylkee säveltäjänä Ennio Morriconen koska tahansa.
Leo Jokela vie Clintia 6-0.
Parasta on se, että niissä lukee viranomaisen ovessa Nimismies eikä Sheriffi. Ja pistoolien rekyyli on eteenpäin.
Ne mietti pitkään kuinka pullojen rikkiampuminen onnistuisi leffassa. Kokeilivat vaikka mitä. Keksivät sitten, että pitää käyttää oikeita luoteja.
Mielestäni olet väärässä, meillä Jeesiön ritareilla on vaan Excalibur!
Nahkaheppi teillä on, ja pienehkö sekin.
Anal-lube?
Nyt jjiesiön anal-ukoille hyvä sijoituskohde miljoonilleen.
OneCoin-huijauksella rikastunut suomalaismies houkuttelee sijoittamaan kultakaivokseen – GTK:n asiantuntija: "Toivottavasti ihmiset eivät lankea tällaiseen"
Olemattomalla virtuaalivaluutalla miljoonia tehnyt Kari Wahlroos vetää Tuohivirta-nimistä hanketta, joka kertoo tähtäävänsä miljardien eurojen kaivostoimintaan. Hanketta on Geologian tutkimuskeskuksen asiantuntijan mukaan markkinoitu kyseenalaisilla väitteillä.
Tuohivirta-hanke houkuttelee ihmisiä sijoittamaan Sodankylään perustettavaan kaivokseen. Sijoittajille kerrotaan, että alueelta olisi löydettävissä kultaa, palladiumia ja muita arvometalleja arviolta 20 miljardin euron arvosta.
Väite ei Ylen selvityksen mukaan perustu tutkittuun tietoon.
Kyse on 10 000 hehtaarin suuruisesta varausalueesta Sodankylässä. Hanketta on mainostettu sijoittajille kaivosvarauksena. Tämä on harhaanjohtavaa tietoa.
Tämä
salaliittoteoriat, Havahtuminen oli Vähä-Herttualle järkytys.
Sami Vähä-Herttua koukuttui salaliittoteorioihin mutta pääsi niistä irti ja järkyttyi hurahtamistaan – "Nyt ajattelen, että olin täysin hullu"
https://yle.fi/uutiset/3-12124695
Kuinka+hyvin+Iso-Britannialla+on+sujunut++EU:n+ulkopuolella?
Talous+kehittyy+paremmin+kuin+meillä.
Koska+BKT+viime+vuonna+-9,8+%.+Suomella+2,8+%.
On hompna hyvä olla. Rillumarei.nettipoliisi on uskonnon kanssa hommiin ja kohta on marraskuu myös paljon enemmän kun yksi asia jos rikot toisten aitoja ja kohta on hyvä ilotalo on totuus paljastui kaikki hyvin pienen ihmisen kokemuksista kannattaisi tehdä kyselyjä ja silleen sekä myös paljon muuta mielenkiintoista nähdä miten on auennut ja silleen sekä niiden käyttö edellyttää rekisteröitymistä tai seitsemän 4model profile kommentoi artikkelia aiheesta persu on uskonnon kanssa päivä mennyt hyvin.
Jos kuulet sanaparin ”katolinen pappi”, mitä mielikuvia sinussa herää?
Maailmanlaajuinen pedofiilien salaliitto.
Keskiaikainen 13. Perjantai ja temppeliherrojen ajastettu joukkomurha. Ja nykyiset pedofiilit.
Met jiisiössä ollaan kaikki petofiilejä, met taphetan kaikki petot.
Kannattaako Jeesiöön muuttaa, rehellisä mielipiteitä?
Ei se kannatte-laulu teki Torvald Pääjärven tunnetuksi Ruotsin lisäksi myös naapurimaissa jiesiössä. Se on klassikkojen klassikko.
Bensa on nyt niin kallista, että tulee halvemmaksi ostaa amfetamiinia ja juosta joka paikkaan.
Varsinkin torttujen teossa naapureiden nurkille
Mie täälä jiesiössä tykkään kuunnella ja kattoa tv:tä.Tämmönen surullinen tappaus oli nyt ja mie melekein itkin ko paha mielituli
Astral-TV 17.11.2021
Meedio: Oot ollu sairaanhoitaja. Ja nään ritariajan, haarniskoja. Oot ommellu kuninkaalle vaatteita.
Soittaja: Mua pisteltiin lapsena?
M: Nään nauloja, oot ollu keskitysleirillä ja kuollu siellä kidutukseen. Milloin oot syntyny tähän elämään?
S: 1944
Olisin halukas liittymään Jeesiön ritareihin! 👺👩🦯
No mutta olethan sie ruskianreiänritari. Mitä pitäs vielä lisää, tyydy jo...
Susi?
No mutta, jokuhan kertoi, että joku susi oli joskus käynyt alueella tai alueen ulkopuolella jonkun maatalon pihassa. Joku oli kai nähnyt joko eläimen tai sen jäljet, tai ainakin kuullut, että sellainen oli tapahtunut... Melkoinen susivahinko!
Joku kertoi, että pihan poikki oli mennyt suden jäljet. Liekö totta vai oman piskinsä jälkiä.
Kunnon keskustalaisena epäilijä puhuu kuitenkin niin totta kuin voi.
Toimittajat haastattelevat mielellään sellaisia, joiden yleis- ja historiatiedot eivät ole täysin ajan tasalla.
Nyt on tilanne, että meiän kylältä on kaks pienoisraktoria matkalla ConvoyFinland2022 - kokoontumiseen
perjataina hesassa.
Toinen mennä kolokuttaa apukan suoralla, mutta toinen vasta lismanaavan suoralla.
Jokku sannoo,että ette ehi suurtapahtumaan, mutta met yritämme jollain konstia ehtiä.Kysehän on vallakumouksellisistä asioista.
facessa voi seurata ConvoyFinland2022
Saattaa olla viisaampaa, että ei ehdikään. Kaikkia sitä.
Toki tämä ei jiesiön rauhaa riko, muta senku mietiskelen.
Rekka mielenosoitus on siitä kiinnostava ja edelleen ihan itun surullinen, että tullaan varmaan näkemään ekaa kertaa,kun poliisi käyttää poikkeuslainsäädäntöä.
Se tarkoittaa raakaa voimaa, että homma puretaan. Valitukset perseeseen.
Ei tässä ole mitään järkeä oikeasti, eihän?
Siis en usko että rekkamielenosoituksesta mitään tulee, ja ainakin eilesessä kokouksessa he myös keskusteli eduskuntatalon valtauksestakin, sekä puhuttiin mahdollisesti palavista autoista ja tänään on jo ollut puhetta että sapeleita mukaan jos poliisi tulee niin pistää sillä.
Jooo pikkuraktoreista oli lopahtanut hötysiini, joten se siitä retkestä
Totta ihmeessä. Joka mökistä löytyy tötteröö
Jeesus ratsasti aasilla Jerusalemiin. Nyt aasit tulevat rekoilla Helsinkiin laskeen pensan hintaa ja kaatavat hallituksen, niin ja lopettavat koronan.
Kylähulluja on ollu aina. Some vaan toi heidät kaikkien tietoisuutee
Kertovat olevansa kokoomuslaisia, mutta hyväksyivät polttoaineen veron korotuksen Sipilän hallituksen 3-kertaa. Sipilän hallitukssa oli keskusta,kokoomus ja perussuomalaiset. Jotka oli vaaleilla valittuja. Sinisiä ei ole puolueena koskaan valittu eduskuntaan. Siis porvareilla oli oikeus nostaa polttoaineveroja kolmesti.
Kyllä poropaimenilla hilloa riittää, sama vaikka bensa maksas 5€ litra 🤣😆
Porotaloushan upposi samalla hetkellä, kun joka poromiehen talouteen ostettiin peltipailakka tai jopa joka perheenjäsenelle. Se ammatti on täysin yhteiskunnan ja veronmaksajien harteilla
Convoy oli kuin jiesiön ritarikunnan muinainen vappu. Kaikki kiljuissa ja päätä ja häntää ei lainkaan vai miten se meni, kun en itse muistin pätkimisen vuoksi muista paljoakaan. Kuulemma oli hauskaa kuitenkin
Suomessa on muihin pohjoismaisiin hyvinvointivaltioihin verrattuna työntekijämäärältään pienin julkinen sektori.
Kun jiesiöläinen väittää senkin olevan liian suuri, hän joko elää vaihtoehtotodellisuudessa tai vihaa hyvinvointivaltiota.
Kallistun uskomaan jälkimmäiseen.
Pienuus ei ole välttämättä hyvä asia. Tehokkuus on käytännössä sitä, että pienempi määrä ihmisiä tekee enemmän hommia huonommalla palkalla. Pidemmän päälle tällainen ei voi olla kestävää, mikä näkyy jo nyt hoitajakatona.
Oikeistolaiset toki vihaa hyvinvointiyhteiskuntaa ideologisista syistä, mutta he kuvittelevat pystyvänsä maksamaan kaikki hoitokulunsa itse, joka tilanteessa. Tämähän ei ole totta, kun esim syöpähoidot ovat pahimmillaan kalliita.
jiesiön x-tiellä tuli vanhempi rouva vastaan ja pysäytti minut.
Rouva : anteeksi, katsoitko Iivon hiihdon?
Minä: katsoin
Rouva: itkitkö ?
Minä : itkin
Rouva: niin minäkin, on tämä niin hieno päivä !
Olympialaiset yhdistää kansaa
)):
Kyllä mieki
olen katsonut koko illan uusintoja kisasta, palkintojen jaosta ym ja itkenyt joka kerta. Liikuttavaa myös Iivon valmentajan ja välinehuoltajan haastattelut. Kun suomalainen mies herkistyy kameran edessä
Venyttelikkö sieki?
Aamulla lähen kyllä hiihtään
Mulla tuli karkea pieru kun katoin Iivon hiihtoa. Haju alkoi yllättää ja pieru olikin kostea. Kyllä harmitti kun juuri oltiin käyty ostaa uuden kalsarit Pyssyn Lidlistä 🤔🥺
Kelkoolla mentii, syö mahoton pensaa kyllä tuli kalliit kalsarit! 😳
Jeesiön.Ritari
TARVITAANKO NYT SUOSTUMUSLOMAKE SEKSIIN -pohdinnalla vaivaan päätäni , joka muutenkin on saaneet seksiä viimeeksi joskus 10-30 vuotta sitten.
Yksinkertainen ohje: jos et tunnista etkä osa kysyä haluaako kumppanisi seksiä kanssasi, harrasta seksiä vain yksin.
Nyt opettelemaan kyrillisiä kirjaimia että osataan sijoittua oikeaan jonoon jonottamaan noita puoli-ilmaisia suolakurkkuja ja vodkaa.
vkklaiset kun tykkää noista alapään jutuista niin,
Koirat aistivat maan magneettikentän. Ne kakkaavat mieluiten pohjois-etelä akselin suuntaisesti. Häntä on kompassineula.
On muuten totta! Meidänkin rakilla häntä sojottaa pihalla varsin usein pohjoisen suuntaan.
Edesmennyt koirani joutui raukka kakkimaan aina ylämäkeen koska magneettijutut . Sitten ne pökäleet aina vieri sen jaloille.
Tämä ei oikeasti ole totta, tai sitten meidän yönylkyttäjän kompassi heittää ja pahasti.
Koripalloliitto sai tukea tälle vuodelle reilut 900 000 euroa. Sillä liikutetaan yli 100 000 nuorta. Samoin Lentopalloliitto, jolla on valtava nuorisotyö, sekin liikuttaa satojatuhansia.
Suomi-Venäjä seura sai tukea yli 800 000 euroa. Eivät vielä tiedä mitä tekevät rahoilla.
ä oon ritari! kunnon ponapartte!
Putinin totalitaarinen paratiisi on vain niille, jotka ylistävät Suurta johtajaansa. Arvostelijat ovat sisäinen uhka, joita varten tarvitaan pian sisäisiä puhdistuksia, vankileirejä, kidutusta, kuulusteluja ja teloituksia. Ja Venäjän rajojen ulkopuolella on suuri paha maailma.
Ilmeisesti Putinin kuvittelema sodan jälkeinen aika ei noudata millään tavalla nykyistä järjestelmää ja vallan jakaantumista globaalisti. Harhainen visio näyttää poistavan pidäkkeet kaiken olemassaolevan romuttamisen lännen suuntaan.
Putin on taktikko, hän ei ymmärrä strategiaa. Putinille on tärkeintä voittaa yksittäinen taistelu millä keinolla tahansa välittämättä pitkän ajan seurauksista.
å oon siin sis tosi ritari! LÄÄKEET!
Jos katsotaan sitä, miten Venäjän aiempi disinformaatiovaikuttaminen on onnistunut, on uhka syytä ottaa vakavasti. Venäjä on onnistunut luomaan kaaosta ja eripuraa liittyen koronatoimiin ja rokotuksiin, Convoy-mielenilmaukset olivat meilläkin lähellä leimahtaa suuremmiksi protesteiksi.
Usein näihin reagoidaan tyyliin "siellä on kuule todella paljon tavallisia suomalaisia mukana". Aivan varmasti onkin, ja tässä juuri on venäläisen taitavuuden ydin. Venäjä osaa taitavasti käyttää hyväkseen tyytymättömyyden aiheita ja ruokkia pelkoja ja hysteriaa.
Lähitulevaisuuden teemat Venäjän vaikuttamisessa voivat sisältää esim:
- salaliitot Naton salaisista tavoitteista Suomessa
- salaliittoteoria siitä, että venäläisen energian hylkääminen on vihervasemmistohallituksen juoni, jolla saadaan Suomi täyteen tuulimyllyjä ja teollisuus kuolemaan.
- inflaatioon ja ostovoimaan liittyvät väittämät
- teoriat siitä, miten nato-kannatus on "keinotekoista", ja osa ensi vuoden vaaleihin liittyvää kampanjaa.
Göbbelskin sen jo tiesi: kun valehtelet todella räikeästi, kukaan ei aluksi usko sinua. Ajan kanssa kun toistat valheitasi, moni alkaa ajatella, että ehkä siinä kuitenkin on totta ainakin puolet.- eli ollaanpa hereillään
Onko janus kyselly turvapaikkaa jiesiön ritrikunnasta. Kuulemma uupelo piilopaikasta.
putkonen kyhöttää jossain Ukrainan kellarissa ja jyrsii nälkäänsä kengänpohjia
Selvästi kännisellä venäjän propaganda tiedottajalla aukko sivistyksessä, sillä borssikeitto on Ukrainasta.
Luulin että toi oli vain somessa kiertävä feikkivideo. No jurrin ymmärrän, aika rankkaa hommaa toi Kremlin paskanpuhuminen on pakko olla.
Venäjän ulkoministeriön tiedottaja syytti ukrainalaisia borssikeiton häpäisemisestä – ja tietysti natsismista
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/4545815
SK:n arkistosta: Netistä tilattu hajuvesi voi sisältää virtsaa, lääke linnunkakkaa. Väärennöksillä rahoitetaan rikollisuutta, jopa terrorismia. Mutta toisaalta: ihanan halpaa!
Kiinasta.
Hajuvesi maksaa brändin omassa verkkokaupassa yli 400 euroa. DHgatesta tullut pullo maksoi vain 20 euroa
yeees
Anonymous pisti MV-lehden nurin.
Anonymous message to Janus Putkonen and Johan Backman - Kremlin Paid Propagandists - #OpRussia
Janus Putkonen runs MV-Magazine, paid by Kremlin to post false information on his BS.
https://www.youtube.com/watch?v=nNGhvAiGDws
Same thing to Ano Turtiainen 👍🏽
very good job anonymous. thank you
💩 pöksyyn Putkoselle ja Backmanille!
MV-lehti:
"Huollamme palvelimia ja torjumme kyberhyökkäyksiä.
Pahoittelemme sivuston suojaamisesta aiheutuvaa haittaa".
Mitä Putin on saavuttanut?
- Murskasi Venäjän talouden
– Venäjästä tulee Kiinan siirtomaa
– Suomi ja Ruotsi liittyvät Natoon
- Lopulta tahrasi Venäjän maineen
- Teki hänen armeijastaan naurunalaiseksi
voihan vkk
Hänen soturinsa varastavat sotasaaliiksi käymälöitä ja koirakoppeja. Mikä nero, mikä mahtava kansakunta, mikä mahtava kulttuuri.
Joko oletta tilanneet postimerkkejä.Mie ainaski 100.Hetken kuluttua tosi arvokkaita.
"Ukrainan postilaitos Ukrpošta ilmoitti tiistaina laittaneensa myyntiin postimerkin, johon on ikuistettu ukrainalaisen sotilaan Roman Hrybovin legendaarisiksi muodostuneet sanat: ”Venäläinen sotalaiva, painu vittuun!”
Lause oli rajavartioston sotilaana toimivan Hrybovin vastaus venäläiselle sota-alukselle, joka vaati ukrainalaissotilaita antautumaan Mustanmeren Käärmesaarella sodan ensimmäisenä päivänä 24. helmikuuta. Hrybovin sanat tallentuivat nauhalle".
En kerta kaikkiaan ymmärrä, miksi MTVUutiset
toteuttaa kyselyn Natosta, jonka yläikäraja on 65 vuotta.
Itse olen pian 75 v ja mieheni 80. Meillä todellakin on mielipide ja seuraamme päivittäin useita medioita. Ei ole molemmat jalat vielä haudassa. Pitänee maikkari laittaa boikottiin.
Eipä oikeastaan yllätä.
Ylellä raja 80v.
Yli 1,5 milj. ihmisen mielipide jätetään huomioimatta. Joku tutkija voisi tehdä positiivisen avauksen jättämällä yläikärajan pois.
Ukrainian tiedustelu raportoi, että Russian johto käski tuhota kaikki todisteet sen armeijan rikoksista ja käyttää siksi liikkuvia krematorioita.
Erityisesti Mariupolissa kirjattiin 13 liikkuvaa krematoriota suorittamassa katujen puhdistusta kuolleiden siviilien ruumiista.
Kun sukellusvene Kursk upposi omien torpedojen räjähdettyä,Venäjä syytti "vieraan vallan sukellusvenettä",ja kun vieraan vallan ohjukset räjäyttävät venäläisen ohjusristeilijän Moskvan, Venäjän mukaan tämä sota-alus räjähti itsekseen.Siinä mielessä Venäjä ei ole pettänyt koskaan
Moskova syyttää Ukrainaa 🇺🇦 hyökkäämisestä Venäjän alueelle, mitä helvettiä Venäjän kannupäät tekevät Ukrainassa 🇺🇦 .
yleastudio'ssa viitattiin karuun menneisyyteen: Itänaapuri on hyökkäillyt tänne ainakin vv. 1042, 1123, 1191, 1226-1227, 1256, 1294-1295, 1311, 1318, 1350, 1377, 1411, 1479, 1495-1497, 1516, 1555-1557, 1570-1595, 1700-1721, 1741-1743, 1808-1809 ja 1939. Aika saada kavereita?
No 1000 vuotta tässä on odoteltu, että idästä tulisi muutakin hyvää kuin aurinko. Hetken tuli kirjallisuutta, musiikkia ja taidetta ja taas tulee vain sarjamurhaa, raiskausta, pommitusta ja paskaa
"Venäjän vaurioitunut Mustanmeren lippulaiva Moskva upposi"
Ei suinkhan. se muutethin vain sukellusvenheksi, joka jatkaa erikoisoperaatiota Mustanmeren pohojassa. Uutisen oikasee janus ja putputin
Venäjä sanoo, koko miehistö evakoitu. Moskvan matruusien äidit voivat nyt sitten odotella poikiaan kotiin.
Tuskin tulevat, vaikka neukut väittää, että evakoitu.Miehistöä n 500.
Petoja syytetään porotalouden huonosta kannattavuudesta. Poromäärät on kuitenkin jo parin kolmen vuosikymmenen ajan pysytelleet korkeammalla kuin koskaan aikaisemmin ja laitumet on kaluttu aivan loppuun, poroja vain on nykyisellään kertakaikkiaan aivan liikaa se on selvä fakta ! Selvä fakta on sekin, että nykyisellään alle puolet poronomistajista on päätoimisia poronhoitajia, siellä on mukana monenlaista porukkaa pankinjohtajasta kunnan virkamieheen.
Selvä fakta on sekin , että porotaloudesta on nykyisellään monenlaista haittaa muulle ympäröivälle yhteiskunnalle, maataloudelle ja kotipuutarhoille, mutta ennenkaikkea liikenteelle aiheutuu poroista joka vuosi monen miljoonan euron vahingot, jotka autoilijat maksaa itse omilla vakuutusmaksuillaan - minkätakia yhteiskunta maksaa poronomistajille petovahinkokorvauksia ? minkätakia vahingot ei mene korvattaviksi poronomistajien omista henkilökohtaisista vakuutuksista samalla tavalla kuin porokolareistaa kärsivillä autoilijoillakin ?
Selvä fakta on sekin, että porotalouden kannattavuus nykyisellään on erittäin heikkoa jopa tappiollista toimintaa, jossa katetta tulee lähinnä erilaisista tukiaisista. Porotalouden oma tuotto menee lähinnä koneisiin, laitteisiin ja polttoaineisiin. Veroja ei taida monikaan poromies maksaa penniäkään.
Selvä fakta on sekin, että aikaisemmin paljon pienemmillä poromäärillä poromies elätti koko perheensä eikä tarvinnut muita laitteita kuin ajohärän, ahkion, sukset ja suopungin, ulkomailta ei tarvinnut tuoda mitään muuta kuin suolat ja kahvinpöönit.
Nykyisin poromies tarvii hyvässä kunnan taikka valtion virassa tienaavan vaimon, kun kaikki oman porotalouden tuotto menee pakettiautojen, mönkijöiden, moottorikelkkojen, moottoripyörien, moottoriveneiden ym moottorikaluston hankkimiseen ja korjaamisen ja polttoaineisiin sekä helikoptereiden ja lentokoneiden lentotuntien maksuun. Kaikki perimmältään ulkomaantuonteja, jotenka pääosa porotalouden tuotoista menee ulkomaisten suuryritysten kassoihin.
Ja julkisuuteen vaan kätistään muutamasta petojen tappamasta kisurasta mukamastes porotalouden suurimpana ongelmana.
510 henkilöä "Moskva" paatissa, vain58 pelastui
Mitäs yhdestä sekoilevasta desantista muuten, mutta se jaksaa ihmetyttää miten löytyy Suomesta porukkaa, jotka uskoo Bätmäniin ja hänen todellisuuteensa.
Bäckman oli eilen haastattelevana yhdessä suht suosituissa 🇷🇺 ohjelmassa Suomen ja Ruotsin NATOn kannoista.
Kirjotan tästä hänen väitteistä, koska se on tärkeitä ymmärtämään mitä hän yritä myydä venäläiselle yleisölle Suomesta.
- NATO ja eritysti 🇬🇧 lobbaa kovasti Suomessa
- Suomessa on paljon russofobia ja putin-vastaista propaganda
- Kaikki gallupit ovat feikkejä.
- Hall-aho on ukrainalainen nationalisti
- Johan ei enää pystyy lukemaan suomalaista media
- Suomen koko talous romahtaa. Kansa ei voi enää elää Suomessa
- NATO kannattajat ovat 5-kolonna
- Sanna Marin oli tyhmä kun sanoin, että kaikki suomalaiset yritykset pitäisi lähteä Venäjältä
- Suomessa ei ole sananvapautta
- Suurin osa suomalaisista ovat tajununet, että Buchassa ei ollut kansamurha
- Suomessa on hyviä vaihtoehtomedioita jotka levittävät "faktoja".
Eli yhteenveto: Suomalaiset kaikki vihaavat NATOa ja ei halua sinne, mutta NATOn propagandistit ja eritysti brittijen turvallisuuspalvelu on ostanut kaikki suomalaisia poliitikoita ja eliittiä.
Suomen talous on romahtamasaa ja sananvapautta ei ole.
eli hän
Pikku maanpetturidosentti johan bäckman
Raketilla kuuhun!
Tosin millään pikkuraketilla tota laardikasaa ei kyllä pakonopeuteen kiihdytetä.
Jeesiöltä tulee olekko valamis.
Venäjä lähetti diplomaattisen nootin, jonka mukaan Tšekki ei voi toimittaa neuvostoaikaisia aseita Ukrainaan ilman Venäjän lupaa.
Eräs vanhempi tšekkiläinen diplomaatti kertoi minulle tänään vitsin: "No, palautamme teknisesti nämä aseet entiselle Neuvostoliitolle, joten ei ole mitään ongelmaa."
Suomessa Vihreät ovat lähteneet kaksi kertaa hallituksesta vastustaessaan ydinvoimaa. Nyt he sitä kannattavat ja pitävät sitä uusiutuvana ekologisena energiamuotona! Ja sitähän ydinenergia tietysti onkin. Mutta kyllä tämä Vihreiden poukkoilu tässäkin asiassa on vertaansa vailla Suomen politiikassa. Eikä pelkästään Suomen politiikassa vaan koko Euroopan politiikassa.
Vihreiden ja heitä halaavien ympäristöliikkeiden paineessa Saksa päätti aikanaan ajaa ennen aikojaan alas ydinvoimalansa, eikä enää satsannut uusiin ydinvoimaloihin. Saman teki myös Ruotsi.
No mikä on seuraus? Saksa on riippuvainen venäläisestä energiasta, varsinkin maakaasusta. Kuten ikävä kyllä pohjoismaita lukuun ottamatta muukin Eurooppa Iso Britanniaa ja Irlantia lukuun ottamatta.
Nyt Saksa joutuu lisäämään kivihiilen käyttöä ja vieläkin ympäristölle turmiollisemman liuskekiven käyttöä. Ja Ruotsikin tulee kohta olemaan energiaongelmissa.
Punavihreiden paineessa myös yleinen asevelvollisuus lakkautettiin monissa Euroopan maissa, kuten Ruotsissa. On meidän onnemme, että Vihreät ja vihervasemmisto eivät saaneet sitä lakkautettua Suomessa, vaikka yrittivät.
Putin oikeuttaa Venäjän sotaa Ukrainassa sanomalla, että maa on puhdistettava natseista. Perustelu on absurdi, eikä ainoastaan siksi, että Ukrainan presidentti Zelenskyi on juutalainen.
Propagandassa logiikalla ei kuitenkaan ole väliä. Natsipuheille haetaan pontta valikoivasti sekä Venäjän että Ukrainan historiasta. Moskovan-kirjeenvaihtaja Erkka Mikkonen kertoo, että fasistiksi ja natsiksi kutsuminen on Venäjällä arkisempaa kuin Suomessa, mutta nyt natsiksi leimaaminen on karmivalla tavalla laajentumassa koskemaan kaikkea Putinin hallinnon vastustamista.
-yle areena
No niin. Joko jiesiön ns. persut on liittynyt Vappauen liittoon.
Vapauden liiton on perustanut Ossi Tiihonen, joka erosi viime kesänä perussuomalaisista ja liittyi Valta kuuluu kansalle -puolueeseen. Sittemmin Tiihonen lähti myös VKK:sta. Tais käväistä jossain vaiheessa sinisissäkin punaisten lsäksi.
Aika kivinen histooria teillä on on olukkin skp taistolaisista alkaen vennamolaisuteen ja soinin porukoihin ja niin edespäin.
jatkakaa hyvä siitä tulee.
Näitä rokoteputinistitilejä sikiää taas ku sieniä sateella
Mutelle tai blokkiin jokainen piriputinisti ja tiede- ja faktadenialisti, niin ei horju usko ihmisyyteen👌
Methän täälä jiesiössä voitais ostaa pois tuo öljyerä, kun havalla saa eli ruplilla reilusti vaan. Siinä sitä riittäis hötysiiniä talaveksi pöristellä peltipailakoilla pitkin rääseikköjä koko talaven.
-
"Venäläinen öljy-yhtiö Rosneft on epäonnistunut myymään ison öljyerän, josta yhtiö vaati ennakkomaksuja Venäjän ruplissa, kertoo uutistoimisto Reuters.
Nimettömänä pysyttelevät öljykauppiaat kertovat Reutersille, että Rosneft pyysi tarjouspyyntöjä 6,5 miljoonasta tonnista venäläisiä öljylaatuja, mutta se ei saanut yhtään tarjousta ostajilta".
Jeesiö ei tarvitse öljyä, Jeesiö tarvitsee ohjuksia ja vereviä naisia!
Tänän Ylen eduskuntatunnilla
Ei helkkari, Saarikko potkasi persuja munille 😳😂🤣
Saarikko jauhotti Tavioita ja persuja ylipäätään. Jumalauta mikä show 😀😀
kaikenlisäksi Tavio on syönyt myös mestarin kokousviinerit
Onko näitä persreikä ritareita lähtenyt venäjälle soitimaan?
Venäjän tappiot eivät ole vielä edes miljoona. Tämä sota on vasta alkamassa.
Ruskie reiän ritarit sinne vaan sankarihautoihin. Putini rakastaa teitä
Ruskit ilmeisesti lähettävät pian kaikki naisvangit Bakhmutin rintamalle. Pitäisi olla hauskaa olettaen, että joillakin heistä on ainakin perushygienia.
Joko j-anuksen ihailijapojjaat reput leipää täynnä pakattu ja bäckmanni kuskiksi ja menoksi
Perspektiiviä saa kun muistaa RUssiassa olevan Italian kokoinen kansantalous,
23 vuotta kestäneen Putinin diktatuurin jälkeen yli 20 prosentilla venäläisistä ei edelleenkään ole päässyt sisäkäymälään, joten muistakee ottaa pazkapaprua reppuun myös
Venäjän panostus kryptoon on iso askel taaksepäin
Analyysi tekijä Izabella Kaminska | Bloomberg
Suurin osa maailmasta seuraa kauhuissaan Vladimir Putinin sotilaallista hyökkäystä Ukrainaan, mutta Venäjän yhteneväinen hyökkäys Bitcoiniin, kultaan sidottuihin rupliin ja keskuspankkien digitaalisiin valuuttoihin saa aikaan ristiriitaisen vastauksen rahoitusteknologian ja krypton harrastajilta.
Toisaalta Venäjän toimet vahvistavat ja legitimoivat vaihtoehtoisen rahan visioita maailmalle. Toisaalta ne vahvistavat kansainvälisen yhteisön tuomitseman roistojohtajan kunnianhimoa.
Kaikki viittaa siihen, että Venäjä keskittyy enemmän menneisyyden epäonnistuneiden talousjärjestelmien elvyttämiseen sen sijaan, että se etenee minkään todella uraauurtavan kanssa. Ajattele todisteena maan innokkuutta pirstoa rahajärjestelmänsä taloudellisen autarkian saavuttamiseksi.
Venäjä on viime viikkoina vastannut kansainvälisiin pakotteisiin vaatimalla "vihamielisiä valtioita" maksamaan maakaasusta ruplissa, kun taas on ehdotettu, että "ystävälliset" maat voivat maksaa samoista resursseista digitaalisissa valuutoissa, kuten Bitcoinissa. Kansainvälisistä maksujärjestelmistä, kuten Apple Paysta, Visasta ja Mastercardista, kotimaassa pääosin irrotettu väestö ohjataan nyt Venäjän keskuspankin hallinnoimaan MIR-järjestelmään, joka on todennäköinen muodollisen keskuspankin digitaalisen valuutan edeltäjä.
Tämä kehitys ei suinkaan ole edistyksellinen, vaan se juontaa juurensa viimeiseen kertaan, kun Venäjä uskoi - epäonnistuneesti - teknologioihin ja datatieteeseen irrottaakseen itsensä maailmanlaajuisesta rahoitusjärjestelmästä. Se oli vanhan Neuvostoliiton suunnitelmatalouden, Gosplan-nimisen suuren vision alla, joka keskittyi keskitetysti johtamaan resurssien jakamista tuottajien ja kuluttajien välillä. Lopullisena tavoitteena oli luopua rahasta kokonaan, mutta suunnittelijat ymmärsivät, että monitasoisen rahajärjestelmän siirtymäkausi olisi välttämätön.
Tämän järjestelmän tarkoituksena oli käyttää rahaa ja hintoja passiivisesti, helpottaa yhteyksiä sektoreiden välillä, ei keinona tuottaa yksittäisiä voittoja tai vaurautta, Berggruenin tulevaisuuden kapitalismin ohjelman apulaisjohtajan Yakov Feyginin mukaan. instituutti ja Neuvostoliiton suunnittelumallin asiantuntija.
Lopulta Gosplan-järjestelmässä oli kolme rahamuotoa. Nalitšnye-ruplaa eli ”käteisruplaa” maksettiin palkoilla, joita voitiin käyttää kotimaan vähittäismarkkinoilla, mutta hallitusti. Beznalichnye ruplaa eli "käteisvapaata ruplaa" käsiteltiin enimmäkseen yritysten välisenä kirjanpitojärjestelmänä keskitetyn suunnittelun ja valvonnan helpottamiseksi. Lopuksi oli olemassa perevodnyiruplaa eli "siirtokelpoista ruplaa", jota käytetään varavaluuttana "ystävällisten" maiden kanssa käytävässä kaupassa Keskinäisen taloudellisen avun neuvostossa.
Jos kauppaa epäystävällisten maiden kanssa tapahtuisi, se tapahtuisi epävirallisten vastakauppakanavien kautta, joihin yleensä osallistuvat yritykset, jotka tekevät swap-sopimuksia korotetun hinnan perusteella. Tämä kauppa rahoitettiin usein neutraalien valtioiden pankkien myöntämillä rembursseilla, jotka tiesivät, että yhteisöt olivat hyviä kauppoja varten, koska heillä oli rekisteröimättömiä arvopapereita tai käteistä, joita he pitivät holveissaan - heidän aikansa kryptovaluuttana.
1980-luvun puoliväliin mennessä järjestelmä ei kuitenkaan selvästikään pystynyt täyttämään lupauksiaan vauraudesta. Paikallisessa valuutassa hinnoiteltu inflaatio kiihtyi pilviin, tavaroista oli pulaa kaikkialla ja mustat markkinat pyörivät lähes yksinomaan kovilla valuutoilla, kuten Yhdysvaltain dollareilla, joita neuvostojärjestelmä ei voinut hallita.
On houkuttelevaa katsoa, että Gosplanin epäonnistuminen johtuu tiedon puutteesta tai riittämättömästä prosessointitehosta. Todellakin, joillakin talouden osa-alueilla on väitetty, että jos Neuvostoliiton suunnittelijoilla olisi ollut pääsy nykypäivän tehokkaisiin tietokoneisiin ja koneoppimisjärjestelmiin, monet Neuvostoliiton kaatumiseen johtaneet pääoman väärinkäytöt eivät ehkä olisi toteutuneet. Tällä kertaa teorian mukaan asioiden internet ja tekoäly saavat demonetisoidun Gosplanin toimimaan paljon todennäköisemmin.
Mutta tämä on vaarallinen oletus. Suurin osa tälle ajanjaksolle erikoistuneista länsimaisista tutkijoista on yhtä mieltä siitä, että Gosplan ei epäonnistunut tiedon puutteen tai riittämättömän prosessointitehon vuoksi. Se epäonnistui, koska kiintiöpohjainen järjestelmä perustui väärin kohdennettuihin kannustimiin ja rohkaisi korruptiota valtion johtamissa yrityksissä. Järjestelmän huoli menneen ja nykyisen käyttäytymisen seurantaan puolestaan esti innovaatioita ja vapaata yrittäjyyttä.
Vihjeitä siitä, että Venäjä saattaa olla taipuvainen siirtymään tähän suuntaan näistä oivalluksista huolimatta, on kuitenkin kasvanut siitä lähtien, kun maa joutui kansainvälisille pakoteluetteloille vuonna 2014.
Vuonna 2017 minulta kysyttiin Venäjän diplomaattitoimistossa, varmistaisiko maan runsas halvan energian toimitus sen hyvin Bitcoin-pohjaisessa taloudellisessa kehyksessä. Token salauskyynikkona huoneessa vitsailin siitä, kuinka Venezuelan kansalaisten Bitcoinin omaksuminen ei ollut juurikaan elvyttänyt sen energiarikasta taloutta – tämä asia on edelleen voimassa vuonna 2022.
Mutta sitten tulivat Venäjän paljon julkisuutta saaneet pyrkimykset siirtää viralliset valuuttavarantonsa pois Yhdysvaltain dollarista kohti juanimääräisiä omaisuuseriä ja kultaa, sekä neutraalimpi asenne krypton suhteen. Marraskuuhun 2020 mennessä Moskovan kaupungintalo oli ilmoittanut aikovansa ottaa käyttöön hienostuneen kansalaisvalvontajärjestelmän moskovilaisten digitaalisten profiilien keräämiseksi, ja keskuspankkien digitaalisista valuutoista oli meneillään virallinen kuuleminen.
Ehkä puhuvinta oli se, että helmikuun 15. päivänä – päivää ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan – Venäjän keskuspankki ilmoitti käynnistävänsä digitaalisen ruplapilottinsa.
Kun tiedämme sen, mitä nyt tiedämme, saattaa olla houkuttelevaa päätellä, että fintechin ja krypton nousu on saattanut olla Venäjän kaltaisten itsevaltioiden käsissä. Mutta tämä olisi väärin.
Kuten mikä tahansa asejärjestelmä, myös rahoitusteknologia, erityisesti kryptovaluutta, on lopulta neutraalia. Sitä voidaan käyttää hyvään tai huonoon. Jos Venäjä jatkaa näiden resurssien ohjaamista rahoitusrakenteensa porrastamiseen, vapauden rajoittamiseen ja kansainväliseltä areenalta sulkeutumiseen, historia viittaa siihen, että se ottaa suuren askeleen taaksepäin.
Estää kansalaisia saamasta kovalla työllä ansaittuja rahojaan ja elättää itsensä ja perheensä joulun ja uudenvuoden aikana on epäonnistumisstrategia, joka suututtaa siviilejä voimakkaasti.
Venäjällä ei ole rahaa.
Saattaahan se olla, että
venäläiset nyt nauttisi neuvostoajasta. Ei rahaa, vain kuponkeja!
Ivan, et tarvitse rahaa. Ota tästä kilo vihreitä perunoita ja yksi purkki suolakurkkua. Jos sinulla on jotain sanottavaa, menet Ukrainaan!
Voe, voe mitenkhän ne nyt meiän vappaan liiton miehet siellä venäjällä j-anus ja kumpp&
En olisi yllättynyt, jos heidän rahojaan ei ole edes olemassa, kun otetaan huomioon täydellinen korruptio koko venäläisessä yhteiskunnassa
Pls lopeta propagandasi.. venäläisillä menee täysin hyvin 💯✌️
Kaksi päivää sitten Putin sanoi, että oligarkit, jotka pitävät rahansa poissa Venäjältä, olivat pettureita. Eilen klo 9 Moskovan aikaa RT(valtion radio-tv) rikkoi tarinan siitä, että Yhdysvaltain kongressi oli valtuuttanut oligarkkien omaisuuden siirron 🇺🇦jälleenrakentamiseen. Se poistettiin 2 minuutin kuluttua
Mies, se on suunnitelmien mukaan. Missä kerroksessa asuntosi on? Ole varovainen.
Tämä venäläinen TV-video todistaa, että todellisuus, jonka he haluavat ihmisten uskovan, on toinen!! Venäläissotilas sanoo, että kaikki hänen joukkuetoverinsa Ukrainassa ovat kuolleet ja hän on nyt työkyvytön ilman lääkinnällistä hoitoa tai työtä. Tämä on totuus siitä mitä tapahtuu!
Sahalinista kotoisin oleva venäläinen armeija meni sotaan Ukrainassa, haavoittui, palasi kotiin ja soittaa nyt Venäjän televisioon ja valittaa, ettei hän voi saada lääketieteellistä apua
(Englannin kieliset tekstitykset)
https://twitter.com/i/status/1606452108613615616
voe, voe Eikö se veli venäläinen ymmärrä lopettaa mahorkan polttelua 🚬🚭🚬🚭🚬
Venäjän miehittämän Krimin öljyvaraston lähellä on tapahtunut räjähdyksiä.
Myöhään 23. joulukuuta kuului räjähdyksiä Krimillä lähellä öljyvarikkoa Rozlyvyn kylässä, 95 kilometriä Simferopolista koilliseen.
Tämä huolimaton tupakointiepidemia on todella karkaamassa käsistä.
verrattavissa silovikkien covid pelkoon
Petoja syytetään porotalouden huonosta kannattavuudesta. Poromäärät on kuitenkin jo parin kolmen vuosikymmenen ajan pysytelleet korkeammalla kuin koskaan aikaisemmin ja laitumet on kaluttu aivan loppuun, poroja vain on nykyisellään kertakaikkiaan aivan liikaa se on selvä fakta ! Selvä fakta on sekin, että nykyisellään alle puolet poronomistajista on päätoimisia poronhoitajia, siellä on mukana monenlaista porukkaa pankinjohtajasta kunnan virkamieheen.
Selvä fakta on sekin , että porotaloudesta on nykyisellään monenlaista haittaa muulle ympäröivälle yhteiskunnalle, maataloudelle ja kotipuutarhoille, mutta ennenkaikkea liikenteelle aiheutuu poroista joka vuosi monen miljoonan euron vahingot, jotka autoilijat maksaa itse omilla vakuutusmaksuillaan - minkätakia yhteiskunta maksaa poronomistajille petovahinkokorvauksia ? minkätakia vahingot ei mene korvattaviksi poronomistajien omista henkilökohtaisista vakuutuksista samalla tavalla kuin porokolareistaa kärsivillä autoilijoillakin ?
Selvä fakta on sekin, että porotalouden kannattavuus nykyisellään on erittäin heikkoa jopa tappiollista toimintaa, jossa katetta tulee lähinnä erilaisista tukiaisista. Porotalouden oma tuotto menee lähinnä koneisiin, laitteisiin ja polttoaineisiin. Veroja ei taida monikaan poromies maksaa penniäkään.
Selvä fakta on sekin, että aikaisemmin paljon pienemmillä poromäärillä poromies elätti koko perheensä eikä tarvinnut muita laitteita kuin ajohärän, ahkion, sukset ja suopungin, ulkomailta ei tarvinnut tuoda mitään muuta kuin suolat ja kahvinpöönit.
Nykyisin poromies tarvii hyvässä kunnan taikka valtion virassa tienaavan vaimon, kun kaikki oman porotalouden tuotto menee pakettiautojen, mönkijöiden, moottorikelkkojen, moottoripyörien, moottoriveneiden ym moottorikaluston hankkimiseen ja korjaamisen ja polttoaineisiin sekä helikoptereiden ja lentokoneiden lentotuntien maksuun. Kaikki perimmältään ulkomaantuonteja, jotenka pääosa porotalouden tuotoista menee ulkomaisten suuryritysten kassoihin.
Ja julkisuuteen vaan kätistään muutamasta petojen tappamasta kisurasta mukamastes porotalouden suurimpana ongelmana.
Mierlesdtä on ok jop tupakoin, mitä teitä okeen vaivaa?
Jeesoön uusi kirjasto on tosi kiva!
Suutuneita babushkoja pankkiautomaateilla pitkissä jonoissa..
Tietävätkö nämä nälkään ja maailmanlaajuiseen häpeään joutuneet ihmiset MIKSI?
Verkossa ilmestyy yhä enemmän todisteita venäläisten pankkien ryöstöstä.
Lähetetyillä videoilla pankeilla joko ei ole käteistä rahaa, kun pankkiautomaattien eteen muodostuu pitkät jonot, tai ne antavat vääriä syitä sille, miksi ihmiset eivät voi nostaa rahojaan.
Venäjän rupla on pudonnut lähes 20 % dollaria vastaan viime viikkoina
Hyvä! Mikään ei muutu ennen kuin babushkat tuntevat tuskan
Olen varma, että he syyttävät siitä Ukrainaa julkisesti ja yksityisesti Putinia. Venäläiset tietävät. Heihin on juurtunut, etteivät he koskaan sano sitä julkisesti.
😂seuraava vallankumous
Voisi olla toisto Venäjän vuoden 1998 finanssikriisistä, joka lopulta kaatoi Boris Jeltsinin hallituksen.
Kysehän on siitä, että Putin aikoo muuttaa yksityisiä säästöjä ensi viikolla sotaobligaatioiksi
#RunOnRussianBanks
#RussianBankPanic
Tällä hetkellä venäläiset pankit ovat jumiutuneet ja asiakkaiden kotiutukset on jäädytetty. Huhujen mukaan pankit kansallistavat ja muuntavat asiakkaiden varoja sotavelkakirjoiksi, jotka voidaan lunastaa myöhemmin.
Petoja syytetään porotalouden huonosta kannattavuudesta. Poromäärät on kuitenkin jo parin kolmen vuosikymmenen ajan pysytelleet korkeammalla kuin koskaan aikaisemmin ja laitumet on kaluttu aivan loppuun, poroja vain on nykyisellään kertakaikkiaan aivan liikaa se on selvä fakta ! Selvä fakta on sekin, että nykyisellään alle puolet poronomistajista on päätoimisia poronhoitajia, siellä on mukana monenlaista porukkaa pankinjohtajasta kunnan virkamieheen.
Selvä fakta on sekin , että porotaloudesta on nykyisellään monenlaista haittaa muulle ympäröivälle yhteiskunnalle, maataloudelle ja kotipuutarhoille, mutta ennenkaikkea liikenteelle aiheutuu poroista joka vuosi monen miljoonan euron vahingot, jotka autoilijat maksaa itse omilla vakuutusmaksuillaan - minkätakia yhteiskunta maksaa poronomistajille petovahinkokorvauksia ? minkätakia vahingot ei mene korvattaviksi poronomistajien omista henkilökohtaisista vakuutuksista samalla tavalla kuin porokolareistaa kärsivillä autoilijoillakin ?
Selvä fakta on sekin, että porotalouden kannattavuus nykyisellään on erittäin heikkoa jopa tappiollista toimintaa, jossa katetta tulee lähinnä erilaisista tukiaisista. Porotalouden oma tuotto menee lähinnä koneisiin, laitteisiin ja polttoaineisiin. Veroja ei taida monikaan poromies maksaa penniäkään.
Selvä fakta on sekin, että aikaisemmin paljon pienemmillä poromäärillä poromies elätti koko perheensä eikä tarvinnut muita laitteita kuin ajohärän, ahkion, sukset ja suopungin, ulkomailta ei tarvinnut tuoda mitään muuta kuin suolat ja kahvinpöönit.
Nykyisin poromies tarvii hyvässä kunnan taikka valtion virassa tienaavan vaimon, kun kaikki oman porotalouden tuotto menee pakettiautojen, mönkijöiden, moottorikelkkojen, moottoripyörien, moottoriveneiden ym moottorikaluston hankkimiseen ja korjaamisen ja polttoaineisiin sekä helikoptereiden ja lentokoneiden lentotuntien maksuun. Kaikki petoja perimmältään ulkomaantuonteja, jotenka pääosa porotalouden tuotoista menee ulkomaisten suuryritysten kassoihin.
Ja julkisuuteen vaan kätistään muutamasta petojen tappamasta kisurasta mukamastes porotalouden suurimpana ongelmana.
Ennen vanhaa oli jiesiössäkin poromiehiä, mutta aikako tekee että enää vain yks poronpurija. No tärkeä ammatti soli sekin
Voi voi sitä mahorkka vodka yhdistelmää
Kolme humalaista venäläissotilasta, joita suuttivat myöhäiset palkat, päättivät kostaa sytyttämällä 150. moottorikivääridivisioonan kasarmin tuleen
Palot tuhosivat Venäjän Rostovin alueen sotilastukikohdan
Ei sanaa haavoittuneista tai kuolleista
Luulin sen olevan partisaanien työtä. Olen iloinen nähdessäni, että he pitävät toisistaan huolta ☺️
Jeesiössä ihminen välittää ihmisestä 🥰
Joo läheistä kontaktia on kovastikin saappaanheitosta alkaen.Tiet aurataan vaikka ei ole luntakaanJa tepsan tansseissa väärinkäsityksetkin korjaantuu ku oikein jytkytetään
Tienaavatko YouTube-käyttäjät rahaa?
Tienaavatko YouTuberit rahaa? Kyllä he tekevät! YouTube on tuloja tuottava alusta, joka laajentaa sisällöntuottajien mahdollisuuksia. Vaikka suuren rahan ansaitseminen YouTubessa kestää jonkin aikaa, on monia tapoja kasvattaa kanavaasi ja kaupallistaa vaikutustasi alustalla.
YouTube-kumppanina voit ansaita pienen leikkauksen mainostuloista, jotka Google kerää, kun videoihisi sijoitetaan mainoksia. AdSensen avulla voit hallita, kuinka monta mainosta näytetään ja ansaita yhdestä kolmeen senttiä katselukertaa kohden.
Per video
YouTube-käyttäjän saamien katselukertojen määrä ja heidän videoissaan näyttämien Google-mainosten määrä on kaksi esimerkkiä siitä, kuinka paljon rahaa YouTube-käyttäjä voi ansaita videota kohden. YouTube-video, jolla on 1 000 000 katselukertaa, voi ansaita yli 5 000 dollaria Forbesin arvioidulla 5 dollarin palkkatasolla 1 000 katselukertaa kohden, mikä tekee nykyaikaisena vaikuttajana olemisesta melko tuottoisaa työtä!
Kuten aiemmin mainittiin, nämä ovat kuitenkin vain arvioita, ja mainoksen laadusta, napsautussuhteesta ja muista tekijöistä riippuen jotkut YouTube-käyttäjät voivat ansaita enemmän tai vähemmän.
Pittää alkaa lykkäämään vitsejä, niin rahan tuloa ei voi estää. Mihin tuon kaiken saa sijoitettua ja kulutettua ennen kuin noutaja tulee. Totinen paikka. Pannaanko pojat homma haiseen?
Amerikkalainen komediaduo, joka tunnetaan myös nimellä "Internetainers", tuli tunnetuksi luomalla komedialauluja ja sketsejä YouTubeen. Niiden yhteenlaskettu katselukerta on lähes 10,58 miljardia ja nettovarallisuus 20 miljoonaa dollaria.
Onko se duo hyvät laulamhan, hehehe juu
Duo Tremolo 😄
https://www.youtube.com/watch?v=A7ombKd30A0&t=110s&ab_channel=Bee
Mullakin näitä lipaston laatikot täynnä näitä-joo
Donald Trumpin ”supersankarikorteille” naureskeltiin somessa – ex-presidentille viimeiset naurut
Donald Trumpin muun muassa supersankarina, lännenmiehenä ja astronauttina esittävät digitaaliset keräilykortit oltiin myyty perjantaina loppuun.
Pyhä Maria Jumalanäiti ☃️🌲☃️🌲☃️🌲☃️🌲☃️
Sankari pahalla päällä, joo
Trumpin verokohu kiihtyy – petti häikäilemättä vaalilupauksen palkastaan
Entinen presidentti kritisoi rajusti veroilmoitustensa julkistamista.
Pikku possu 🐖,,💩
1970 90-vuotias nainen joutuin auton tönäisemäksi Porvoossa. Poliisin kysyessä, onko rouva ollut aiemmin poliisin kanssa tekemisissä, mummu tokaisi: ”Juu, silloin kun veljeni ampui Bobrikovin.”
Mummuhan oli taiteilija Sigrid Schaumann.
Olisiko urbaani legenda?
Tarina on tosi. Useammasta lähteestä.
Tammikuun 1. päivänä Nokia ja Ericsson eivät ole enää ruzziassa. Ruzzia Telecom käyttää solutornejaan jne... He eivät osaa huoltaa niitä. Joten katkesivat puhelut, en voi muodostaa yhteyttä ja minulla on vain 1 palkki
Venäläiset heräävät huomaamaan, että kaikki heidän säästönsä on kansallistettu maksaakseen Ukrainan sodan. Putin arvostaa anteliaisuuttasi. 😆
Yhden napakan servauksen voimalla Greta leikkasi samalla 33 auton päästöt ja sai raiskaajan vankilaan. Ei huono!
Tiedän ettei valtionyhtiöiden johtajien palkat ole mitään kokonaisuudesta. Mutta kun diskurssi on, että hoitajille ei ehkä ole varaa maksaa edes kelvollista palkkaa, niin ei se minun oikeustajuun mene, että jollekin maksetaan 500 000€ viinan myynnistä valtion monopolissa.
Olen asioinut yksityisellä lastenlääkäriasemalle viime aikoina, tulin googlanneeksi yhden lääkäreistä - hänellä on oman firmansa kautta 470 k€ vuositulot (firman tiedot ekojen hakutulosten joukossa). Lääkäriasema laskuttaa 20 minuutista 140 €, vuodessa tuottaa hyvinkin 600k€.
Kyllä se vähän vituttaa että posti on yks uskomattoman huonoon jamaan ajettu pulju ja siitä hyvästä toimari saa 900k vuodessa
Sitä aina yllättyy että Andrew Taten kaltainen gangsteri, raiskausadvokoija ja naisvihaaja saa Suomessakin ihailijoita. Toisaalta jotkut kannattivat Junes Lokkaakin vaikkei hän kannata äänioikeutta naisille - hänestä naiset kuuluvat keittiöön ja nyrkki naamaan jos sössöttävät.
Mulla on sukset, lähden hiihtämään kairaan enkä tule ikinä enää takaisin, hyvästi! 🙋♂️😩
Tämmönenkin tapaus. Iso jytky sanois soinikin.
🚀Mitä on jäljellä Makiivkan teknillisestä yliopistosta #19. Se on täysin tasainen. Siellä asui noin 600 venäläistä hyökkääjää. Vain muutama HIMARS-ohjus laskeutui. Ongelma on se, että he ovat varastoineet ammuksia kellariin.
Kunnon vellihousut.
Toisaalta putinin tiedonantaja Peskov sanoi, että Putler ei puhu lehdistölle flunssa- ja koronavirusmutaatioiden vuoksi.
Ja tämän miehen pitäisi aloittaa ydinsota? 🤣
Täysin mielettömiä työvoiman menetyksiä Wagner on valmis hyväksymään. On jotenkin hullua, että Venäjä sanoi pohjimmiltaan "kyllä, vangit eivät ole ihmisiä, joten emme välitä kuinka monta sinua tapetaan".
venäjän viranomaiset ratkaisevat 2 ongelmaa : taistelevat sotaa ja pääsevät eroon ihmisistä, jotka muuten maksavat heille rahaa. Tämä lopputulos ei ole pelkästään hyväksyttävä, vaan myös toivottava heille, kunhan vangit tekivät ensin jotain hyödyllistä.
Mikseivät naiset pidä huolta takapuolihygieniasta?'''.
Nainen kun seksissä usein levittää koko holepoppinsa levälleen niin pershygieniasta olisi pidettävä erityistä huolta. Naisen takapuoli persreikineen on todella kaunis näky levällään (olenhan peppumiehiä nemmän kuin rinta), mutta hygieniaa ordottaa. Turhan usein takaa päin nussiessa huomaa ruskeankostean renkaan persreiän ympärillä ja sen tuoksu. Peskää perseenne ainakin ennen panoa, sillä turhan yleinen näky!.
'
Tuo paikkojen pesemättömyys tuntuu olevan tavattoman yleistä, vaikka nainen muuten olisi siisti, meikkaisi ja pukeutuisi hyvin. Paskaraitaisia alusvaatteita näkyy suurimmalla osalla naisia pesukorissa, ja nimenomaan paska ei kuukautisveri. Myös märkään paskareunaan pyllyreijän ympärillä törmää yllättävän usein kun takaa on sisään menossa. Eihän sitä häveliäisyyssyystä naiselle viitsi mainita, mutta kyllä siinä menee fiilis kun koittaa olla tahrimatta alavatsaansa. Naiset voisivat pyyhkiä paremmin persiinsä paskalla käydessään tai mielummin PESTÄ perseensä ruikun jälkeen. Itsekin käyn aina paskomisen jälkeen alpääpesulla ihan tottumuksesta, sillä monet naiset työntävät seksissä sormensa miehen perseensuulle, enkä halua jättää kynsiin ylimääräistä tavaraa tai tuoksua.'
No aromithan sen tekee.!!!
Jopa Napoleon viestitti sotatantereeltaJoséphine vaimolleen, että älä hankaa liikaa ahterias kun hän tulloo kotona käväseen muutaman viikon kuluttua ja tarvii hiukan ... niinkö tiiät
No nyt vappauen liiton sankarit kai juhlii
"Venäläispoliitikko väittää Putinin havittelevan Suomen ”takaisin ottamista”
Oppositiopoliitikko Leonid Gozman pitää pelottavina lännessä esitettyjä vaatimuksia mahdollisimman pikaisista rauhanneuvotteluista. Hänen mukaansa ne osoittavat, kuinka Putinin Venäjän koko maailmalle aiheuttamaa uhkaa aliarvioidaan".
– Venäjä tulee olemaan tuomittu köyhyyteen entisenä kulttuurina, joka jonakin päivänä vain katoaa ikuisiksi ajoiksi. Antautuminen ja sitä seuraava hallinnon purkaminen voisivat antaa venäläisille mahdollisuuden – hyvin pienen sellaisen, mikä heidän on hyväksyttävä
Rahantuloa ei voi estää. Nyt on röpöllään kuin entisellä tyttöystävällä.
Suomi on ymmärtänyt ennallistamisen väärin, sanoo EU:n ympäristökomissaari – ”Hinta jää paljon, paljon pienemmäksi”
Suomessa on pelätty miljardin euron vuotuista laskua luonnon ennallistamisesta. Se ei toteudu, liettualainen ympäristökomissaari Virginijus Sinkevičius painottaa Ylen haastattelussa.
Sinkevičius selittää
Hänen mukaansa suomalaiset eivät joudu yksin kattamaan ennallistamisesta syntyviä kuluja. Niihin on mahdollista saada rahoitusta EU:lta. Nyt jo rahaa on haettavissa ”6–8 miljardia euroa esimerkiksi maatalous-, ympäristö-, ilmasto-, kalastus- ja vesistötuista”.
Haluan ritariksi! 🙋🏽♂️
Igor hei tavarits,
Mitä jos lopettaisit tuon pelleilyn ja menisit vaikka töihin!
Vaan kun minusta ei ole töihin, tykään makoilla pancolla ja silsitellä kissaani. Joskus alkoholikin maistuu.
Onhanse hyvä et saadaan jonkunsortin ritarii.
Jiesiön ritarit tykkää runoista, joten olokeepa hyvät
Hyvää Eino Leinon, runon ja suven päivää!
En ma iloitse, en sure, huokaa; mutta metsän tummuus mulle tuokaa, puunto pilven, johon päivä hukkuu, siinto vaaran tuulisen, mi nukkuu, tuoksut vanamon ja varjot veen; niistä sydämeni laulun teen
kiitos kiitos nyt jortikkaa vipuvarteen
Sorry papat, mutta kuvasin salaa, kun jesiön vanahpappa jorasi Tepsan lavalla.
On ne kovia
https://x.com/i/status/1815822781600166194
Pateko tuo on. Siis tuo liian isot housut ja takki.
oikeimpa vanhan ajan räkärokkia ne sytkyttelee.
Ukolla on jo aika paljon kaljua ja ylimäärstä elopainoa.
Muttei tuo vielä menoa näytä haittaavan yhtään.
Peppu muistaa ja osaa.
https://x.com/i/status/1815822781600166194
Tepsassa se vain on. tepsa onkin vreä yhteisö.
Aina tapahtuu
Tummenna osoite hiirellä ja klikkaa. pääset Tespan tansseihin sieki.
Ruskean reiän ritarikunta suunnittelee huomionosoitusjärjestelmää. Ehdotuksia perusteluiksi toivotaan.
Muistelisin, että meillä jiesiössä oli palsta jiesiö paitsiossa.
Asian suhteen pitäisi viimeinkin panna homma haiseen ja rakentaa uutta, jotta ihmiset ei masentuis kokonaan.
Aloitettais vaikka perustamalla keinu. Esimerkiksi Hesassa sen hinta oli vain 230 000-300 000 euroo.
Tuossa kuva
https://pbs.twimg.com/media/GTl0vgLXcAAZxiL?format=jpg&name=900x900
Pankaapa ritarit homma haiseen ja vaikka hiukan pienemmällä budjetilla.
Kiitoksii,kiitoksii
Olen ritari 🙋♂️
Kiitos!
Oikea ja selvä juttu, kiitos
EU-komissio Sanoman Yle-kantelusta: Ylen saama tuki EU-sääntöjen mukaista
EU-komissio kertoo päättäneensä Sanoma Media Finlandin tekemän kantelun käsittelyn Euroopan unionissa.
EU uinoni loispesäke päätetään lopettaa turhana loispesäkkeenä.
Se on vain ajan kysymys.
Näin on käynyt kaikille muillekin loisyhtymille.
Tulette näkemään jos elätte
ken elää, hän näkee.
Netti vie kaiken.
Vanhat kuolee ja ylen katsojat vähenee koko ajan.
Nuoriso ei juurikaan enää tarvitse yleä mihinkään.
eikä iso osa vanhojakaan ole kiinnostunut ylestä
evvk yle
YLE ainoa selväjärkinen tässsä pikku- mengeleiden maassa.
Yrittää takoa asiaa disinfojen sekaan. Näin se vaan on
Disinformaatio on tarkoituksellisen harhaanjohtavaa tai väärää informaatiota, jota jakamalla pyritään vaikuttamaan vastaanottajan toimintaan tai mielipiteisiin.
Ei suomalaiset tyhmiä ole (persuja ja epäsakki-anoja lukuunottamatta)
YLE, kovia lukuja!
Vuoden katsotuimmat, kuunnelluimmat ja luetuimmat 2023
Ylen kokonaistavoittavuus on pysynyt tasaisena viime vuodet. Vuonna 2023 Yle tavoitti 94 prosenttia viisitoista vuotta täyttäneistä suomalaisista viikoittain (2022, 2021: 94 %).
Ylen televisio 2023
Broadcast-television tavoittavuus jatkoi hidasta laskuaan. Vuonna 2023 televisio tavoitti viikoittain keskimäärin 83 prosenttia neljä vuotta täyttäneistä suomalaisista (2022: 84 %, 2021: 85 %).
Ylen TV-kanavat tavoittivat viikoittain keskimäärin 71 % väestöstä (2022: 72 %, 2021: 74 %).
Ylen verkko 2023
Eri-ikäiset suomalaiset ovat yhä enenevässä määrin siirtyneet käyttämään Ylen digipalveluita. Ylen verkko- ja mobiilipalveluihin tehtiin vuonna 2023 26,6 miljoonaa käyntiä viikoittain.
Yle.fi ja Yle-sovellus tavoittivat 2,1 miljoonaa suomalaista viikoittain. Verkkosivu ja sovellus tavoittivat tasaisesti niin alle kuin yli 45-vuotiaita.
Yle Areenassa tehtiin 21 miljoonaa käynnistystä viikoittain. Vuoden 2023 aikana Yle Areena toi tasaisesti asiakkaita Ylen palveluiden pariin.
Tuossapa faktaa YLEn tilastoista verrattuna muihin viestimiin.
Täysin ylivoimainen
https://drive.google.com/file/d/10DRfsYgx0Bd85egG6_A09DkseW8ZZ9_V/view
Ei täällä tartte toivoa kenenkään tekevän ketjua.
Tehkää jeesiöt
Itse
aivan ite. Kuten tuo yksi jiesiöläinen on tehnyt jo.
Tässä https://keskustelu.suomi24.fi/t/18675864/minun-oma-palsta jiesiön oma ketju.
https://www.youtube.com/watch?v=8SYOWRu-G7g
Mukavaa kun palaat reissun jälkeen kotiin ja naapuri parkkeerannut puoliksi omalle ruudullesi. Kömpiköön sitten apukuskin puolelta sisään kopperoonsa niin oppii oleen
Kosto on suloinen, kjäh kjäh jee
ihme kuitenkin ettei ole runkannut kotterollaan koko ruutua itelleen. runk, runk, runk..
ja parkennaut portaidendsa eteen, niinku meill kapiaiset jne tekkööö... joooo...
kapiaiset ovat kuulemma homojhakin suurin osa...
ninnhä nonki....
kannattaa laittaa itte kolhittu ruosteinen paku.
ja opettaa siten parkkeeraus saaaaatnan debiiiileille...joooo....
löytyy täysijärkisiäkin vielä-
"
@ainavarma4693
3 päivää sitten
Veljeni 87v. suree , että "Suomi saa vielä kärsiä Natoon liittymisestä"💀
Herra paratkoon ja Suomea siunatkoon😢 "
Veljesi alkaa olla viime metreillä. Taitaa olla jo muurheet muualla kuin natossa. Näin se menee
Muistahan täytellä veljesi tosenttia
Mie en ole tarvinnut Yleä ikinä mihinkään.
Enkä katellut. en kuunnellut.
Turha syöjä lauma.
LOISPESÄKE.
Ulosannistasi huomaa kyllä missä aika on vietetty. Kaikkea hyvää sinulle, koita pärjäillä
YLE on aina ollut haisevaa kallista pASKAA.
TÄSSÄ SE ON LÄHES LAULETTUNA KAiKKI MITÄ YLE ON
Debiilit ylen annin tsiikaajat.
menkää paskalle tyhjentämmään päänne.
Ei tartte olla saunaa, eikä kanalaa.
Kunhan päänne tyhjenee.
Paskotte housuun känniissä
https://youtu.be/8SYOWRu-G7g
Selvästi pillerit unohtunut ottaa. Eikö se vanhempi 87 ole muistuttanut , voi voi sentäs
Kevennys-
https://youtu.be/bgIgKj31UWc
Huono son, mutta kyllä se teille juuri on sopiva,,,,TYHMILLE.
Ite en jaksanut kuunnella tai katella...jooooo....
Koita jaksaa, loppusuora on joskus raskas
BRAWOOOOOO....
Enskerran tuli nyt vuosikymmenten jälkeen täysijärkin kommentti muiltakin kuin minulta.
TÄSSÄ ALLA SE ON.
(Anonyymi
2024-12-29 23:38:08
UUSI
Mukavaa kun palaat reissun jälkeen kotiin ja naapuri parkkeerannut puoliksi omalle ruudullesi. Kömpiköön sitten apukuskin puolelta sisään kopperoonsa niin oppii oleen
Kosto on suloinen, kjäh kjäh jee)
Meillä riipis ja jieskässä vieläkin
Perseensuti, tai perssuti tunnetaan myös nimellä perskä. Se laitetaan hirrenrakoon kuivamaan ja odottamaan seuraavaa käyttäjää. Maaseudulla tarpeet tehdään usein niin sanotusti "nurkan taakse". Varsinkin miesväki käy asioilla ulkorakennuksen takana.
Naisväelle on pillunpäreet menkkojen ajaksi. Onhan se kehitys hiukan mennyt etiäpäin sentään tuosta "pillun päreet" ajasta. Mutta ukoilla on jäänyt perseensutit paikoin vielä käyttöön
Leevi ei perusta persuistakaan.
Vielä vähemmän vihreista niin sanotuista luonnon suojelijoista
turhia syöjiä kovia paskokomaan.
kaiken lisäksi net pyyhkii pehmolla valtavasti perspaperia tuhlaten.
Eikä se silti puhistu.
kamala haju vain tuntuu aina mielen osoituksissa ko net istuu kesäkelillä keskellä valtateitä.
menisivät nyt sinne istumaan miinu 30 celsiusta kato poijjaat--
Osaan kyllä kirjoittaa täysin niin sanottujen oikeiden sääsntöjen mukaan
iso alkukirjain jne,
mutta miksi kuiten pitäs niin tehhä...häh..
eihän net riipisskään välitetä ees p
pyhkiä pyllyllujaan tarpeilla käynnin jälkeen.
riipiläiset ei perusta turhista
non semmosian eälämän tapa istuvia härkiä
eli punanaHkoja,
UGH...
Loppui. ..
Näytin pyllyä!
näyttäkää tenin jiesiossänne pyllyjänne
pyllyn hetkutus alkaa, jiesio nostelee jalkaa...
https://www.youtube.com/watch?v=EXLJxVzl_bw&list=RDGMEM8h-ASY4B42jYeBhBnqb3-w&index=3&ab_channel=OPERAPLANET Tästä lyyli nauttii.
mitä tämä on en ymmärrä
"mitä tämä on en ymmärrä"
TEILLE
https://youtu.be/G3q_fn18eY8
jokainen on oman keittokattilnsa haltija.
keitit mitä keitit.
Komiat on värit ritarikunnan puuceessa. Jo siellä on lysti lykätä?
https://pbs.twimg.com/media/GhGzEodXkAAdeXs?format=jpg&name=900x900
NYT MAASSAMME ON VUOSISADAN ULJAIN ORPON HALLITUS, AINAKIN PARAS .
EDELLINEN HALLITUS AJOI MAAN RAPPIOTILAAN JA VELKAISEKSI. PALJON KÖYHIÄ JA PIENITULOISIA. TYÖTTÖMIÄ PUOLIMILJOONAA.
NÄITÄ ONGEMIA UUSI HALLITUS LÄHTEE RATKOMAAN.
KUKAS MUU NÄITÄ PYSTYISI, EI AIKAAN SANNA MARI, KÖYHÄT,LAPSIPERHEET;JA PIENITULOISET VELKAANTUIVAT JA LISÄÄNTYIVÄT PUOLELLA, MARIN KUVITTELI NIILLÄ SAAVANSA ÄÄNIVYÖRYN, MUTTA HÄÄDÖN SAA KESÄRANNASTA. JA HIRMUVELAT SUOMELLE VUOSIKYMMENIKSI SUURINE KORKOINEEN: NYKYHALLITUS ON JO KORJANNUT PALJON ASIOITA SUOMEN JA VÄHÄVARAISTEN HYVÄKSI. JA MIKÄ PARASTA VIRKLOISIA ON TUHANSITTAIN POTKITTU KORTISTOON TYÖTTÖMIEN JATKOKSI.
Muista ainaski tänään ottaa se iltalääkitys. Näyttää, että ainaski aamulla on taas unohtunut.
Lääkäritäti on nyt hyvin hyvin vihainen
Kun niistä sosiaaliturvan leikkauksista puhutaan, unohdetaan kertoa, kun yhteensä yli 16 000 osakeyhtiötä sai valtionavustuksia lähes miljardin euron edestä vuonna 2023 (YLE), paljonko tätä sosiaaliturvaa 2024 maksettiin, eli leikattiin.
Meillä on varaa laittaa 500 miljoonaa yksityisen terveysjättien voittoihin muttei kuulemma yhtään työntekijöiden palkankorotuksiin.
SUOMEN TELEVISIO OHJELMAT ON KYLLÄ OLLEET JA OVAT todella aivan kakkaa.
Pirkka pekkoinen ja tuntemattomine sotilaineen.
Nunnukalaloineen.
onneksi niitä ei ole tarvinnut katella sekuntiakaan
valinta on itellä
aivan itellä
Tämä ei ole kaksinnen, mutta sopii kaikkeen hyvin.
https://www.youtube.com/watch?v=8SYOWRu-G7g
Onneksi nykyään on netti.
Sieltä löytyy.
Kyllä löytyy. Todella mahtava. Hyvä musiikki.
https://youtu.be/Y4lbICvjEpc?list=RDMM