Minulla on useiden vuosien työhistoria isommista firmoista sekalaisista toimisto- ja projektitöistä. Jossain vaiheessa minut puoliväkisin tuupattiin managerin hommiin ja niitä hommia on takana muutamia vuosia. Vaikka tein hyvää jälkeä ja työtäni kiiteltiin kovasti, ylisuorittajana poltin itseni aivan totaalisesti loppuun raatamalla yötä päivää ja kaiken lisäksi jäin työttömäksi viime keväänä.
Nyt riesanani on tuo managerin kokemus. Haluan ehdottomasti em. hommista pois. Kun haen assarin / koordinaattorin töitä, niin aina sieltä tulee että olen riski yritykselle, koska kuitenkin hakisin kohta niitä ns. "parempia" (pah!) hommia. Hakemuksia kiitellään kuitenkin hyviksi. Alkaa ihan tosissaan syömään. Takana yli puoli vuotta työttömyyttä, lähemmäs 70 hakemusta ja aina sama virsi jos jossakin on numero mainittu ja alan myymään itseäni esim. asssarin hommiin (joista minulla on myös vuosien kokemus). Ei auta vaikka miten selittäisi vilpittömästi kiinnostustaan em. hommiin. Töitä olen hakenut koko Uudeltamaan alueelta, ajatuksella, räätälöiden aina hakemukset ja CV:n.
En pääse edes vastentahtoisesti niihin päällikköhommiin, varsinkin kun managerointivuosien osaamiseni on erittäin rajatulta alueelta ja minulta puuttuu niihin hommiin yleensä vaadittava tutkinto.
Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa? Onko kellään antaa vinkkejä? Etenkin rekryjä tehneiden mielipiteet kiinnostavat. Koulun penkille minulla ei ole varaa lähteä ja työkkärikursseille ilmoittautumista ja erilaisia verkkokursseja olen jo kokeillut. Voi tätä turhautumista!
Managerin kokemus riesana, rekryajat neuvokaa
3
112
Vastaukset
- sdffdssfdsfdsfd
Miksi et muotoilisi sitä managerin kokemusta assistentin hommaksi siihen cv:seen. Ei tarvitse valehdella, jättää vaan kertomatta hommaan olleen ns. parempaa kuin assarin työ.
- ex-johtaja
Minulla on kokemusta samasta asiasta, joten tiedän mistä puhut. Vinkiksi antaisin että jätä hakemuksesta ja CV:stä ne managerin tittelit/tehtävät pois. Räätälöi kylmän viileästi hakemus vastaamaan annettua tehtävää - eikä yhtään yli. Jos hyvin käy, pääset haastatteluun osoittamaan motivaatiosi.
- juutiedetääntuo
Ikävä kyllä olen sama kokenut riesaksi ja siitä maininnutkin työvoima toimistossa. CV listassani pelkästään aluepäällikön, tuotepäällikön, myyntipäällikön ja pohjoismaiden sekä Balttian maiden myyntijohtajan mainintoja. Kukaan ei tunnu ottavan enää tosissaan kun haen perus myyntihommin vaikka aluepäälliköksi pikkufirmaan minne oikeasti haluaisinkin. Muutama rekrytointi firman edustaja tästä minulle maininnutkin että heidän toimeksiantajansa epäilee heti että tulen vaan käymään ja haen samantien jotain "parempaa". Tekisi välillä mieli silputa koko CV ja mainita että Mäkkärissä vain ollut töissä hampurilaisia valmistelleen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1513861Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,873269SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862665Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2542428Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392246Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv961897- 42999
- 95988
- 53869
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16820