Liikunta, unettomuus ja painajaiset

Sohvaperunako

Harrastan liikuntaa noin joka kolmas päivä ja aina iltoina joina olen liikkunut on vaikea nukahtaa. Olo on muutenkin karsea aina treenin jälkeen. Eilen vielä lähdin salitreenin jälkeen ulos sosiaaliseen elämään sohvalla rentoutumisen sijaan ja seurauksena oli koko seuraavaksi yöksi painajaisia.

Mistä tällainen voi johtua ja onko tähän jotain parannuskeinoa? Syön treenin jälkeen hyvin. Treenaan useimmiten 45-60 min. En treenaa kamalan myöhään. Palaan salilta aina ennen yhdeksää, muttei uni välttämättä tule edes kahdelta yöllä. Treenaan salikaverini mielestä aika kevyesti.

Tarkoittaako liikunnallinen elämäntapa sitä, että kaikki vapaa-aika jota ei käytetä treenaten vietetään sohvalla palautuen ja rauhoittuen, jotta joskus edes pystyisi nukkumaan?

1

310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jwilliam

      Syöt ilmeisesti liian tuhdisti illalla. Tukeva aaminainen ja kunnon lounas sekä kohtalainen välipala noin kolme tuntia ennen treeniä, jonka jälkeen heti proteiinipitoista palautusjuomaa ja kevyt iltapala ennen nukkumaan menoa. Rentoutusharjoitus auttaa nukahtamaan. Siis ruokailun painopiste aamuun ja puolenpäivän aikaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      82
      3596
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1792
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1102
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1075
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe