Harrastan liikuntaa noin joka kolmas päivä ja aina iltoina joina olen liikkunut on vaikea nukahtaa. Olo on muutenkin karsea aina treenin jälkeen. Eilen vielä lähdin salitreenin jälkeen ulos sosiaaliseen elämään sohvalla rentoutumisen sijaan ja seurauksena oli koko seuraavaksi yöksi painajaisia.
Mistä tällainen voi johtua ja onko tähän jotain parannuskeinoa? Syön treenin jälkeen hyvin. Treenaan useimmiten 45-60 min. En treenaa kamalan myöhään. Palaan salilta aina ennen yhdeksää, muttei uni välttämättä tule edes kahdelta yöllä. Treenaan salikaverini mielestä aika kevyesti.
Tarkoittaako liikunnallinen elämäntapa sitä, että kaikki vapaa-aika jota ei käytetä treenaten vietetään sohvalla palautuen ja rauhoittuen, jotta joskus edes pystyisi nukkumaan?
Liikunta, unettomuus ja painajaiset
Sohvaperunako
1
300
Vastaukset
- Jwilliam
Syöt ilmeisesti liian tuhdisti illalla. Tukeva aaminainen ja kunnon lounas sekä kohtalainen välipala noin kolme tuntia ennen treeniä, jonka jälkeen heti proteiinipitoista palautusjuomaa ja kevyt iltapala ennen nukkumaan menoa. Rentoutusharjoitus auttaa nukahtamaan. Siis ruokailun painopiste aamuun ja puolenpäivän aikaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022146- 991537
- 1211273
- 791255
- 1161220
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘571034Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis591002- 51997
- 36912
- 33804