Ensimmäisenä suurista lämpötila dataa käsittelevistä laitoksista Berkeley Earth Surface Temperature http://berkeleyearth.org/ on ilmoittanut, että vuosi 2015 oli mitatun historian lämpimin vuosi. Eikä ennätys syntynyt millään pienellä marginaalilla, vaan vuosi 2015 on varmasti mitatun historian lämpimin vuosi. Vuosi 2015 oli BESTin mukaan 1.14 Celsius astetta lämpimämpi kuin 1900-luvun keskiarvo.
BEST: 2015 mitatun historian lämpimin vuosi
Greenman_
1669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Vuosi 2015 oli BESTin mukaan 1.14 Celsius astetta lämpimämpi kuin 1900-luvun keskiarvo."
No höpsistä. 2015 oli 1,14 C lämpimämpi kuin vuosien 1850 - 1900 keskiarvo.
http://berkeleyearth.org/temperature-reports/dec2015/
Hyvä korjaus. Tässä on vielä kuva BESTin lämpötila-analyysistä: http://berkeleyearth.org/wp-content/uploads/2016/01/Annual_time_series_combined1.png . Kuten kuvasta näkyy vuosi 2015 on todella kuuma vuosi.
Eli samaa paskaa kuin aikaisemminkin.
Kovasti se menneisyys viilenee vielä nykyäänkin.
http://realclimatescience.com/2016/01/the-history-of-nasanoaa-temperature-corruption/
Mitä ihmettä? Sinä vetoat sähköinsinööri Tony Hellerin NOAA herjauksiin, kun puhutaan BESTin lämpötila-analyysistä.
Ihan sieltä samalta pajalta on tuo best käyrät saatu, joten voit greenman lopettaa tuon pastanjauhamisen. No sinullehan on tuttua tuo valehteleminen.
Kouristelu ja punaruskeat turahdukset tulevat kiihtymään denialistileirissä. Voi teitä ressukoita. Kuumaa oli!
Aivan akuankkatuuba-sivusto tuo berkele.
Voisit sinäkin reenmanni alkaa luottamaan pikku hiljaa oikeaan tieteeseen, eikä pelkästään muokattuun mallinukseen.
No eikös Jutta motannut myllärille mustan silmän jo aiemmin,
vai täytyykö motata toinennin.
https://hro001.files.wordpress.com/2012/05/josh-on-curry.jpg?w=272&h=300
Denialistit elävät vaikeita aikoja. Täytyy ymmärtää.
Fyysikko Richard Muller sai fossiiliselta teollisuudelta rahoitusta perustaa BEST työryhmä tutkimaan maapallon lämpötiladataa, koska Muller kuului denialistileiriin. WUWT Anthony Watts hehkutti tätä tutkimusta, ja sanoi, että hän hyväksyy minkä tahansa BEST tuloksen. Mutta valitettavasti denialisteille ja Anthonylle, Richard Muller oli rehellinen mies, ja myönsi olleensa väärässä maapallon lämpötilojen kehityksestä. Nykyisin Muller on merkitty mies, ja denialistit haukkuvat ja uhkailevat häntä surutta.
PS. Onkohan Richard Muller pyytänyt anteeksi syötöksiään Micheal Mannilta?
Pitäisi perustaa sellainen työryhmä, jonka tulokset todistaisivat lätkämailan ja gissin mittaukset väärennetyiksi ja lämpötilojen seurailevan auringonpilkkuja, niin johan kelpaisi dealisteillekin.
Tää Myllärihän on valeskeptikko joka tekeytyi denialistiksi
tehdäkseen kääntymyksen aitoon ja oikeaan ilmastouskoon
todistaakseen uskonsa.
http://tomnelson.blogspot.fi/2012/08/it-gets-worse-two-time-fake-converted.html
Tässä tohtori Richard Muller kertoo, miten ilmastodenialistista tuli totuuden kertoja: https://www.youtube.com/watch?v=Sme8WQ4Wb5w
Tuossa taas Mylläri saatuaan Judith Curryltä mustan silmän ilmastovalheistaan.
Mistä makkipytystä naarasit Myllärin, kun sillehhän nauroivat naurismaan aidatkin.
https://hro001.files.wordpress.com/2012/05/josh-on-curry.jpg?w=272&h=300
Myönnän, että kaikkien ilmastodenialistien hampaissa on fyysikko Richard Muller.
Samanlainen pelle, kuin te muutkin alarmistit.