Missä järjestyksessä voiteet naamaan?

missäjärjestyksessä

Apua!

Ostin kalliin kaulavoiteen ja nyt en muista missä järjestyksessä eri voiteet laitetaan.

Ensiksi seerumi, mutta entä sitten?
Tuleeko se kaulavoide ennen päivävoidetta vai päivävoiteen jälkeen?

Kuka tietää?

6

117

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aakkoset

      1. Ihon puhdistus
      2. Seerumi
      3. Päivä-/yövoide (jos tarvii, sillä usein pelkkä hyvä seerumikin saattaa riittää sisätiloissa ollessa)

      Ja kaikki nuo levitetään aina alas decolteelle eli rinnuksille asti.
      Itse en maksaisi erikseen jostain "kaulavoiteesta", koska sama iho jatkuu naamasta kaulaan ja siitä alas. Vain silmien ympärillä iho on selvästi ohuempi kuin muualla naamassa.

      Mutta kun nyt haluat kokeilla kalliin voiteen tehoja, niin levitä se seerumin jälkeen. En suosittelisi imeyttämään iholle kovin montaa kerrosta rasvoja, ellet ole erittäin kuivaihoinen, joten kokeile jättää kaulalta päivä/yövode pois ja korvaa se kaulavoiteella.

    • hyvätietäämiten

      Kiitti neuvosta!

      Miten muuten saisin pois rypyt kaulasta? Ei siis ole kaksoisleukaa, mutta on sellainen röpelöinen kaulan iho.
      Ei oo kiva ostella kalliita voiteita, mutta ei oo kivat nuo rypyt. Mitä tehdä?

      Eli ei yö- eikä päivävoidetta sen kalliin voiteen päälle?

      • aakkoset

        Riippuu siitä, mitä tarkoitat kaulan ihon "rypyillä"...
        Normaaleja, iän mukana tulevia, horisontaaleja ihopoimuja ei voi poistaa kuin kirurgin veitsellä, eikä iho näytä silloin ainakaan luonnolliselta.
        Rajusta laihduttamisesta johtuvaa ihon veltostumista taas voi yrittää jumpata kiinteytymään (löytyy varmaan youtube-videoitakin siihen tarkoitukseen).
        Vahvasti ylipainoisella ihmisellä myös kaulan alueen makkarat siliävät luonnollisestikin rasvakudoksen ohentuessa eli elopainon pudotessa.
        Erittäin kuivakin iho saattaa "ryppyillä", ja siihen sen kalliin voiteen tulisi ainakin voida vaikuttaa, sillä erinäisten ihovoiteiden teho perustuu nimen omaan ihon kosteuttamiseen eli notkeana pitämiseen, tai vastaavasti kiinteyttämiseen, jolloin ihon pintaan muodostuu kerros, joka voi tuntua hiukan "kiristävältä" eli ns. kiinteyttää.
        Lue voiteesi käyttöohje ja toimi sen mukaan.
        Kokeilemalla näet ja tunnet, montako kerrosta voiteita sinun kaulasi iho "imee" ja mikä on sille liikaa.


      • voijeena

        Et sinä niillä voiteilla saa ryppyjäsi pois, kauneuskirurgi tai pistokset ainoa vaihtoehto,


    • ylimääräistä

      Auttaako, jos laittaa voidetta vielä keskipäivällä?
      Siis ohjeistus on että illalla ja aamulla.

    • näinteenite

      Teen ite tällä viissiin:
      1) naaman pesu ja kasvovettä
      2) seerumi
      3) ryppyvoide juonteisiin, kaulavoide
      4) jonkun ajan perästä (että saavat erikoisvoiteet imeytyä ensin) lätkään päivävoiteen.

      Illalla en käytä seerumia. Pitäiskö?

      Löytyykö jostain netiltä ohjeet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe