Lapsemme eivät näe enää lunta

6204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos olisit opiskellut koulussa, tietäisit että käsite "lapsemme" voi tarkoittaa laajasti tulevia sukupolvia. Mutta ilmeisesti sinulla oli ne raappahousut korvillakin silloin kun olisi pitänyt kuunnella.

Äänestä

  • Eeliksellähän ei tiettävästi ollut lapsena kuin shortsit ja yksi puulelu joka sekin oli jäänyt lämpöpatterin ja seinän väliin jumiin.

    Äänestä

  • tosi.ikävää kirjoitti:

    Eeliksellähän ei tiettävästi ollut lapsena kuin shortsit ja yksi puulelu joka sekin oli jäänyt lämpöpatterin ja seinän väliin jumiin.

    Malliesimerkki siitä, miten lapsuuden traumat saattavat heijastua aina aikuisikään saakka. Tässä tapauksessa ne purkautuvat ilmastohihhulismina.
    Ps. Päijänteen rantamilla lienee jo 30 cm jäätä. Pakkasta taisi jo ollakin lähemmäs 30 astetta. Jos luntakin tupruttaa 30-senttinen hanki, menevät viimeisetkin raappikset pyykkiin.

    Äänestä

Taas sääuutisia. Ja ilmastonmuutospalstalla. Miksi ihmeessä?

Äänestä
  • Jutun pääkohdat: Vuoden 2000 ilmastoennuste väitti että lunta ei enää ole muutaman vuoden päästä,tämä siis 15 vuotta sitten!

    2000 – a prediction from the centre of global warming alarmism:
    According to Dr David Viner, a senior research scientist at the climatic research unit (CRU) of the University of East Anglia, within a few years winter snowfall will become “a very rare and exciting event”.

    “Children just aren’t going to know what snow is,” he said.


    2000: a prediction from Professor Mojib Latif of Germany’s GEOMAR Heimholtz Centre for Ocean Research:

    Winters with strong frosts and lots of snow like we had 20 years ago will no longer exist at our latitudes.

    2008 – another prediction:

    A study of snowfall spanning 60 years has indicated that the Alps’s entire winter sports industry could grind to a halt through lack of snow….

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raappahousumies kirjoitti:

Kuka muistaa tämän ennustuksen lasten lumisokeudesta...

https://climatism.wordpress.com/2015/05/12/the-science-is-settled-children-just-arent-going-to-know-what-snow-is/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu