Eilen televisiosta kuultua: nykyään ei kuulemma ruokateollisuuden mukaan saisi puhua 'eineksistä' vaan se on nykyään 'valmisruokaa'! Mitä vikaa vanhassa nimekkeessä? Kuulostaako se negatiiviseltä vai mistä kyse?
eines vai valmisruoka...
4
180
Vastaukset
- voihyssykätsentään
Ihan sama miksi nimitetään - minä sanon että valmista p*skaa. Juuri jouduin "pakosta" syömään HK:n Jauhelihakastike ja muusi-aterian ja voi hyvänen aika: laatikkoon koneellisesti läjäytetty n. 2 dl muusia ja 1 dl "jauhelihakastiketta", joka näytti ja haisi lähinnä koiran jätökseltä. Jauhelihamääräksi ilmoitettiin 9% eli 9%/1 dl = 3%/3 dl, mikä vastaa koko annosta ja sen kyllä huomasi. Rasiassa siis pelkästään muusia ja kastiketta - ei lihaa juuri lainkaan. Kuinka Suomen ruokateollisuus kehtaa tarjota tällaista sontaa ihmisille? Ja miksi me ihmiset sitä ostamme. Minulla vastaus tämän kertaiseen HK-gurmeenautinnon ostamiseen: pakkotilanne ja kun sai eurolla. Siitakin hinnasta puolet liikaa, ja jos olisin organisoinut asiat paremmin, olisin kerennyt valmistaa itse ruokaa ja ottaa evääksi mukaan!
- ei-yksin-ateriaa
Kyllä se ateria muuttuu muuksi, kun laitat siihen euron ateriaan 43 sentin vihannessekoituksen pakasteena. Toisaalta jos ostat kalliin kokkikartanoaterian, niin sitä voi jo syödä ilman lisukkeitakin.
- yhähyssytellään
Ei muutu, sillä ei edelleenkään mukana "runsaasti proteiinia" toisin kuin mitä pahvikuoren päällä luvataan...
- 7u6eu
Jaa itse kutsun spurgumätöiksi eines mössöjä tai uusavuttomien ruoaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855020- 473332
- 1003240
- 1992473
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj322384- 1332029
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️171773- 201716
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51649- 1821648