Ravintosuositusten mukaan kasviksia pitäisi syödä melkein kilo päivässä.
Se on aikuiselle heteromiehelle käytännössä mahdoton tehtävä.
Syön 100% ruisleipää 100-200 grammaa päivässä. Voinko laskea sen kasviksiin, vai meneekö se kuituihin?
Se on aikuiselle heteromiehelle käytännössä mahdoton tehtävä.
Syön 100% ruisleipää 100-200 grammaa päivässä. Voinko laskea sen kasviksiin, vai meneekö se kuituihin?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se ei ole kasvis niinkuin luukaan ei ole.
Leipä on vilja
Viljat taidetaan laskea kuituihin?
"Se on aikuiselle heteromiehelle käytännössä mahdoton tehtävä."
Eli eipä ne heteromiehet taidakkaan olla niin kovia jätkiä mitä ne uhoaa olevansa, kun edes n. kiloa kasviksia pysty päivän mittaan popsimaan.
Vegaanihomo paskapöntönhaistaja haistaa kaiken. Ei oo saanut kakkoseen mitä jo vinkuu ja kaipaa. Kannattasko nyt vaihtaa palstaa, onhan täällä varmaan joku seta minne kuulut.
Heterot syö kyllä sitä leipää, se on siinä mielessä paha sulle kun painat peräreikään.
Johon se pikkupippeli ei ole tarkoitettu, tai sopikaa homppetlit keskenänne,
Voi voi. Taisit saada pahan mielen tai sitten olet läpinäkyvin trolli, jonka olen ikinä nähnyt.
Jätkän "kovuus" ei juuri vaikuta energiankulutukseen. Se taas vaikuttaa, kun tekee 9-11 tuntista fyysistä työtä 6 päivää viikossa.
Jos järsisi pelkkiä salaatteja, niin ei jäisi aikaa työnteolle. Sen vuoksi on parempi ulkoistaa kasvisten syöminen kasvissyöjille (eläimille) ja syödä kasvisten vitamiinit tiivistettynä lihan muodossa.
Ravinnon pitää olla toki monipuolista, eikä pelkkää punaista lihaa. Kaurapuurolla pärjää pitkälle, mutta ei maaliin saakka.
Tjaa'a. Itsekkin olen painanut tähän mennessä pyysistä työtä 8-9 tuntia 5 päivää viikossa(ei jää kovin kauaksi omasta suorituksestasi). Salaattia syön aina välillä ruoan kanssa, mutta muutoin napostelenkin makaronilaatikkoa, lasagnea, erilaisia wokkeja, pizzaa, pottumuusia ja falafelejä, seitanpihvejä ja mitä sitä nyt vähän kaikenlaista pöytään eksyy kaupasta. Hyvin olen tähän asti jaksanut ja jaksan varmasti tulevassakin. Eräs työkaverini puolestaan ei pahemmin muuta syökkään lounastauolla kuin lihaa ja puuskuttaa pienestäkin määrästä töitä. Itse vielä kolasin muutama sataneliötä käsivoimin lunta, kun sitä vielä oli, työpäivän jälkeen eikä edes hikeä tullut. Tai tuli kerran, kun oli tullut parikymmentä senttiä märkää lunta.
"fyysistä työtä" piti sanomani.
Eipä tuollaista huonolla kunnolla jaksaisi.Sinulla kuulostaa olevan moni asia elämässä mukavalla mallilla.Toivottavasti vielä parempaa on luvassa! Jotenkin tuo kirjoituksesi toi mieleeni omat ahkerat jälkikasvuni.
Kuka on hiki..