Lukumääräilmaisuista...

Otsikko lehdessä "kymmeniä" (samantekevää mitä). Leipätekstissä sitten samasta asiasta: "25".

Minun kielitajuni mukaan 25 ei vielä olisi "kymmeniä" vaan pitäisi vähintään 30 löytyä, jotta voisi tuota ilmausta käyttää. Mitäs mieltä muut suomenosaajat?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos tarkasti 25 niin turha mainitakaan muuta, mutta jos vaihtelee vaikka välillä 20-40 niin sitten ei paha virhe, muutama kymmenen silloinkin parempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


numeroista_nipottaja kirjoitti:

Otsikko lehdessä "kymmeniä" (samantekevää mitä). Leipätekstissä sitten samasta asiasta: "25".

Minun kielitajuni mukaan 25 ei vielä olisi "kymmeniä" vaan pitäisi vähintään 30 löytyä, jotta voisi tuota ilmausta käyttää. Mitäs mieltä muut suomenosaajat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu