Tutkimus: Huonosta terapiasuhteesta haittaa

Avix

Tutkimuksen mukaan (Goldsmith LP, Lewis SW, Dunn G, Bentall RP. Psychological treatments for early psychosis can be beneficial or harmful, depending on the therapeutic alliance: an instrumental variable analysis. Psychol Med 2015;45:2365–73) terapiasta voi olla merkittävää haittaa, jos terapiasuhde koetaan huonoksi.

Itselläkin on tästä kokemusta: kävin muutama vuosi sitten keskivaikean masennuksen takia Kelan kustantamassa psykoterapiassa kolme vuotta. Terapian aikana sairastuin psykoosiin (diagnoosina vaikea masennus mielialan mukaisin psykoottisin oirein), vaikka ennen terapiaa mitään psykoottisuuteen viittaavaa ei ollut ilmennyt. Jouduin sairaalaankin. Koin terapeutin käytöksen vähän kummalliseksi, suurimman osan aikaa hän vain tuijotti minua, ei sanonut tai kommentoinut mitään tai jos sanoi, hän syyllisti tai arvosteli minua. Esimerkiksi hän sanoi terapian loppupuolella, etten hyödy terapiasta tai tule koskaan hyötymäänkään. Hän sanoi myös, että maalaamani taulut, joita (psykoosissa?) hänelle näytin, ovat rumia ja että ne, jotka maalaustaitojani ovat kehuneet, halusivat vain olla mukavia. Hän myös sanoi, että olen hassu ihminen ja että traumojani (lapsuuden seksuaalinen ahdistelu) ei voi mitenkään hoitaa. Mitään positiivista hän ei sanonut. Valitettavasti tämän terapian jälkeen olen kamppaillut paljon pahemman masennuksen kanssa kuin ennen psykoterapiaa, vaikka psykoottiset oireet ovat onneksi jo poissa. On tietysti omakin syyni, että valitsin kyseisen psykoterapeutin enkä älynnyt vaihtaa terapeuttia kesken kaiken...

Kannattaa siis varmaan, jos hakeutuu psykoterapiaan, olla kriittinen psykoterapeutteja kohtaan ja valita sellainen, jonka kanssa yhteistyösuhde tuntuu varmasti toimivalta, muuten terapia voi olla rahanhukkaa tai siitä voi olla jopa haittaa!

4

299

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terapiasuhde

      Tuntuu tosi pahalta tuo kokemuksesi.

      Mitä suuntausta/viitekehystä psykoterapeuttisi edusti? Missä oli kouluttautunut?

      Olisin itse varmaan yrittänyt vaihtaa toiselle terapeutille, niin hurjalta tuo kuulosti.

      Tosi kurjaa, että sait noin huonon kokemuksen.

    • onneksi.irti

      Hyvin tyypillistä. Kun terapia tuo negatiivisia tuloksia, syylliseksi leimataankin terapoitava. Terapeutti pitää itseään ja terapiamenetelmäänsä täysin syyttömänä.

      Olet ollut täydellisen puoskarin kynsissä. Sen lisäksi, että hän on puoskari, hän on myös psykopaatti. Monet terapeutit ovat. He noudattavat usein erityisesti freudilaisilta periytyvää tapaa olla mahdollisimman kylmä ja puhumaton. Selittävät, että se on suorastaan välttämätöntä. Ei se ole lainkaan välttämätöntä, mutta mitä muuta psykopaatti osaa.

      Terapeutit ovat itse lähes poikkeuksetta hakeutuneet alalle omien psyykisten vaikeuksiensa selvittelyssä. Muuten se olisikin hyvä, syntyisi vertaistukea, mutta psykopaatti terapeutti ei voi olla vertaistuki, silla myös terapeuttina hän käyttäytyy psykopaattisesti, ts. ilman empatiaa. Vertaistuessa oleellinen osa taas on empatia.

      Masennuksesta ja psykoosista voi toipua. Sinulla on hyvä ennuste. Sen sijaan psykopatiasta ei voi toipua. Kukaan ei koskaan ole toipunut.

      Onneksi olet päässyt hänestä irti. Mutta hänellä näyttää olevan vaikeaa. Kukaan vain ei voi hanta auttaa.

      Hyvää jatkoa sinulle! :)

    • Terapiakehäraakki

      Haittaa on ollut terapiasta täälläkin.

      Ensimmäinen varsinainen terapeuttini oli psykoanalyyttisesta suuntauksesta, ja hän oli juurikin tuollainen kylmähkö ja reagoimaton. Yritin selvitellä hänen kanssaan traumaattisia kokemuksia murrosiästä, kuten koulukiusaamista ja vaikeuksia vanhempien kanssa. Ja mitä teki terapeutti? Syyllisti minut! Minun vika oli koulukiusatuksi joutuminen, minun vika oli vaikeudet vanhempien kanssa. Kun kerroin, etten ollut läheisen kuoleman jälkeen saanut juuri tukea, oli sekin minun vikani. Ahdistaa hirveästi kun muistelee sitä "terapiaa". Hirveää syyllistämistä. Yritin lopettaa terapian, mutta terapeutti alkoi uhkailemaan minua. Sanoi, että jos lopetan, niin hän pitää minun terapiapaikkaani varattuna muutaman kuukauden, tulee itse tunnille ja laskuttaa siitä sitten minua. Minulle olisi tullut siitä sitten isot rahat maksettavaksi omasta pussista, joten jatkoin terapiaa. Mutta erittäin ahdistuneena! Ei terapiasta paljon hyötyä kyllä ollut, koska sairastuin myöhemmin psykoosiin.

      Psykoosin jälkeen kävin psykiatrisella sairaanhoitajalla mielenterveystoimistossa, mikä oli myös vähän ikävä kokemus. Tämä henkilö vaikutti olevan hirveän kiinnostunut raha-asioista, varsinkin puolisoni raha-asioista. Pääsin opiskelemaan, eikä tämä tyyppi edes onnitellut, vaan tokaisi vihaisena, että minun avopuolisoniko ne opinnot kustantaa.

      Sitten yritin käydä vähän aikaa kognitiivisessa terapiassa. Siellä erehdyin kertomaan ammattihaaveistani, ja terapeutti antoi ymmärtää, että minusta ei ole kyseisille aloille. Lisäksi hän kyseli, että "voisitko todella perehtyä muotiin". Muotiin?!

      No, nyt on sitten terapia taas meneillään. Aluksi tämä terapeutti vaikutti todella mukavalta, eikä onneksi ole syyllistänyt tai sanonut mitään kamalaa, kuten aiemmat "ammattilaiset". Mutta mutta... Ongelmia on nyt ilmennyt tässäkin terapiassa. Saa nähdä miten ratkeavat.

    • Anonyymi

      Olen tuo edellinen kirjoittaja. Tällä hetkellä en ole missään psykiatrisessa hoidossa, ja minulla on jotenkin kevyempi olo. En tiedä johtuuko siitä, että hoito on tepsinyt, vai siitä, että en saa hoitoa...Veikkaan jälkimmäistä.

      Tosi usein on tullut ihmeteltyä sitä, minkälaista kohtelua olen psykiatrisessa hoidossa joutunut kohtaamaan, ja miettinyt joutuuko muutkin potilaat samanlaisiin tilanteisiin. Minusta tuntuu vähän siltä, että huonon kohtelun taustalla on leimaaminen. Se on omassa hoidossa näkynyt aika selkeästi esimerkiksi siinä, että jos kerron jonkin ajatuksen tai teorian, jonka olen lukenut vaikka psykologian oppikirjasta kertomatta lähdettä, terapeutti on pitänyt kertomaani ajatusta oireena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe