Arvoisat Maalaisliittolaiset ja muut palstalaiset

Niin miellyttävää kun täällä onkin ollut vaihtaa kuulumisia. Tämä vie nykyisellään kohtuuttomasti aikaa. Vaimoni on vähän huomautellut asiasta. Ymmärrän häntä täysin. Elämässä on muutakin paljon tärkeämpää.
Koska asioita kuuluu tehdä mielestäni täysillä tai ei lainkaan. Jätän nyt palstan lopullisesti. Näkemiin ja Hyvästi.

22

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Euro sulle siitä. Ole hyvä !
      Ihan mukava olet ollut. Paljon yhteistäkin, ehkä 30-40 %.
      Hyvää talven jatkoa.
      Sepä siitä sitten.

      Itse meinaan laittaa koisimaan, aamusella aikainen lähtö.

      Hyvää Yötä.

      • Kiitos!
        Sitä samaa!


      • AustraliaBrasilia

        Yhteistä teillä on pitkät mielikuvitus matkat


      • Hiohihihihiii

        Käytkös tällä kertaa Australiassa vai Pohjois-Navalla?


      • Hiohihihihiii kirjoitti:

        Käytkös tällä kertaa Australiassa vai Pohjois-Navalla?

        Fortalezaan menemme takaisin maaliskuussa. Käymme myös Kaakkois-Brasiliassa pyörähtämässä. Tosin tämä on enempi työmatka.


    • Jombenrakashuippujohtaja

      Onkos Sinulla Mkva-Jombe vaimo vai tarkoitatko "vaimolla" Barbaraa, sitä pumpattavaa?

      • kapi_vaari

        Ei seiso enää. Kumpikin tarpeeton.


      • Tämä on sitten vihonviimeinen sanani täällä.
        Vaimo on.
        Hyvät jatkot sinullekin!


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Tämä on sitten vihonviimeinen sanani täällä.
        Vaimo on.
        Hyvät jatkot sinullekin!

        P.S. Tähän on hyvä päättää.
        https://vimeo.com/61199698


    • Jo_riittää

      Olisi hyvä jos kirjoittamisesi lopetettua miettisit, että ajatteletko oikein vai oletko vain väärässä puolueessa? Sdp on vasemmistopuolue, oikeistolaisella sdp:llä ei ole tulevaisuutta.

      • Vastaan vielä tähän. Tulevaisuus on Liberaalin Työväenpuolueen nimeltä Suomen Demokraatit (entinen SDP). Kyllä minulla vasemmistolaisia arvoja on. Koskaan en ole Kokoomusta äänestänyt enkä äänestä.
        Provosoikaa toisianne mutta pysykää asiassa. Keskustelua ei ole koskaan liikaa. Tämä olkoon perintöni.


    • Voi_Tsiisus

      Ai helkkari. Saatiinko Kapi-klooni.

      Kapikin esiintyi palstalle tullessaan ankarana oikeistodemarina, nuoli niin Lipposen saappaat kuin persreiänkin ja jumaloi Tanneria, vääristeli historiaa (tai peremminki ei osannut sitä), kehui saavutuksiaan ja retosteli matkoillaan.

      Sinulla ihan samat jutut

      Mikä huvittavinta. Lähtöilmoituksia tehtaillette niitäkin samoin sanoin. Vaimo ihmetteli Kapinkin touhuja, nyt siis sinun.

      Kait sinäkin nyt vähintään reservin luutnantti olet? Ja toiminut merkittävissä tehtävissä missä ikinä töitä tehnytkin. Kapihan oli savotallakin heti suoraan nimitetty kympiksi kun oli niin etevä

      Hohhohohoooo teitä demu ressukoita.

      • Reservin Luutnantti olen vaikken Armeijassa kauheasti viihtynytkään. Vähän vaikea paikka individualistille. Tuolla nyt ei kauheasti merkitystä ole. Merkittävissä johtotehtävissä olen siviilissä toiminut. Armeijan opeista ei kauheasti hyötyä niissä hommissa ole ollut.
        Mutta nyt se on slut.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Reservin Luutnantti olen vaikken Armeijassa kauheasti viihtynytkään. Vähän vaikea paikka individualistille. Tuolla nyt ei kauheasti merkitystä ole. Merkittävissä johtotehtävissä olen siviilissä toiminut. Armeijan opeista ei kauheasti hyötyä niissä hommissa ole ollut.
        Mutta nyt se on slut.

        Pomo se näyttää olevan individualistillakin. Naispuolinen.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Pomo se näyttää olevan individualistillakin. Naispuolinen.

        Pakko vielä sinulle vastata. Maailma olisi paljon parempi paikka jos naiset johtaisivat sitä.


      • Nauroin muuten ihan vedet silmissä tuolle luonnehdinnalle. Oli niin oikeaan osuva. Ihmisellä pitää olla kykyä nauraa myös itselleen. Ainut mistä olen vähän eri mieltä on tuo historia. No en nyt ihan hampaat irvessä ole aina täällä ollut. Tietyn roolin kun ottaa sitä pitää jatkaa loppuun asti. Muuten uskottavuus menee!
        Vaimoni katseli vähän näitä jutuja. Sanoi että "tulkintojahan ne on nuokin".


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Nauroin muuten ihan vedet silmissä tuolle luonnehdinnalle. Oli niin oikeaan osuva. Ihmisellä pitää olla kykyä nauraa myös itselleen. Ainut mistä olen vähän eri mieltä on tuo historia. No en nyt ihan hampaat irvessä ole aina täällä ollut. Tietyn roolin kun ottaa sitä pitää jatkaa loppuun asti. Muuten uskottavuus menee!
        Vaimoni katseli vähän näitä jutuja. Sanoi että "tulkintojahan ne on nuokin".

        Pyydä vaimosikin mukaan tälle palstalle. Koukkuun jäätyään hän ei enää huomauttele asiasta. Tosin se voisi johtaa siihen, että teillä pitää olla kaksi konetta, joilla pääsette yhtä aikaa palstalle. Tarvetta korostaa tuo sinun henkilökohtainen tapasi pommittaa tätä lyhyillä twitter-viesteillä.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Pyydä vaimosikin mukaan tälle palstalle. Koukkuun jäätyään hän ei enää huomauttele asiasta. Tosin se voisi johtaa siihen, että teillä pitää olla kaksi konetta, joilla pääsette yhtä aikaa palstalle. Tarvetta korostaa tuo sinun henkilökohtainen tapasi pommittaa tätä lyhyillä twitter-viesteillä.

        Voisi tulla mielenkiintoista dialogia. Vaimoni on Keskustayhteistyötä kannattava Kokoomuslainen. Arvostaa Kekkosta. Ymmärtää maaseutua vaikka on paljasjalkainen kaupunkilainen. Arvostelen kuulemma kohtuuttomasti ja vailla järkiperusteita Kekkosta. Vastustaa vielä NATO-jäsenyyttä tässä hetkessä ja tilanteessa.
        Mutta nyt täytyy mennä!


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Voisi tulla mielenkiintoista dialogia. Vaimoni on Keskustayhteistyötä kannattava Kokoomuslainen. Arvostaa Kekkosta. Ymmärtää maaseutua vaikka on paljasjalkainen kaupunkilainen. Arvostelen kuulemma kohtuuttomasti ja vailla järkiperusteita Kekkosta. Vastustaa vielä NATO-jäsenyyttä tässä hetkessä ja tilanteessa.
        Mutta nyt täytyy mennä!

        P.S. Tulen palaamaan tuohon Kekkosen aikaan ennen seuraavaa Brasilian matkaa perusteellisesti.


      • Naima-Aslak-
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        P.S. Tulen palaamaan tuohon Kekkosen aikaan ennen seuraavaa Brasilian matkaa perusteellisesti.

        Mee Brasiliaan lapin kautta, näet poroja. Minä huiskutan sulle lentokoneenseen.


    • Jo_riittää

      Monestiko on OikeistoSosDem kirjoittanut viimeisen viestinsä, lasku meni sekaisin.
      Miksi ihmeessä sdp:n pitäisi olla oikeistopuolue? Nyt niitä on jo vaikka kuinka monta?
      Jos lähdetään oikelta menemään niin ensikisi tulee persut, kd, kok., kepu, rkp. Keskustassa on vihreät, vasemmistossa sdp ja vas.
      Jutta Urpilaisen aikana sdp oli vihreistä oikealla, vähintäänkin rkp:n kanssa samassa ryhmässä. Jutta muutenkin puolustaa ruotsinkielisiä "henkeen ja vereen", koska saa yli puolet äänistään heiltä.

      • Luultavasti vielä ensi viikon viihdyn palstan tasoa kohentamassa. Sitten Miamiin ja sieltä Rio Branco-Manaus-Belem-Fortaleza jossa viivymmekin pitempään.
        Kiitän taas runsaasta palautteesta. Mutta sen sanon nyt kun taas on viikonloppuilta ja yö tulossa en aio vastata kommentteihin:
        Joissa allekirjoittanutta nimitellään:
        "Natsiksi"
        "Punikiksi"
        "Homoksi" ym.
        Ylipäätään en vastaa enää kommentteihin joissa mennään henkilökohtaisuuksiin.
        Lisäksi tuo mekko vitsi alkaa olla jo vähän passee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1524
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      62
      1485
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1134
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      123
      1091
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      756
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      701
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      150
      685
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      384
      588
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe