Tuntemaamme maailmankaikkeutta kuvataan BB syntyneenä jatkuvasti kasvavana yksikkönä.
Entä jos maailmankaikkeus onkin musta aukko, joka nielee multi-avaruutta ympäriltään sisään. Itse emme näe kuplamme rajoja, vain sen reuna-alueiden kiihkeän laajenemisen.
Onko asiaa tutkittu tältä kantilta? Onko se edes fysiikan lakien mukaan mahdollista?
Entä jos maailmankaikkeus onkin musta aukko, joka nielee multi-avaruutta ympäriltään sisään. Itse emme näe kuplamme rajoja, vain sen reuna-alueiden kiihkeän laajenemisen.
Onko asiaa tutkittu tältä kantilta? Onko se edes fysiikan lakien mukaan mahdollista?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tähtitiede palsta on itsessään musta aukko. Kohta se nielaisee tämäkin kommentin kuin tyhjää vai.............................................................................................................n
Höpsistä. Näin ne suuret oivallukset syntyvät eikä vanhaan takertumalla.
Myönnä pois: ajattelet nyt tuota teoreettista ideaa.
Onhan siitä tukevaa tutkimustakin tehty, niin ettei jokaisen jos ei halua, tarvitse alkaa kehittämään kärrynpyörää uudelleen.
Linkit ja lehtijutut asian tiimoilta kiinnostaa? Musta aukko itsessään tuntuu olevan tiedemiehille suuri mysteeri ja kuvat ja kuvaukset siitä ovat kirjavia. Maailmankaikkeuden mittakaavassa toimiva musta aukko olisi puolestaan aika lailla toisenlainen. Sen havainnointi olisi vaikeaa, koska joutuisimme tekemään sitä mustan aukon sisältä.
Kosmologian teoreetikot putoaa pian vedalais-hindulaisuuden mustaan aukkoon eli "Brahman yöhön".
Tämä vedalais-hindulainen uskontofilosofia sisältää ajatuksen sykkivästä universumista eli jokaisessa universumin tuhossa on aina uuden universumin syntymisen siemen.
Ja tässä universumien tuhon ja syntymisen välissä on tuo "Brahman yön" jakso.
Vain Brahma (jumaluus) tietää mitä tuo pimeä yö on.
Koko universumin käsittäminen mustaksi aukoksi on vain loppujen lopuksi vedalais-hindulaista uskontofilosofiaa Brahman jumaluuden kiertokulussa (Brahman päivinä ja öinä). Tämä ei ole tiedettä vaan uskontofilosofiaa johon kosmologi-teoreetikot putovat teorioissaan.
Multiversumiteoria on juuri tätä eli monta universumia perätysten tuhon ja synnyn jatkuvassa kiertokulussa.