Mitä kuuluu?

epsoxi

Mitä posion pösilöille kuukuu? Hyvinkö pyyhkii? Vieläkö aika on siellä pysähtynyt?

26

2895

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Persjalka

      Kuukuu, hyvää kuukuu vaikka ei olla pösilöitä. Aloittaja sen sijaan on.

    • Anneesta

      On tämä kuollut palsta Posiolla, kaikki masentuneen kun kunnalla menee päin persettä.

    • Taikamaanlapsi

      Posio on Lapin Taikamaa! Täällä on kesä kukkeimmillaan ja positiivinen meninki. Tulukaahan ihmiset Korouomaan ja Riisitunturille vaeltamaan, Livojärvelle kalaan tai Pentikille käymään.

    • PosioOliJees

      Käytiin Posiolla. Kiva paikka kivat ihmiset.Hienot markkinat oli. Upeat maisemat.Tullaan toistekkin.Voittaa etelän hullunmyllyn. Älkää muuttuko.

    • Antiexsoxi

      No heipat vaan sulle eksoxi, Posio antoi sinulle liian suuret eväät, kasvoivat sinussa liian suureksi itserakkaudeksi. Kunnioita kotiseutuasi ja anna arvo juurillesi. Itse olen länsipuolelta kotimaatani eivätkä juureni ole Posiolla. Toinen vanhemmistani löysi uskollisen ja rakastavan ystävän Posiolta ja heidän ystävyytensä kantoi ajast asti saakka. Mukavia ihmisiä olivat ja viihdyimme heidän seurassaan.

    • onjapysyy

      Posiolla on paskaa liikenneympyrässä.

    • ruohoPALJONvihreempää

      Ikäväkseni täytyy todeta paikkakunnan olevan mitään sanomaton kyläpahanen. Ei yhtään mitään nähtävää tai mielenkiintoista. Sääliksi käy asukkaita.

    • posiolainenjapysyy

      Henkilö, joka ei löydä Posiolta mitään mielenkiintoista nähtävää on ilmeisesti "nurkkaantuijottaja."

      • posionpösilöt

        Kerros mitä sieltä löytyy? Äläkä vain sano että sieltä löytyy jokin järvi ja metsää xD


      • myyjäiset

        Paskaa liikenneympyrässä löytyy, paljolla ostat ehtaa posion paskaa.


    • piironki.essi

      löytyy känsäsiä jalakoja meleko monta paria

    • Ahtistunutposiolla

      On munanvatkoojia pitkin kujia. Vatkoo vatkoo hypähtää ja vatkoo. Ruapasoo välillä hypähtää ja vatkoo hypähtää jne. Näin mursujen maassa. Kutittaa kae kun vatkoo ja vemputtaa, no sitä tietysti, kahtoo kiinteästi toas hypähtää jalat ja silimät melekeen ristissä. Mikä kiikastannoo?

    • pese.elä.tuuleta

      Pösilöt Posiolla ne vatkoo paskat housusa. Pesulle pösilöt siitä.

    • Alapäätäpitää

      No jopas on sitä ihtiään täynnä jotkut tyypit. Sehän se yleisin asia näillä palstoilla kun alapäätään pitää mainostaa maan mahtavimmaksi. Kuka vihdoin julistetaan voittaneeksi isänmaamme alapääkisoissa?

    • exkuusamolainen

      Olkaa reilusti ylpeitä posiolaiset. Teillä on siellä hieno ja puhdas luonto.

      • Vihtahousut

        Kaikkihan heille nauraa tai itkee. Miten jokin paikka voikin olla niin jälkeenjäänyt.


    • Anonyymi

      Paskaa liikenneympyrässä? Tilanne muuttunee, sinnehän on tulossa taidetta.

    • Anonyymi

      POSIO EI OLE PÖSIÖ!

      Se on sanonta, jonka tunnen.
      Kaikki Lapissa arvostaa!
      Kunnioitus on suurta.

      Posion kunta on Lapin "taikamaa" ja ykköskunta, onhan Posiolla luontokin ainutlaatuista sekä ihmisten käytös ja sivistystaso.

    • Anonyymi

      Ajoin kerran joulukuun aikaan myyttisen Posion kautta ja kävin S-marketissa. Sattui muuten sellainen sohjokeli että ei meinannut normiautolla päästä Rovaniemelle, en tiedä miten normaali ilmiö kyseisellä tiellä. Koetin muuten kuvitella että miten ihmeessä 70-luvulla on ollut Posionkin kylät ja maaseudut täynnä perheitä joissa oli paljon lapsia. Jouko Elevaara sai sadat tai tuhannet lapset mukaan yleisurheiluun, ja Posio oli yksi parhaita yu-seuroja silloin,tietääkseni. Se tuntuu niin käsittämättömältä. Kun talvetkin on siellä niin pitkiä. Aiheesta taitaa olla kirjakin, ja saisinpa sellaisen itselleni. Nykyään on tietysti lähes kaikissa muissakin pikkupaikoissa käynyt samoin, että väki vähenee ja vanhenee.

      Nyt sitten hämmennyin siitä että Posio on ottanut tavakseen kouluttaa siellä venäläisiä nuoria, mistä en tykkää ollenkaan. Mitähän posiolaiset itse ovat siitä mieltä?

      • Anonyymi

        Venäläisiä ystäviä on Posiolla. Se on ihanaa! Emme kannata roisto-hallitusta, mutta se on eri asia.


    • Anonyymi

      Sinne muuti just lisää kaks pösilöä.

    • Anonyymi

      Pikkukylällä supistaan parista vajakista.

    • Anonyymi

      Missä te syrjäkylien väki käytte ruokaostoksilla?

    • Anonyymi

      Posiolla on kuulemma paljon mielisairaita.

      • Anonyymi

        Mitä sitten?


    • Anonyymi

      Mennyt aika on Posiollakin ollut parasta aikaa,kunta surkastuu ja jäljelle jäävät vain jäärät jotka vielä uskovat uuteen nousuun. Sitä saa odottaa

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe