Sukunimi Norrena

Outosukunimi

Tunsin jo nuorena yhden, jolla oli sukunimi Norrena. Onko nimi ruotsinkielinen vai ruotsinkielinen vai suomenruotsalainen nimi? Jos nimessä on ruotsinkieltä, kääntyykö se suomeksi Pohjoiskataja?

6

1201

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjaskorpioni

      Enäjärven pitäjässä oli aikoinaan talo nimeltä Ena. Kun se jaettiin kahtia, puoliskot nimettiin Söder Enaksi ja Norr Enaksi. Nimi Norrena on harvinainen, ja uskoisin, että kaikki Norrenat polveutuvat tuon talon väestä. Jos joku on tutkinut näitä sukuja, voi hän kertoa enemmän.

    • kirjaskorpioni

      Anteeksi, pitäjä on Evijärvi.

    • Kirjaskorpioni

      Vanhin löytämäni paikannimi silloin Lappajärven pitäjään kuuluneen Evijärven pohjoiskolkassa oli Enaperä 1600-luvun alussa, josta talon nimeksi pian lyheni Ena. Ruotsin akatemian sanakirjan mukaan ena tarkoitti mm. pienehköä, Norrlannissa ja Suomessa käytössä ollutta nuottaa. Jospa talon ensimmäinen isäntä oli asettunut paikalle hyvien kalavesien houkuttelemana. Ena tarkoitti myös ensimmäistä, ainoaa.

      • Anonyymi

        Olisiko talo ollut ns. yksinäistalo, joka maarekisterissä ei kuulunut muihin kyliin? Silloin olisi hyvin ymmärrettävissä, että siitä olisi käytetty nimeä ”Ena” (ainoa, ainut).


    • iishokki

      Fredrik Jan Elis Norrena on suomalainen entinen jääkiekkomaalivahti.

    • Anonyymi

      Jotkut Norrena- nimisistä muuttivat sukunimensä, en tiedä miksi. Granbacka / Granbakka on yksi näistä Norrenan sukuun kuuluneista. Isoisosioisoisäni on perua Norrenoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1090
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      430
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe