Minkälainen on seuraavien laskujen kaava?
Kokki X laittaa jokaiseen annokseen 20 g liikaa lohta. Lohen kilohinta on 16 €. Lohiannoksia myydään keskimäärin 130 kpl joka päivä. Paikka on auki 22 päivää kuukaudessa. Kuinka paljon ravintola menettää rahaa huolimattomuuden takia kahdessa kuukaudessa?
Yksi annos kukkakaalia painaa 50g ja maksaa 0,15 €. Painohäviö peratessa on 20 % ja valmistushävikki 5 %. Mikä on raa'an, puhdistamattoman kukkakaalin kilohinta?
Kokki X laittaa jokaiseen annokseen 20 g liikaa lohta. Lohen kilohinta on 16 €. Lohiannoksia myydään keskimäärin 130 kpl joka päivä. Paikka on auki 22 päivää kuukaudessa. Kuinka paljon ravintola menettää rahaa huolimattomuuden takia kahdessa kuukaudessa?
Yksi annos kukkakaalia painaa 50g ja maksaa 0,15 €. Painohäviö peratessa on 20 % ja valmistushävikki 5 %. Mikä on raa'an, puhdistamattoman kukkakaalin kilohinta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kertolaskuja lapset, kertolaskuja!
Lopulta ongelmaan keksittiin ratkaisu ja alettiin myymään annoksia niiden todellisen painon perusteella.
Kuinka monta annosta pitää myydä, jotta investointi 20 euron vaakaan saadaan maksetuksi?
Maine leviää reiluista annoksista ja ravintolan ongelmaksi tulee, ettei pankkitilille mahdu kaikki rahat.
> Kuinka paljon ravintola menettää rahaa huolimattomuuden takia
Mikä toiminnassa on huolimatonta? Kokkikin näköjään leikkaa lohiannoksen aina grammantarkasti, ei se voi olla huolimattomuutta.
"Kokki X laittaa jokaiseen annokseen 20 g liikaa lohta. Lohen kilohinta on 16 €. Lohiannoksia myydään keskimäärin 130 kpl joka päivä. Paikka on auki 22 päivää kuukaudessa. Kuinka paljon ravintola menettää rahaa huolimattomuuden takia kahdessa kuukaudessa?"
Mikä tässä mättää: 0,02x130=2,6 kg, 2,6x22=57,2, 57,2x2=114,4kg
Voiko se olla noin suuri määrä?
Ei yksikköä saa laittaa vain yhtälön toiselle puolelle.
20 (g / annos) * (1 kg / 1000g) = 0,02 kg / annos
0,02 (kg / annos) * 130 (annos / apäivä) = 2,6 kg / apäivä
2,6 (kg / apäivä) * 22 (apäivä/kk) = 57,2 kg / kk
57,2 (kg / kk) * 2 (kk / jakso) = 114,4 kg / jakso
114,4 (kg / jakso) * 16 (€/kg) = 1830,4 € / jakso
Tehtävästä ei ilmene, tekeekö kokki X ne kaikki annokset vai onko muitakin kokkeja, jolloin hävikin määrä voi olla pienempikin.
Myynti romahtaa kun "reilut" annokset pienenevät ja asiakkaat menevät muualle :D.
menee yhteen tusinaan, vastaus ei ole "yksi tusina" jonka jo sanoin