Voiko tomaatteja paistaa pannulla?

MrTomato

Niin siis voiko paloitellun tomaatin paistaa pannulla ilman että siitä tulee mössöä esim. sipulin ja porkkanan kanssa?

Tomaatti kun on sen verran pehmeetä sisältä.

12

5484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MRStomato

      Jos meinaat että siitä tulee rapea- ei voi. Laita puolikkaiksi , ripottele pinnalle vähän suolaa, sokeria ja tippa balsamicoa (jos on) ja uuniin. 200 astetta puoli tuntia. Porkkanaakaan ei yleensä tehdä paistinpannulla.
      Niistä tee "lantteja", kiehauta kymmenisen minuuttia, suolavedessä. Kun on hyvä purutuntuma, kaada vesi pois. Laita sekaan voita, vähän sokeria rakuunaa ja pyorittele sekaisin.
      Sipuli on hyvä pannulla paistettuna ja siihenkin samat mausteet eli suola ja sokeri loppuvaiheessa ettei kärtsää pohjaan .

      Noissa kaikissa on niin eri kypsymisajat, että ei ehkä sinne pannulle...

      • virer_pipero

        vihreitä voi
        http://www.lily.fi/blogit/kivistossa/paistetut-vihreat-tomaatit
        Esimerkiksi raaoissa tomaateissa esiintyvä tomatiini-glykoalkaloidi alentaa veren kolesteroli- ja triglyseridiarvoja ja sen on viimeisimpien tutkimusten mukaan todettu olevan ihmiselle vähemmän haitallista kuin perunan solaniini ja kakoniini.


      • Anonyymi

        Monet vihannekset ovat terveellisiä raakana, mutta tomaatin terveellisyys vain kasvaa, kun siitä valmistetaan ruokia kuumentamalla eli keittämällä, uunissa tai vaikka grillaamalla.
        Kuumennus irrottaa tomaatin terveyttä edistävää lykopeeniä sellaiseen muotoon, että se on entistä helpommin elimistön käytettävissä. Myös kuivaaminen tehostaa lykopeenin vaikutusta.
        Tomaattiruokiin kannattaa Karpin mukaan lisätä myös tilkka kasvisöljyä, joka auttaa lykopeenin imeytymistä.
        Pihvitomaatti ja paistaminen -Tomaatti & Basilika -lliitto utuneet .
        Näinkin voi kokeilla ja jättä chili pois
        https://www.k-ruoka.fi/reseptit/paistetut-tomaatit


    • kyllävoi
      • kyllävoi

        Ja hei, googleen *tomaattien paistaminen* ja siä löytyy...


    • näin_on

      Usein grillaan pihvitomaatteja. Paistetusta / grillatusta tomaatista irtoaa lykopeenia. Lykopeenin vaikutukset ovat mahtavat. Muun muassa lykopeeni on hyväksi miehille eturauhasta ajatellen.
      http://www.antioksidantit.com/lykopeeni/

    • friiser

      Pannulla saattaisin kokeilla kypsää ja maukasta punaista tomaattia siivuina.

      Eli ensin tomaatit pakkaseen. Kun tomaatit ovat umpijäässä, niin sitten autotalliin vannesahalla niitä siivuttelemaan. Huom. tämä on vaarallinen työvaihe, saattaa irrota sormiakin, jos ote lipeää huurteisesta (tomaatista).

      Sitten kiireesti takaisin keittiöön ja kuumalla pannulla oliiviöljyssä väriä siivujen molemmille puolille (saa jäädä jäähän keskeltä), ripaus suolaa ja mustapippuria ja päälle tuoretta basilikaa. Pitäisi toimia.

      • Kotikokki

        Kokeilin, yksi sormi irtosi puoliksi joten leikkasin sitten kokonaan irti niin ei tarvinnut lääkäriin mennä ja pääsi heti nauttimaan ateriasta.


      • sormelle.käyttöä
        Kotikokki kirjoitti:

        Kokeilin, yksi sormi irtosi puoliksi joten leikkasin sitten kokonaan irti niin ei tarvinnut lääkäriin mennä ja pääsi heti nauttimaan ateriasta.

        Toivottavasti otit sormen talteen. Se kannattaa kuivata, niin ei ala haisemaan. Irtosormella on kätevä kaivaa vaikkapa nenää ruoanlaiton yhteydessä. Ei tartu muista sormista nenäbakteerit ruokiin.

        Huom! Kuivattua irtosormea ei kannata pestä astianpesukoneessa. Se menee tosi nopeasti pilalle.


    • domskuahuuliin

      Domskun voi paistaa pannulla, joka on kuuma ja ilman öljyä jolloin tomaatti paahtuu haihduttaen nesteensä, mutta paahda tomaatit erillään muista kuten sipulista ja porkkanasta, jotka kypsennät pannulla pienen öljytilkan kera pehmeiksi.

      Voit myös tehdä italialaista soffritoa eli hienonnettua sipulia, pienittyä porkkanaa, murskattua valkosipulia, tomaattia paloina, mausteina suolaa, peppaa, oeganoa, basilikaa jne..

      Anna muhia pannulla keskilämmöllä noin puolisen tuntia aina välillä sekoittaen kunnes sipulit, porkkanat ja tomaatit ovat pehmeitä, maista kastiketta ja lisää tarvittaessa makuja.

      Sopii niin pastan kastikkeeksi kuumanai kuin pizzan pohjalle jäähdyttyään.

      • Anonyymi

        Domsku...? Laittaako tseffi siihen peppaa ja tsikkenii...?
        .
        .
        Puhuisit suomea!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe