Vanhin edustaja, KHO:n saamelaiseksi määrittelemä, avasi kokouksen suomeksi ja puhuikin sitten "meistä suomalaisista". Nyt saamelaiskäräjille tunkeutuvat suomalaiset ovat mukana saamelaisten asioista päättämässä.
Saamelaiskäräjien avaus suomenkielellä, vihdoinkin
6
116
Vastaukset
- Testannut
Se oli freudilainen lipsahdus, puhujan sisimmän minän puheenvuoro, joka kertoo lipsahduksen päättäneen KHO-saamelaisen identiteetin. Todellinen DNA.
- Lakikirjanen
Assimilaatiopolitiikkaa, saamelaisten sulauttamista suomalaisiin. Kansainvälisen oikeuden vastaista toimintaa.
- Lobbyaja
Lakikirjanen kirjoitti:
Assimilaatiopolitiikkaa, saamelaisten sulauttamista suomalaisiin. Kansainvälisen oikeuden vastaista toimintaa.
Jos sillä kokouksen avanneella henkilöllä oli niin pahasti asiat, että luuli olevansa eduskunnassa lobbaamassa?
- Saamenkansakyykkyyn
Suomalainen = Suomen valtion kansalainen
Saamelainen = Saamen valtion kansalainen???!
Yleissivistys taitaa olla nykyään yliarvostettua saamelaiskäräjien keskuudessa. Outoa oli kuunnella puheenjohtajavaalin ehdokasesityksiä, kun T S-A:ta kehuttiin lakiopinnoista. No, viimeaikaisia tapahtumia kun on seurannut, niin ei oo tainnu juridiikan opinnot onnistuneet kun käräjien hallituksen toilailut olleet ihan muuta kuin lainoppineen tekosia.
Perin erkoista on se, että Saamelaiskäräjien mukaan saamelaiset äänestäjät ovat aivan väärässä, koska kansan mielipidettä ei kunnioiteta!
Kauhulla jäämme odottamaan, että tämä Aslak Holmberg pyrkii seuraavaksi puheenjohtajaksi. SaKän poliittinen Linja pysyisi silloin ainakin "perinteisenä".- Antimafia
Tässä tapauksessa lainopinnot tarkoittavat sitä että osaa kähmiä ja pelata vilunkia säädösten harmaalla alueella.
- Ihmetellyt
Se kyllä oli v-uilua saamelaisille, selvästi. Että olenpa tässä puhumassa, suomalainen! Voitin Teidät, saamelaiset, muistakaa se! KHO:kuin on minun vallassani!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902