Kyllä on kirkkaat valot Kemin Lumilinnassa yölläkin. Käyttävätkö valaisimissa led-, halogeeni-, monimetalli- vai korkeapainenatrium-lamppuja? Asiantuntijat vastatkoon. Tällä on lähinnä merkitystä energiankulutuksen ja ympäristösuojelun kannalta.
Lumilinnan valaisimet
Ympäristötietoinen
27224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
On vastatkaapa!! Ei tule linnassa käyntiä kun niin kallit liput. Kaksi aik 30e. Ja tuo valaistus on ratkaisevaa!
Oikeasti kun ajattelee rahankäyttöään niin 30 € ei ole iso summa, kahdelta. Rahaa menee sinne tänne, kaikki menot ei tarpeellisia.
kaupunkikuvasta, ja lumilinnasta.
http://www.kemi.fi/web-kamera/
Todela valoisaa on vaikka nythän on jo myöhäkin. Energian tuhlausta kun eihän tuolla ketään edes ole.
"Todela valoisaa on vaikka nythän on jo myöhäkin."
Sinä olet ihan höpö. Kemissä on kesäöisin valoisaa, ei siitä kerry energialaskua. Noin kuukauden päästä on juhannus. Silloin voi lukea pihalla Pohjolan Sanomia eikä tarvita keinovaloa. Kysykää Markulta lisää. Markku on asunut Helsingissä, Oulussa ja Porissa, nyt Kemissä. Kesäöiden valoisuus on maantielteellinen etu.
Markku ei osannut mitään sanoa valoista, Markku on koko ikänsä (5 vuotta) asunut Turussa.
Mutta ilmaiset valot, sehän on mahtava etu!
Todella. Kaikkien kannattaisi muuttaa. tänne.
Ehkei kumminkaan turkulaisten. Vaikka he jotain tietäisivätkin, niin eihän heidän puheestaan saa mitään selville.
Kuisso viäläk sääki elä? Niimpalhiano, onk knakei? Hää o häveli.
Ja tuosta oli vähällä tulla kirjakieli. Olisi ollut tankkaamista Kemin valoisana kesäyönäkin.
"Noin kuukauden päästä on juhannus. Silloin voi lukea pihalla Pohjolan Sanomia eikä tarvita keinovaloa"
Ilmestyykö Pohjolan Sanomat juhannuksena?
Ei kannata julkaista kun ei sitä jaeta.
<<<<<<<<<<<<<jos puoleltaöin on juhannuksena näin pimeää kuin nyt, niin voisiko - turismin takia - sytyttää ne valaisimet kumminkin kaiken varalta?
Niin ja sen Posarin lukemissenkin takia
"Ilmestyykö Pohjolan Sanomat juhannuksena? "
Ei väliä, juhannuksena voi lukea vanhoja sarjakuvia. Fantomi on hyvä.
Posarissakin on vanhoja sarjakuvia
ai sen jota ei julkaista.
Ei noidentarvitse huolehtia energia laskusta. Kun rahaa ei ole niin kaupunki maksaa laskut malliin kuplahalli.
Kuka muuten maksaa sisäsataman katujen vauriot ja kulut mitä syntyy kun korjataan irtiotetut pilarit ja katukivetykset lumilinnan jäljiltä? Pari viikkoa ollut jo porukkaa töissä siellä.
Jos olet kemiläinen niin sinä ja muut kemiläiset,verorahoista.
Mielenkiintoinen kysymys. Jos omakotiasujan vesijohdon sulkuventtiili katualueella hajoaa niin kaivuutyöt ja venttiilin vaihto tehdään kaupungin organisaatioiden toimesta. Kaikki kulut,myös uusi asfaltointi, tulee talon omistajan maksettavaksi.Ja maksaa paljon.
Kertomassasi tapauksessa töiden lasku pitäisi lähettää lumilinnan rakennuttajalle? Jos lasku lankeaa veronmaksajille niin millä perusteilla?Jos veronmaksajat joutuvat maksajiksi niin sehän olisi piilotukea lumilinnan rakennuttajalle? Jos on kirjallisesti sovittu että kaupunki maksaa tuontyyppiset vahingot niin sekin on piilotukea? Näinkö matkailua piilotuetaan?
Korjaukset maksaa Kemin Matkailu eli linnan rakennuttanut yhtiö. Eivät mene veronmaksajien tai kaupungin rahoista. Tällaiset on ihan normaaleja sopimusasioita, kun maanomistaja antaa tai vuokraa aluetta käytettäväksi.
Jos näin on niin asiahan on kuten pitääkin.
http://keminwww.kemi.fi/d5web/kokous/20142784-3-1.PDF
Siinäpä se
Kemiläiset varonmaksajat joutuvat tuon perusteella maksamaan arviolta 500 000euroa vuosittain tämän loistopisneksen kuluja. Ja siltikään eivät saa kunnollista kävijämäärälaskuria joka kertoisi montako ihmistä käy kauden aikana lumilinnassa...
No niinpä onkin että kaupunkihan se maksaakin kiertotien kautta nuo sisäsataman vauriot. On se hyvää pisnestä,tuo matkailu Kemissä kun tulopuolta turvaa kemiläinen veronmaksaja ja laskunmaksukykyä turvaa kemiläinen veronmaksaja.
http://www.kemi.fi/web-kamera/
Aika pieni on linna (ilmeisesti se on tuo valkoinen torni punaisten rakennusten ja kahden ilmoitustaulun välissä). Valot kyllä hyvät.