jalkapallo evoluutio

Neymarin ja Messin lapset lisääntyivät keskenään. Heistä tulee yhtä huonoja jalkapallon pelaajia kun papin lapsista.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Riippuu siitä, mitkä geenit siirtyvät. Huippu-urheilijalta edellytetään kovan harjoittelun lisäksi myös synnynnäistä fyysistä lahjakkuutta, joka perustuu enemmän tai vähemmän geeneihin. On suurempi mahdollisuus, että huippu-urheilijaparin lapset saavat hyvät synnynnäiset lähtökohdat urheiluun kuin että urheilullisesti lahjattomien lapset saisivat ne. Esimerkkisi koskee toista polvea, jolloin mahdollisuudet tietenkin pienenevät.
Eipä sinulla tainnut olla mitään näyttöä väitteesi tueksi. Ja mikä estää, ettei pappi saattaisi olla fyysisesti lahjakas vaikka jalkapalloon. Ei pelkkä lahjakkuus urheilijaa tee. Ei kukaan ole Tortellier tai Rostropovits, jos ei ole ollut selloa mitä soittaa.

Äänestä
  • Pertti Kurikka pääsi huippuyliopistoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olentäysinerimieltä kirjoitti:

Neymarin ja Messin lapset lisääntyivät keskenään. Heistä tulee yhtä huonoja jalkapallon pelaajia kun papin lapsista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu