Miksi "elävään" ravintoon kuuluu keitetyt pavut?

loogisuus_hukassako

Olen lukenut muutamaa elävän ravinnon kirjaa, ja kaikissa käytetään papuja jotka on kiehautettu idättämisen jälkeen. Kaikki muu kuumennettu ruoka on kuitenkin pannassa. Mitä järkeä siinä on? Jos kerran ruuan kuumentaminen on haitallista, eikö keittämistä vaativat pavut pitäisi jättää kokonaan syömättä? Nehän on kaikki entsyymit menettänyttä, "kuollutta" ruokaa. Tai jos keitettyjen papujen syöminen on ok, miksei myös keitetyt viljanidut ja muu kuumennettu ruoka ole ok?

5

310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa_ihmetellyt

      Olen tuota samaa miettinyt monet kerrat. On aina huvittavaa lukea kirjoja, joissa ensin paasataan siitä kuinka kuumentaminen tuhoaa ruuasta melkein kaiken hyödyllisen ja tekee siitä vaarallista myrkkyä ja seuraavalla sivulla ylistetään keitettyjen pavunitujen autuutta. Selitykset on aina jäänyt uupumaan. Sääli, koska olisi varmasti viihdyttävää lukea miten tämä räikeä ristiriita koitetaan selittää pois.

    • Phytohaemagglutinin

      Jos haet wikipediasta, loydät vastauksen etta keittämattomien papujen Phytohaemagglutinin -proteiini on myrkyllinen ihmiselle.
      Ehkä pari kolme papua on ok mutta enemmissä elimisto vastareagoi tulemalla sairaaksi.

    • itu_Iita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      286
      2963
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1751
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      61
      1283
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1213
    Aihe