Olen lukenut muutamaa elävän ravinnon kirjaa, ja kaikissa käytetään papuja jotka on kiehautettu idättämisen jälkeen. Kaikki muu kuumennettu ruoka on kuitenkin pannassa. Mitä järkeä siinä on? Jos kerran ruuan kuumentaminen on haitallista, eikö keittämistä vaativat pavut pitäisi jättää kokonaan syömättä? Nehän on kaikki entsyymit menettänyttä, "kuollutta" ruokaa. Tai jos keitettyjen papujen syöminen on ok, miksei myös keitetyt viljanidut ja muu kuumennettu ruoka ole ok?
Miksi "elävään" ravintoon kuuluu keitetyt pavut?
5
258
Vastaukset
- samaa_ihmetellyt
Olen tuota samaa miettinyt monet kerrat. On aina huvittavaa lukea kirjoja, joissa ensin paasataan siitä kuinka kuumentaminen tuhoaa ruuasta melkein kaiken hyödyllisen ja tekee siitä vaarallista myrkkyä ja seuraavalla sivulla ylistetään keitettyjen pavunitujen autuutta. Selitykset on aina jäänyt uupumaan. Sääli, koska olisi varmasti viihdyttävää lukea miten tämä räikeä ristiriita koitetaan selittää pois.
- Phytohaemagglutinin
Jos haet wikipediasta, loydät vastauksen etta keittämattomien papujen Phytohaemagglutinin -proteiini on myrkyllinen ihmiselle.
Ehkä pari kolme papua on ok mutta enemmissä elimisto vastareagoi tulemalla sairaaksi.- papunenä
papujen ravintoarvot jne kasviproteeni -pommi http://www.mtv.fi/teemasivut/parempiruoka/ajankohtaista/artikkeli/aineenvaihdunnan-vilkastuttajat-ja-proteiinipommit-tunnetko-pavut/3329522
- itu_Iita
Idätetyt pavut herkkua ! Ei niitä keitetä ! Herneen versot mahtavia !
http://www.k-ruoka.fi/ruoanlaiton-kasikirja/idattaminen-onnistuu-helposti-kotona/- proteiiini_Lihakset
pavuissa, kikherne jne rutkasti proteiinia, mutta on muussakin !
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2013101117594131_ru.shtml
unohtaisin tofu & Soijan
http://www.nainen.com/8-huipputerveellista-proteiinin-lahdetta/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1298275Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1322624Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592495Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531319