Miksi "elävään" ravintoon kuuluu keitetyt pavut?

loogisuus_hukassako

Olen lukenut muutamaa elävän ravinnon kirjaa, ja kaikissa käytetään papuja jotka on kiehautettu idättämisen jälkeen. Kaikki muu kuumennettu ruoka on kuitenkin pannassa. Mitä järkeä siinä on? Jos kerran ruuan kuumentaminen on haitallista, eikö keittämistä vaativat pavut pitäisi jättää kokonaan syömättä? Nehän on kaikki entsyymit menettänyttä, "kuollutta" ruokaa. Tai jos keitettyjen papujen syöminen on ok, miksei myös keitetyt viljanidut ja muu kuumennettu ruoka ole ok?

5

327

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa_ihmetellyt

      Olen tuota samaa miettinyt monet kerrat. On aina huvittavaa lukea kirjoja, joissa ensin paasataan siitä kuinka kuumentaminen tuhoaa ruuasta melkein kaiken hyödyllisen ja tekee siitä vaarallista myrkkyä ja seuraavalla sivulla ylistetään keitettyjen pavunitujen autuutta. Selitykset on aina jäänyt uupumaan. Sääli, koska olisi varmasti viihdyttävää lukea miten tämä räikeä ristiriita koitetaan selittää pois.

    • Phytohaemagglutinin

      Jos haet wikipediasta, loydät vastauksen etta keittämattomien papujen Phytohaemagglutinin -proteiini on myrkyllinen ihmiselle.
      Ehkä pari kolme papua on ok mutta enemmissä elimisto vastareagoi tulemalla sairaaksi.

    • itu_Iita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      73
      538
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe