Hallitus sanoo, ettei mikään muutu. Voi kysyä, miksi sitten yhtiötä tehdään? Vaarassa on perinteiset ylämäntavat, kuten vapaa metsästysoikeus, marjastus, retkeily, poronhoito ja monimuotoinen luonnonsuojelu, jos tulee yhtiö, joka tekee bisnestä rahastamalla kaikesta mahdollisesta. Tällä hetkellä on yli 70 000 nimeä kirjoittanut adressin, joka vastustaa metsähallituksen yhtiöittämistä, onneksi. Carunan tapaus osoitti, miten suuriin virheisiin hallitukset ja poliitikot voivat sortua puolueesta riippumatta.
Metsähallitus yhtiöksi
suuriongelma
556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hallitus voi sanoa ihan mitä vaan.
Niihin ei ole mitään uskomista!
Ne on valehelleet niin paljon, että pellotkin voiaan lannottaa niitten paskan puhumisesta.
Noin on asianlaita, samat voimat ovat taas puuhastelemassa kansan omaisuuden kimpussa. Pieni joukko "avainhenkilöitä" saa toteuttaa toimenpiteen joka seurauksiltaan on yhtä kuin megaluokan kavallus ja maanpetos. Carunan kauppa oli sitä itseään.
Hyvä että kansakunta on heräämässä!
Olen sitä mieltä että tämän meneillään olevan nimienkeräysten aikana olisi aloitettava toimet myös Carunakaupan perumiseksi. Jos muu ei enää auta niin asia Euroopan tuomioistuimeen. Euroopassa tunnistetaan selkeät korruption ja anastuksen merkit.
Tuo jos mikä on sitä turhanaikaista valituspuhetta.
Kyllä se harmittaa kovasti, jos ei loppukesällä ja syksyllä pääse marjametsään eikä lintu- ja hirvijahtiin.
Minusta ,Mettähallius on suojatyöpaikkojen äiti, herroja on niin paljon että tyhmät päät kolisevat toisiinsa!
On päällikköilläkin päälliköt, muutaman pöllin vuoksi, olis kirveellä töitä!