Mitä nerous on?

44mph

Mitä on nerous, tuo mystinen käsite yksilöstä, joka kykenee suuren ja yleisen idean näkemiseen. Millainen nero on? Onko heitä Suomessa lainkaan?

Mielestäni nerolla on enemmän älyn eli tiedon ylijäämää kuin tämä yksilö tarvitsee - tästä ristiriidasta syntyvät kuolemattomat teokset. Neron tietoisuuden taso ylittää laajuudessaan ja syvällisyydessään älykkään ihmisen tietoisuuden tason.

Nerot työskentelevät aina yksin. Nerot ovat täten yksinäisiä - "Anna minulle edes yksi ihminen", huokaisi aikoinaan tunnettu filosofinero.

"Talent hits a target no one else can hit; Genius hits a target one else can see"/ Arthur Schopenhauer

Neron ajatukset jyrähtävät lopulta kuin tykinlaukaus. Tämä jyrähdys voi tosin kestää tovin, sillä nero on aikaansa edellä.

Siinä missä älykäs ihminen joko kohoaa ajatuksissaan korkealle nähdäkseen laajemmin tai vaihtoehtoisesti vajoaa ajatuksellisesti syvyyksiin nähdäkseen syvällisemmin, nero on uponnut sekä syvyyksiin että kiivennyt korkealle - tämä työläs tehtävä, jonka nero on joutunut suorittamaan, on rasittanut neron mieltä; nerot ovatkin usein mieleltään epästabiileja.

Mielestäni nerous on pohjimmiltaan voimakasta tahtomista ja kovaa työtä. Tässä tehtävässä auttaa neron persoona, jota leimaa älyllinen uteliaisuus eli tiedonjano.

8

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikkuuvälissä

      Nero näkee kuilun ja huipun samaan aikaan.

      • anssimatti

        Jeps, eikä ymmärrä kummastakaan mitään.


    • Nimby

      Nerot ovat tosielämän yli-ihmisiä korkeimmassa rekisterissä. Vai ovatko sittenkään?

      • ovatpahyvinkin

        Yli-ihmisestä seuraava on yli-yli-ihminen ja niin edelleen.


    • Yksi_näkökohta

      Nerous on kirous. Tulet mollatuksi ja kaikella tavalla nolatuksi niiden taholta, joiden pyrkimystä et edesauta ja niiden, jotka muuten vain eivät halua ymmärtää.

    • missä_vihertää

      Jos näet täysin vihreisiin pukeutuneet ihmisen, voit olla varma että kyseessä nero. Vihreä on nimittäin neron väri.

    • UpYours

      Nerolla on tiedemiehen pää, mutta apinan ruumis. Älkää hankkiko apinan kehoa, voit nimittäin sairastua nerouteen,

      Neroista ei ole mitään muuta kuin haittaa.

    • kekek-kekek

      Kulttuurintutkija Egon Friedell kertoo kirjassaa Uuden ajan kulttuurihistoria (osa 1), tutkijasta joka väitti nerouden olevan yhteydessä vesipäisyyteen (hydrokefalia).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9266
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8120
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      163
      5945
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2428
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2142
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1781
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1725
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1525
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1502
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1406
    Aihe