Näin talvisin näkee paljon hyväkuntoisenkin näköisiä taloja joissa ei selvästikkään asu ketään(lumityöt tekemättä). Miksi taloja ei näytä olevan kuitenkaan myynnissä?
Tyhjät talot
Mökintahtoja
451465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Tiedän ainakin kolme Pelkosenniemeläistä perhettä jotka laittavat lähiaikoina talonsa myyntiin. Seurailehan vain tiiviisti talonmyynti palstoja. Jokaisessa kolmessa talossa olen vuosien saatossa käynyt kyläilemässä ja ihania taloja jokainen johon voisin ainakin itse muuttaa jos en jo valmiiksi asuisi omassa talossa.
Omakotitaloille on niemessä kysyntää, uusia asukkaita on tulossa ja nykyiset tarjolla olevat ovat vanhoja remonttia paljonkin kaipaavia joten myyntiin julkisesti niin osaavat ihmiset kysellä
Hyvin tunnut tietävän kylän talojen remontti tarpeet. Älä usko Mökintahtoja, tuo on taas niitä peruskateen lietsonta yrityksiä. Tsemppiä talon hakuun ja tervetuloa Niemeen.
Kirkonmäellä peruskunnostettu talo myynnissä soitteleppa myyjälle!
Kato, tutki ja haistele talot tarkkaan.Kuntoarvion teettää myyjä .Selvitä tehdyt remontit ja kuka ja miten teki.Kato vähän missä sijaitsee, ettei oo montussa jossa vesi seisoo tai keväisin valuu sulamisvede.Ja onko kivijalkaa ollenkaan jäljellä enää.Tietyn ikäsissä lautarakenteisissa taloissa on muhat jo alhaalla.Tai yläpohja lämpövuotaa.On tullut muutama nähtyä ja ei kiitos.En halua remonttikohdetta ostaa.Ja muistathan että mummolan hajua ei ole .Maapalanenkin ympärillä on mukava asia, tarvit kuitenkin kohta isompaa tonttia mihin saat autotallin puuvajan tms rakentaa eikä naapurikaan sit pääse heti valittamaan. Muuten tervetuloa uudet asukkaat!
Hyvä pointti tuo, "mummolan hajua ei ole"! Tämä on hyvin tyypillistä varsinkin ns. rintamamies taloissa.
Ja niissä 80-90 luvun matalissa taloissa saa olla varuillaan, lämmitysjärjestelmä vesikierrolla alkaa olla uusimisen tarpeessa.Tiskikoneen paikka pitää tarkistaa ja kylpyhuoneen suihkuseinä.siellä niitä aarteita löytyy. Katot tulee tiensä päähän ym.ym.
Äläppä aliarvioi ja piä ostajaa tyhmänä. Eiköhän nuo ole perusjuttuja ja kuntotarkastus on tehtävä ennen myyntiä jos meinaa talolainan saaha. Idioottimaista ylimielisyyttä.
Lämpöremontit maksaa ja kattilan vaihto.Katon uusiminen yms.Mieti kuiten enneko vanhan ostat.Riippuu tieten paljon maksat.Jotain 20 on semmosesta talosta ihan tarpeeksi maksettu .Pelkkä tapetointi ja laminaatti ei paljon pakkasella lämmitä.
Älä ainakaan kylältä mee taloa ostaan.Sitä et saa käsistäs pois jos muihin ajatuksiin tuletkin. Koulun jatkuminen on epävarmaa jos lapsiperheet lähtee pois.Eihän tänne jää ketään.Osta pyhältä mökki siinä ei raha hukkaan mee.Kallishan se on mutta pitkän tähtäimen sijoitus.Sen voi vuokrata sitten jos et tarvitsekaan enää ja lähet pois.Nii ja mitä töitä aattelit tehä ja missä.Vai ookko rikas
Pyhältä saa hyvän talon 150llä. Ei oo paha.
Montako taloa tyhjillään tai myynnissä Pelkosenniemen kirkolta löytyy jotka on rakennettu 2000 luvulla? None!! "Mökintahtoja" aloittikin topikin:"Näin talvisin näkee paljon hyväkuntoisenkin näköisiä taloja joissa ei selvästikkään asu ketään(lumityöt tekemättä). Miksi taloja ei näytä olevan kuitenkaan myynnissä?"
Näköjään oli taas pienesti pätemisen tarvetta "remppailoa"?! No, sehän vain kertoo meidän miesten maailmassa pienestä..........
Ei aloituksessa lukenut että missä päin Pelkosenniemeä oli tyhjiä taloja nähnyt !
joo älä hullusa tänne muuta, näjethän sie miten katteenpaskoja ääliöitä täällä asuu niinku nuot pösilöt jotka ei tänne ketään outoja haula!
Itte asun täälä (vuokralla onneks) ja kuljen toisella paikkanunnalla töissä. Hyvä täällä on asua ja kunta hoitaa lapsille uuden terveen koulun.
Eipä ole pyhällä taloja myynnissä,jos sinulla on niin laitappa villepaavo tori.fi:lle myyntiin.
Kyllä vain näkkyy olevan, Pyhäjärvessä ainakin.
Tyhjä talo tullut myyntiin.
Ja asuttu kanssa.Kuvia ei oikeen ollu mitä ihastella.Ei ole vissiin kuvattavaa tai kameraa
Mene kattomaan jos olet ostamassa. Jos itse olisin tätä torppaa myymässä en minäkään laittaisi kuvia omasta kotoani sisältä juuri sen takia ettei "järvikalat" pääse kateuksissaan kyttäämään.
Kyllähän sitä ensin kuvia katellaan ja hintoja,taloja kun on useampia vaihtoehtoja ja muissaki lähikunnissa tarjolla.Mitä tuota peittelemään jos myyä pittää
Sitten kannattaa mennä kattelemaan hintoja ja taloja lähikuntiin, mutta älä kato sieltäkään niitä taloja missä ei myöskään ole kuvia sisältä tai hintoja. "Kyyläköoot" kanssa olen samaa mieltä, noin kun ilmottaa, niillä karsitaan turhat renkaan potkijat. Kyseisen talon myyjät ovat hyviä ystäviäni, joten älä "tammu" ole huolissasi, hyvin siellä menee ilman kuvia ja hintojakin. Pahoitteluni jos muuta toivoit.
Samaa mieltä.Ei niitä kuvia kannata julkaissa.Kyllä se oikea ostaja ostaa kun hinta on kohillaan.Minä kans muualta kattelen taloja täältä ei kannata ostaa mitään.Onneksi asun vuokralla, ettei oo taloa vaivana.
Meinaatko että se mahdollinen ostaja vaikka etelän vares lähtee asioikseen kuvia anomaan tai paikanpäälle kattelemaan jos sitten saa pettyä.
Kyllä se etelänvares ensin soittaa, kyselee, tulee kattomaan ja tekee kaupat jos mielyttää. Tosi ostaja on aina ostaja:))???? Taitaa osa olla kateellisia kun on jollain jotain myydä???:)
Näitä kuule ystäväiseni täälä kylällä riittää, kateen kyllästämiä ihmisiä. Ei ne pikkureppanat muuta osaa kuin kiukuta ja katteuksissaan kyräillä. Onneksi noita on kuitenkin vähemmistö Pelkosenniemellä, muutoin täällä on hyvä olla. Kiukkuajat ja kitisijät tulee esille vain täällä keskustelu palstoilla joissa voi turvallisesti naukua ilman kasvoja. Kylänpinnassa sitten ollaanki eessä ku enkeli ja takana ku mankeli. Toivon kaikille jolla on jotaki myyäkki, onnea ja menestystä :)
Onhan tuota myyä, mutta ei oo tarve.Hyvä täällä on asua.Eipä käy kateeksi .
Kommentointisi kielii kyllä muuta :D
Ei niissä monessa ole mukana etes maata mitä kääntää.Kuka sitä maalla maatta asuu?Mieki joskus kauppasin taloa, mutta tuurissaan ei sitä saatu myytyä.Siitä oli vielä velekaaki jäljelä.Ja vähän myöhemin se vetku akka onneksi lähti, ettei tarvinu sille palijoa maksaa . Solis vieny tuhkakki pesästä muuten.
Pari pientä tarkentavaa kysymystä; Ootko katkera siitä ku et saanu myytyä taloa, vai siitä ettei toisten ihmisten tontilla ole maata mitä sulla haluttais kääntää, vai siitä että akka lähti ja jouvuit sen vielä ostamaan ulos? Totta sullon hankalat yöt.
Ei minun tarvinu palijoa maksaa sille, oli vielä velekaa.Veleka autonsa se vei poies.Siittäki minun piti kulut maksaa, seku oli niin vetku se akka ettei töitä kehannu tehä.Net jotka silloin kyselit tätä taloa, olit vailla isompaa tonttia.Siittä mie tiijä että kun niitä mennään perikunnan tontteja lohkomaan silipuksi niin eipä net talot taho mennä kaupaksi.Eipä se auta jos muualla on palstat.Tai saattaahan net joskus mennä jos ei hintaa piä , tai on remontoitu kuntoon.Sillä rahalla ei meinaa muualta saaha oikiaa kattoa pään päälle.Taas on sama remontintarve eessä.
Hyvähän sitten se oli että pääsit vetkusta akasta ;)
Kuka uskaltaa myyä vanhempaa taloa ellei ensin revi kaikkea lattiasta katton auki rakennusvirheiden ym varalta? Uus asukki alkaa remppaamaan ja löytyy jotain niin myyjä korvaa vaikka ostaja ois tienny ostavansa vanhan talon.
Sinä voisit alkajaisiksi repasta vaikka omat pelihousut ihan yksinäisessä ylhäisyydessäsi kun tuntuu tarvetta olevan riidan haastamiseen. Kukaan ei kaipaa "fiksuja" neuvoja tyypilliseen "positiiviseen" tyyliisi. Ensinnäkin, tiedän kuka olet joten rauhotuppas jottei tarvitse tämän enempää sua nolata ja toiseksi, sulla on nimi mennyt joten keltään et taloa edes omilla nimillä voi ostaakkaan joten äläppäs läyhää.
Näi se vaan on että kaikki alle -90 luvun talot on remontin tarpeessa.Tai tietty voihan sitä ostaa ja olla millaisessa haluaa.Sen arvata saattaa mitä kylpyhuoneen laatan alla on.
Voi pientä kun nimi meni ja "perintörahat" meni romuihin niin nyt pitää kiukutella toisten puolesta. Oikeassa ne vain oli!! :D
Kukkahattutädillä taitaa mennä tunteisiin.
Minun miehisyyteni ei siitä kärsi vaikka kukallista hattua pitäisinki päässä! Se mistä se kärsis ois se, että jos mullaki ois nimi menny niinku sulla. Onneksi kuulun vielä kansalaisluokituksessa A-ryhmään! Sääli on sairautta mutta sen verran voin sairastaa että saat säälini. Se on näköjään sullaki seura tehny kaltaisekseen :D
Näyttää olevan useampiki hyvännäköinen talo kaupan .Ei muuta kuin kyselemään ja kattelemaan.Kemijärvellä on kans jos ei uskalla tänne sijoittaa.Sieltä on kohtuumatka pöräyttää niemeen tai pyhälle.Nykyaikana kun on niin hyvät autot.Ja kempassa on enemmän harrastus mahdollisuuksia lapsille iltaisin.Niemessä ei juuri mitään .Nuokku joskus auki.Siwan pihalla sitte poukkoilevat.Ja kempasaa on kylpyläki.Varsinki jos ei töitä saa niin ..
Se tuo kunnan uusi linjaus sekä johtavat viranhaltijat ovat valitettavasti niistäneet nuorten ja lasten harrastusmahdollisuudet miltei täysin Pelkosenniemellä. Katseet siis johtaviin hallintoelimiin!
Onko ? Ei suinkaan tilojen käyttö ole kiellettyä? Ei vaan oo avaimia kaikilla.Lapset tarvii toimintaa !! Tällai ne ikkunat helisee ja kaljapullot kilisee..
Juu-u! Avaimen saa ainoastaan kuntosalille ei nuokuille. Empä tiiä että kellään muulla on avaimet nuokuille ku valvojilla. Päättävät elimet sitten päättää onko rahaa pitää nuokkuja auki. Sielä kun pitää olla valvoja joka taas maksaa. Eli jos haluut lapset pois op:n pihalta, valita uudelle pomolle joka rahat on lapsilta ja nuorilta karsinutkin.
voi talkoilla tai esittää työajan muutosta.ei nuoret päivällä pääse ku ovat siellä koulussa
Eihän siinä... Siehän oot varmaan ekana jonossa joka ilmoittautuu talkoisiin. Mees muuten tarkistaan ihan kurillas ne nuokkujen aukioloajat, pöljä!
Oisin ostamassa taloa.Mutta kun ei ole töitä enkä saa myytyä entistä kun on maalla se aika huono talo.Ei sitä meikäläistä kukaan noteeraa ostajaksi.-Ei sitä viitti mennä kyselemään hintoja.Olispa mukavaa muuttaa yhteen uuteen kotiin joka olis niin ihanasti laitettu.
Laita hyvä mies tönös myyntiin.Mistäpä sitä tietää vaikka joku ostaisi huonomman, rahanpuutteessahan voi näin käydä.Yleensä otetaan lisävelkaa ja vaihetaan parempaan .Auto, talo, akka..onhan näitä. Mutta jos oot surkeassa jamassa raukka niin se on vaan voivoi.Tuliko juhlittua tai ylensyötyä, elikkö vähä yli varojen.??