Yle uutisoi tänään että levillä jopa 24% kasvua matkailija määrissä.Muissa lapin hiihtokeskuksissa muutama prosentin kasvua.Kaikki haluavat suosituimpaan ja parhaimpaan hiihtokeskukseen.Ei näytä tämän palstan muutaman tyhjätaskun boikotti purevan.Totuus lie että tämän palstan katkerilla,työttömillä ja syrjäytyneillä trolleilla ole muutenkaan mahdollisuutta lomailla Levillä.
Levi vetää lomailijoita!
Levipärjää
661098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Itse asiassa tuon tiedon raportoi Ylelle vanha ystävämme Jouni Palosaari.
http://yle.fi/uutiset/talvilomalaisia_lapissa_viime_vuotta_enemman__levilla_jopa_24_prosentin_kasvu_hissilippujen_myynnissa/8724647
Ne jutut ovat taitavat olla yhtä leveitä kuin pitkiäkin...
Boikottia ei varmankaan vielä ole masinoitu käyntiin, se työhän on yhtä pitkäjänteistä kuin myynti ja markkinointi. Ilmeisti ryhmä kerää työkaluja sen totettamiseen ?
Kyse oli yhdestä etelän hiihtolomaviikosta, jolloin Lapin lumet vetivät väkeä. Seuraavalla viikolla tultiinkin sitten alaspäin.
Jouni tietenkin vähän maalaa omaan pussiin. Vähän sama kuin asuntokauppias, joka näkee aina kovaa kysyntää suhdanteista riippumatta.
Miksiköhän suomalaiset vieläkin suosivat ylihinnoiteltuja kotimaisia kohteita,kun edullisia ja parempia on olemassa.
Ylehän tuon uutisoi.Väitätkö sylttytehdas että jos Levin hissien toimitusjohtajana olisi joku muu kuin Jouni niin luvut olisivat erillaiset.Itse asiassa Jouni vain vahvisti viikon takaisen uutisen yleltä,missä vanha ystävämme Hille Kuusisto raportoi ylelle Levin matkailija määrien voimakkaasta kasvusta.Eli epäiletkö molempien Hillen ja Jounin valehtelevan?
Eihän sillä ole väliä mikä media uutisoi, vaan sillä kuka kertoi.
Mutta, jos tuntuu siltä että tarvitsee vahvistusta, niin täältä kun kaivaa niin huomataan, että viime vuonna Levin kotimaiset matkailijamäärät laskivat 4,5% edellisvuodesta. Yllästä lukuun ottamatta muiden hiihtokeskusten matkailijamäärät nousivat. Leviä pitävät yllä ulkomaisten matkailijoiden määrän kasvu. Kotimaa siis sakkaa.
Tietenkin voit odottaa, että Jouni kertoo totuuden tai lehdessä lukee, jos et itse uskalla tai osaa lukea tilastoja.
http://www.lappi.fi/lapinliitto/julkaisut_ja_tilastot/matkailu
Niin kyse olisi kai siitä menisikö Levillä vielä paremmin ilman hissisuhmurointeja ja rikosepäilyjä?
Levi on ykkönen sanoo sodankyläläinen jolla on myös saariselkä luosto ja pyhä lähettyvillä. LEVI on se ykkönen.
Me ainakin tullaan Leville nussimaan, hisseistä ei olla kiinnostuneita, jätetään ne paikallisille pervoille.
Matkailijamäärien kasvu näkyy kaikkialla, Levillä siihen vaikuttaa myös Euroopan lennot jotka on saatu vihdoin käyntiin.
Resortin osalta hissilippumyynnin kehitys on se jota kannattaa seurata pidemmällä periodilla. Ruka menee myös hyvin, meneekö edelle?
Resortin liikevoitto ei ole ollut kehuttava. Syitä on tietenkin useita, hallitus varmaan linjaa toimet, salassa? Kuntakonsernin ohjaus ja valvonta on mahdotonta, ilman E. Mäkisen ehdottomia toimia.
Tilinpäätös kertoo paljon, pääomistaja vain ei voi sitä edes käsitellä...semmoinen lumen ihmemaa on kyseessä.
heh kermapiirakkaa.
Jos hissilipunmyynti kasvoi 24%, niin veikkauksia mitä kasvaa hissiyhtiön tulos! Vai yllätys yllätys, eikö kasva ja kaikki meni vain kavereille...
Kunnan hissiyhtiöhän on tehnyt nollatulosta vuosi vuoden jälkeen!!!
joo..älykääpiöt..!! lukekaa ja ymmärtäkää..sesonki huipussaan ja tyhjiä asuntoja/mökkejä vuokrattavana ..halloo...miten tää "kasvu" menee yhteen sen kans...häh..?? vielä samavirsi joka vuosi....ei oo tunkua hissiin ei hotelliin ei mihinkään.....missä se jengi on ??? tuu ja kerro mulle..
Joopa joo, jengiä näkyi rinteessä ja varsinkin rafloissa sekä kelkkareiteillä tosi niukasti niin ja noissa viereisissä mökeissä ei näy tänä vuonna olevan ketään majoittuneena, taitavat lomailla ja yöpyä metsässä kun on näin kuollutta. Hissilippuja on voitu myydä vaikka 5000% enemmän, mutta meno ja meninki on laskenut muutaman vuodet aikana ja varsinkin tänä vuonna ihan älyttömästi.
Ei uutisessa väitetä matkailijamäärän kasvaneen 24 %. Hissilippujen myynti oli sen sijaan kasvanut neljänneksen edellisen vuoden 8 viikkoon verrattuna. Suurin syy lippujen myynnin kasvuun lienee lauha ja hyvä laskettelusää.
Matkailijamäärien muutokset ovat yleensä muutamia prosentteja suuntaan tai toiseen.
oon seurannu tätä levin hehkutusta jo vuosia ja minua ei liikuta paskan vertaa kunnantalon suhmuroinnit...ei kepulit tai lestat ei vassarit ei stubilaiset, pörröä sakkia,muutamaa fiksua lukuun ottamatta...siinä rähiskööt...yhteiskuntahan viulut maksaa kuitenkin loppupeleissä, mutta tuo suoranainen valehteleminen "kasvusta" ottaa päähän.jos kävijämäärät olisi kasavaneet oikeesti ja joka vuosi niin kuin ilmoitetaan,niin autotkihan pitäs jättää jo lentokentän lähistölle,niin paljon siellä tulisi olla silloin jengiä..joka vuosimuka 25 prossan nousu,höpö höpö..kausi onlähes aina saman mittanen! missä se porukka sitten piiloilee..?? vastaa kua tietää....
Olen toimittanut Levin kauppoihin 20 vuotta tietyn elintarvikeryhmän tuotteita.Näen tarkat tilastot kyseisten tuotteiden myynneistä tuolta ajalta.Muutaman reilusti hiljaisemman vuoden jälkeen viime keväänä myynti lähti hienoiseen nousuun ja joulukuun alun jälkeen myynti on kasvanut hyvinkin voimakkaasti.
Olen asunut Sirkassa (Levillä) yli 50v. Harrastan liikuntaa paljon, hiihdän lähes joka päivä. Missähän mahtaa olla J.Palosaaren mainostamat turistit. Laduilla harvakseen joku hiihtäjä tulee vastaan. Höpö, höpö juttuja nämä kävijämäärien kasvut Levillä. Jos Papua-Uusi Guineasta oli viime vuonna 1 turisti ja tänä vuonna 2, on Jouni Palosaaren mukaan kasvua 200% ulkomaalaisten määrässä Levillä.
Vuoden päästä on vielä hiljaisempaa,kun leikkaukset alkaa purra.
Ravintoloissa ainakin huippuorkesterit soittaa tyhjille saleille!?
ei paljon porukkaa näkynyt, vaikka oli hyvät baanat hiihdellä. Oltiin ainoat neljän huoneiston mökissä ja toinen samanlainen vieressä oli tyhjänä.
Ootappa viikon päästä ja sitten vaphuun saakka ja vähän ylikki.
Porukkaa piisaa ja meno on sen mukasta niin lavula, rintheissä ko areenoila ja karaookeissa. Taiampa mieki lähteä silloin.
Niin ja sitten alkaa rospuuttokelit eli kessään saakka on kaikenlaista koulutusta.
En jaksa niin kauan odottaa,pakkaan kamat ja vaihdan tunturia,Ylläkselle!
Onkohan Kittilän nykytyyliin liittyen käynyt käpy tuon etumerkin tai asian suhteen?Se mikä todella on pienentynyt 27%,on Sirkan Alkon myymälän koko...aika hyvä indikaattori yritysasiakkaiden määrien pienentymisestä!?
Johan tuo on jo aiemmin todettu että Levin kotimaiset asiakkaat laskivat viime vuonna:
http://www.lappi.fi/lapinliitto/julkaisut_ja_tilastot/matkailu
Siitä vain tarkistamaan tilastoja. Tietysti voi argumentoida että tilastot ovat emävale ja vain paikallinen osaaja tietää missä mennään. Sehän onkin ollut tapana. Varmasti jokin etelän juoni tuolla lailla tilastoida, kun hyvin tiedetään että nousua on ja ihanaa meininkiä.
Mutta seksiä riittää, paikkahan on kuin luotu tarkoitukseen.
Eronneita ja karanneita riitää.
Kuitenkin ihania naisia..
Kuulostaa tämä "levisex" juttelu siltä, että "siitä puhe, mistä puute".
Mielikuvissa on mukava luoda illuusio, että kaikki naiset, jotka täällä lomailee ovat sexin perässä.
Olisihan se ihanaa, JOS niin olisi.
Näinhän se on. Netissä kerrotaan että Levillä on myös maksullisia. Siitä vain etsimään. Saattaa olla siinä naapurissa.
Lapissa yöpyy vuodessa 2,4 miljoonaa henkilöä. Koko Suomessa 20 miljoonaa. Pääkaupunkiseudun osuus 8 miljoonaa. Että ei sillä Lapin matkailulla nyt kannata niin hirveästi meuhkata. Rutkasti Suomessa matkaillaan ihan muualla kuin Lapissa.
Tilastot löytyy VisitHelsinki ja Lapin Liitto/matkailu - sivuilta.
Lapin matkailu on pikkupuuhastelua. Hoksasin miyös senkin, miksi Lapissa on Suomen surkein asiakaspalvelu. Se johtuu tietenkin siitä että matkailijamäärät ovat pieniä, alalla ei ole ammattilaisia eikä matkailuun ole totuttu. Meinaan sitä ammattitason palvelua kyllä saa Suomesta, mutta ei Lapista. Siksi en koskaan käytä Lapissa mitään palveluita.
Oisko oikeampi syy kuitenkin se, että olet persaukinen etkä ikinä edes käynyt lapissa. Vai että ei olla totuttu matkailuun? Historian tietosikin ihan päiväkotilaisen tasoa.
Jopa kehitysmaissa, siis kolmansissa maissa asiakaspalvelu on huippua. Mitäs jos kävisit joskus vaikka Afrikassa tai Etelä-Amerikassa. Ai niin mutta eihän sulla ole varaa sellaiseen.
Vapaa seksi vetää paikkoja, varatut rouvat ja herrat voi toteuttaa unelmiansa kuten ruskaretkillä.
Näin se vaan on, sydäntä kohti...
Levin hehkutus on ihan junttien hommaa,olkoonkin,että lökäpöksy pötkäle saa sieltä helposti viersta ja kännistä pimppiä...jos on kerran varaa lähteä reissuun,niin ei misään nimessä leville..oikeesti tunturiin haluava ajelee saariselälle ja siellä voi jopa viihtyäkkin..maisemasta löytyy ja iltabailut on taatusti tasokkaammat kuin levin "alppi maisemissa"..ja palvelu..niitähän ei voi edes verrata keskenään..levi häviää sata ja nolla..
Åre, sinne uskaltaa viedä myös yritys ja yhteistyö kumppanit tietäen laadun ja palvelun olevan aina odotuksia vastaavalla tasolla. 17v./n.40kpl. Levin reissuja joista muutama viime vuosi pisti etsimään muita vaihtoehtoja. Levillä ympäristöineen olisi paljon tarjottavana, mutta jotenkin tuntuu, että ideat uudistusten suhteen ovat loppuneet tai niitä miettivät väärää vuosikertaa olevat ihmiset.
Lapin matkailumäärien kasvu on todella merkittävää. Tästä suurin kiitos kuuluu Palosaaren sisaruksille ja heidän koko yrittäjäsuvulleen. Nyt on lopultakin kiitosten aika näille peräänantamattomille yrittäjille.
Lapissa matkailee vuodessa 2,4 miljoonaa turistia. Kuinka monta näistä mahtuu hullun poron sänkyihin. Ei kovinkaan moni. Nappikauppaa sanon minä. Sitäpaitsi Lapin suurin matkailukuningas on tämä Lapland Hotelsin omistaja. Palosaarilla on pennikauppa pyöritettävänä.
Lapland Hotels ei vaan jostain syystä toimi, saa nähdä miten jatko menee.
Kun se tuli, palvelu on huonontunut selkeästi. Palautetta kun antaa niin kukaan ei vaivaudu edes vastaamaan yhtään mitään, että viesti on edes luettu. Se ei valitettavasti oikein hyvää kuvaa bisneksenhoidosta anna. En ole ainoa, jolle on näin käynyt.
Levin ja muiden lapin paikkojen nykyinen kasvu johtuu tällä hetkellä olevista ulkomaisten kohteiden riskeistä. Jolosaaret eivät tätä kasvua tee
AI minä kun luulin että koko maailma jonottaa Jolosaarten etelästä kopiotuihin lasersotiin tai parkkeeraamalla siihen sähköautotopseliin. Japanilaisetkin tulee katsomaan revontulia, jotka kuningatar on heille hankkinut. Kukaan kylästä ei uskalla rakentaa kilpailevaa katsomislaavua ettei vain itse Könkään komandantti lyö kapulaa rattaisiin ja laita kunnanhallitusta tai rakennuslautakuntaa vähän tarkastamaan epäuskovan tiluksia oisko parempi lähteä kyliltä. Paitsi tietty oma pesä, joka ei ole puhdas mutta painostetaan näyttämään puhtaalta. Klassinen diktatuuri, jossa yhden etu on kaikkien etu. Taloustermein monopoliasema. Tässä kylässä ei pelaa kilpailu, joka vaatisi sananvapauden ja juridisesti tasa-arvoisen aseman kaikille.
Heheheh urpo....
......oli täysin oikeassa, eli se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa !
Eihän Jolosaaren sisaruksista ole kuin toinen yrittäjä. Jolosaaren Pauni on töissä hissiyhtiössä. Tituleeraa itseään kyllä yrittäjäsi, mutta siinä tapauksessahan kaikki, jotka ovat töissä Levin Ski Recordissa ovat yrittäjiä ja merkittäviä sellaisia.
Kasvua vaikka 100%, mutta jos kaikilla pysyy lompakot kiinni niin mitä iloa on silloin käviämäärien kasvusta? Olisiko hinnoissa tai/ja palveluissa jotain vialla vai vieläkö kannattaa tuolla nousukausi formaatilla tykittää eteenpäin?
tori.fi löytyi halapoja kämppiä vuokralle vaan kyllä Palosaari kaikki huijatuiksi tulleet majoitti.
Sänkyvieraat jälleen lisääntyy viikonloppuna.
Rakastella jaksan..
http://dynasty.kittila.fi/kokous/20161231-5.HTM
Palosaari on sairas ihminen.
Ei eilen ainakaan kovin sairas. Lehden mukaan oli presidenttiä tapaamassa (kuva lehdessä). Samassa porukassa oli muitakin Lapin matkailuyrittäjiä.
Kysymys ei liene saituudesta, vaan enemmänkin kostosta ympäristö-
sihteerille -joka virkaansa hoitaessaan, on joutunut ajojahdin kohteeksi-
siis täysin syyttömänä kaatopaikka ongelmaan, luultavasti epäily
sairaudesta koskeekin juuri tätä.
Vapaa seksi vetää , suurin matkailuvaltti
Viimmeisiä irtosuhteita ja villiä elämää viikonloppuna tiedossa.
Kyllä seksi on ihanaa..
Juurikkin näin, Levin kannattaisi satsata enemmän porno puolelle
voisivat taseet parantua!
Valitettavasti se on niin, että suurin osa ihmisistä menee sinne mihin muutkin menee, eli missä on jo valmiiksi ihmisiä! Pieni osa kaipaa oikeasti luonnon rauhaa ja ne ei todellakaan suuntaa Leville vaan johonkin hiljaisempaan rauhallisempaan paikkaan, miksei vaikka hiihtovaellukselle käsivarteen tai Pallakselle... Jossa tosin sielläkin sesonkiaikana on ruuhkaa.
Sesonkina Levin hotellin on aivan ammuttu täyteen, mutta kyllä LEvilläkin saa suht rauhassa olla kun menee ihan sesongin alussa tai lopussa, pääsee halvemmallakin.
http://www.levinhotellit.fi/
Levillä on Suomen huonoin asiakaspalvelu!
Asiakkaat ovat kuin pelkkää ilmaa jos menet kauppoihin levillä!
Myyjät ovat kuin kakkaa syöneet eivät sano mitään ,lukevat lähinnä puhelintaan!
Nousevat sitten kun sisään astuu rikas venäläinen mutta Suomi perus perheenäiti
ei ole kovin tärkeä asiakas! Roskaa on pihat ja kadut täynnä-koiranpaskaa ja tupakantumppeja!!
Suurin osa vuodesta majoitustilat tyhjillään -hinta silloinkin pilvissä vaikka kukaan ei ole tulossa! Seuraavalla kerralla menen ja vien rahani muualle !!!!!
On muuten sikäli totta että jopa Levin keskustan pihat täynnä romua, tavararäkkejä ja ties mitä. Ties miksi.
Ottakaa pulloon Äänisen aaltoja, jotta saatte mennessänne heilutella
Levillä saamulla seksiä yllinkyllin.
Rouvat kuumina valmIina yöhön. . .
Tänne vaan porauslautalle.
Palaverit ja myyntimatkat hyviä. ..
Kiitos Leville
Olipa Levillä hienot kisat, jotka vetivät jälleen kerran majoittujia ympäri maailman. Kyllä Lapin tulevaisuus on matkailussa, joten yrittäjät ansaitsevat kaiken tukemme.
Välttäkäö sapuska ravintolaa hyvät mainokset mutta huono ruoka
Puumia samassa suhteessa. Hyvin rouvat varustautuneet.
Kiitos kaikesta..
Nonnii, taas on valkoiset lumet täynnännänsä koirien pissiä ja kakkia. Eikö niitä koiria saada kuriin ja kakkimaan kotonansa tai kalliolla kuten pikku pukki kakki kalliolle.
Juurikin näin, kerran yks isomahanen äijä puhalsi ripulisonnat suksilla
ollen kyykyssä, niin lensi kuin varpusparvi, jouduin kiertämään 10 m
sivulenkin.
Joopin jutut taitavat olla samaa latua Juho Lallukan kanssa "a mie markal ostin
kahel möin, ehä mie voittant ko rosentin" !:)))
Lapin paras porauslautta.
Katetta löytyy
kiitos taas naiset