Tänä vuonna pajupuskaan näytti tulevan kissat 5 minuuttia ennemmin kuin viime vuonna. Sammutin saman tien kaikki lämituykset kun hellettä piisaa muutenkin.
Pajunkissoja jo
10
<50
Vastaukset
- hhhhhhhhhhhh
Melkoisen heikkotasoiseksi menee jo tuo denialistihihhulien hörhöily, kun ilmasto lämpenee hurjaa vauhtia.
- jouluvirpoja
Tämänvuotiset pajunkissat kuoriutuivat paikkapaikoin jo joulukuussa.
- is-olof
Tiedoksesi sinulle arvoisa kirjoittaja: Tämän vuoden pajunkissat eivät voi kuoriutua viime vuonna, vai tarkoititko, että kevään ja kesän tuleminen, kylmenemisestä johtuen, viivästyy noinkin kauan?
- pussy.willow
is-olof kirjoitti:
Tiedoksesi sinulle arvoisa kirjoittaja: Tämän vuoden pajunkissat eivät voi kuoriutua viime vuonna, vai tarkoititko, että kevään ja kesän tuleminen, kylmenemisestä johtuen, viivästyy noinkin kauan?
Viime vuosihan taisi olla Suomessa vuosituhannen kylmin. Kevät saattoi olla pajunkissojen mielestä niin myöhässä, että framille kannatti tulla vasta joulukuussa.
- nyttuhoudutaan
Ei ihme sillä IPCC:n mukaan maapallon keskilämpö nousee keskimäärin noin 0,05 astetta vuosikymmentä kohti eli käsittämättömän järkyttävät 0,005 astetta vuodessa!
- hhhhhhhhhhh
Miksi ihmeessä valehtelet?
Lämpeneminen on, myös IPCC:n mukaan, noin 3-4 kertaa nopeampaa kuin tuo valehtelusi. - 674564564
Jokainen voi ihan itse tutkiskella ja laskeskella viimeaikaista lämpenemisvauhtia vuosittain ja vuosikymmenittäin vaikkapa tuosta kuvaajasta:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v3/Fig.A2.gif
... ja huomata nimimerkin "nyttuhoudutaan" typerän valehtelun. - nyttuhoudutaan
hhhhhhhhhhh kirjoitti:
Miksi ihmeessä valehtelet?
Lämpeneminen on, myös IPCC:n mukaan, noin 3-4 kertaa nopeampaa kuin tuo valehtelusi.Nooh, ilmasto-opas.fi kertoo notta maapallon ilmasto on lämmennyt vuodesta 1880 lähtien 2010-luvun alkuun noin 0,85 astetta eli käsittämättömän hirvittävät 0,85/130 = 0,0065 astetta vuodessa.
Että sellainen lämpeneminen päällänsä. - kilinkelli
Se on eksaktia tiedettä toi ilmastonmuutos. Kun ihan asteen tuhannesosien tarkkuudella koko maapallia mitataan.
- jäätävääkeliä
674564564 kirjoitti:
Jokainen voi ihan itse tutkiskella ja laskeskella viimeaikaista lämpenemisvauhtia vuosittain ja vuosikymmenittäin vaikkapa tuosta kuvaajasta:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v3/Fig.A2.gif
... ja huomata nimimerkin "nyttuhoudutaan" typerän valehtelun.Et sitten itse laskenut. Lämpenemisvauhtihan tuon käyrän mukaan on juuri tuo, minkä nyttuhoudutaan tuossa kertoi. Sinähän se olet valehtelija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410