terveitä. "Monikulttuurisuus tarkoittaa tilaa, jossa yli 90% yhteiskunnan jäsenistä on runsaspigmenttisiä ihmisiä, joiden annetaan ilmentää itseään vapaasti. Monikulttuurisuuden vastakohta on vain valkoihoisista eli rasisteista muodostuva yhteiskunta, joka on kulttuuriltaan köyhä. Kun ylemmän rodun ainesta sekoittuu joukkoon, muuttuu kulttuuri asteittain hieman rikkaammaksi. Täysin afrikkalaisgeeninen väestö on kaikkein monikulttuurisinta ja rikkainta. "
Olen yrittänyt harrastaa monikulttuurisuutta pokaamalla tummahipiäisiä naisia, mutta minun kulttuurini ei heille kelpaa. Minä en kuulema harrasta "KELAAMISTA, SOSSUAMISTA, autonrenkaiden polttamista, seiniin nojailua ym, missä tämä monikulttuurisuus kulminoituu. Ja koska tämä sama puute vaivaa useita suomalaisia miehiä, niin eduskunta on jo joutunut tuomaan Somaliasta, Irakista ja Afganistanista huippuosaajia kannattelemaan mm. rautatieasemien, ostoskeskusten seiniä ja tarkkailemaan liukuportaiden toimivuutta. Työ-asuksi heille on valittu Armanin puku.
Minkä laista kultturia sinä harrastat, peppureiistä kirjoittelevat voivat jättää tämän ketjun väliin.
Alla olevalla videolla Makkonen juhlii Kekriä, kun valkoinen mies on saanut sadon seipäille ja talveksi on lautaselle puurua:D
https://youtu.be/cgBXhqziZ7o
Kulttuuria harrastavat miehet onnellisia ja....
6
<50
Vastaukset
Rikas monikulttuurisuus... höpö höpö. Minkälainen tynnyrissä kasvanut puusilmä ihailee jotain yksittäistä kulttuuria, rotua tai kansallisuutta yli muiden?
Vaikka olen elänyt suhteellisen pienellä alalla ja tutustumiseni muihin kulttuureihin voisi olla kokemuksellisempaa, en ole vielä nähnyt mitään ylitse muiden parempaa rikastuttajaa oman suomalaisuuteni valossa. Sikäli, Suomeen on aina helppo palata, asua ja elää, sekä on jo tietoinen epäkohdista joihin voi vaikuttaa tai joihin ei, suuria yhteentörmäyksiä itse kantavaestöön ei tarvitse pelätä syntyvän kuten muualla.
Eri kansallisuuksien kesken sidotut parisuhteet muuten eivät ongelmiltaan juuri poikkea kuin samankaan kesken solmitut. Itse asiassa ongelmia monesti tuntuu hieman olevan enemmän ja vaatii sopeutumista. Esim ranskalainen ystäväni valittaa että thaimaalainen vaimonsa tekee aivan liikaa töitä, ei koskaan lomaa. Toisessa maassa asuva sisareni on joutunut sietämään eteläamerikkalaisten melko perhekeskeisen elämäntyylin, perhe tulee iholle joka asiassa ja kaikki asiat ovat perheenkin asioita. Italiassa asuva läheiseni pitää uudesta suvustaan, mutta kyllä suomalaistyttö joutuu kohtaamaan sielläkin nuoren naisen aseman toisenlaisena kuin syntymämaassaan. Itse en voisi kuvitella alkavani suhteeseen vaikkapa intialaisen kanssa. Mukavia poikia (nuorempi väestö) mutta vaikka perinteitä rikotaan yhden toimesta, ei sama koske koko sukua. Esimerkiksi naisen asema muuttuu kovin hitaasti, kuten moni muukin asia, johon jokainen oppii syntymästään saakka.
Maahanmuuttajiin en ole tutustunut. Minua vierastuttaa joidenkin ihosteleva tapa tutustua toiseen. Ja asioita jotka eivät ole itsestäänselviä, pidetään sellaisina. Vietnamilaiset maahanmuuttajat ovat muuten ystävällistä, mukavaa väkeä. Ja työteliäitä, kuten aasialaiset yleensäkin. Mutta ei mikään kulttuuri ole ylitse muiden. Kaikissa on omat hienot ja vieraammat ominaisuutensa. Kuten suomalaisissa yksilöissäkin.Nyt lähti silmä lapasesta! Turha ainakaan minua on moittia siitä, että olen kasvanut köyhästä kulttuurista tunnetussa suomessa. Minä olen vain sivustaseuraaja, kun uus-suomalainen Makkonen lyö mämmituokkosen roskiin ja toteaa, tämä on paskaa. Makkosen mielestä Idi Amin oli suuri monikultturismin isä, joka ei koskaan olisi tehnyt koivupuusta omituisia kyhäelmiä. 1. http://bit.ly/1UcapXD 2. http://bit.ly/1Ucaz1l
modelli kirjoitti:
Nyt lähti silmä lapasesta! Turha ainakaan minua on moittia siitä, että olen kasvanut köyhästä kulttuurista tunnetussa suomessa. Minä olen vain sivustaseuraaja, kun uus-suomalainen Makkonen lyö mämmituokkosen roskiin ja toteaa, tämä on paskaa. Makkosen mielestä Idi Amin oli suuri monikultturismin isä, joka ei koskaan olisi tehnyt koivupuusta omituisia kyhäelmiä. 1. http://bit.ly/1UcapXD 2. http://bit.ly/1Ucaz1l
Mun mielestä se silmä joka kritisoi omaa kulttuuriaan kertoo piilotusta häpeästä. Sitten jalustalle nostetaan just joku tuollainen mulkku Amin jonka hirmutekoja ihannoidaan sankarillisina tekoina. Vaarallista sakkia, nämä oman kulttuurin halveksijat.
Haluan muistuttaa kaikkia siitä, että eri korttien vetäminen esille kertoo oman tarinansa siitä, kuinka eletään maassa maan tavalla.
- iso_karvainen_mies
elisakettu kirjoitti:
Mun mielestä se silmä joka kritisoi omaa kulttuuriaan kertoo piilotusta häpeästä. Sitten jalustalle nostetaan just joku tuollainen mulkku Amin jonka hirmutekoja ihannoidaan sankarillisina tekoina. Vaarallista sakkia, nämä oman kulttuurin halveksijat.
Ei modelli ukki mistään oikeasti mitään tajua D:
iso_karvainen_mies kirjoitti:
Ei modelli ukki mistään oikeasti mitään tajua D:
Tajuan sen verran, että tänään pidetään Earth Hour sammuttaa valot lauantaina päivää, mutta tämä ei koske sinua, koska sinun valot ovat sammuneet jo aikoja sitten, josko ovat koskaan palaneetkaan! Sama koskee suomen hallitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410
