Jos yt:n irtisanottujen lisäksi joku ITSE irtisanoutuu, voiko tämän tilalle palkata uutta työntekijää?
Voiko itse irtisanoutuneen tilalle palata?
1
245
Vastaukset
- 9kk_takaisinotto
Ei työpaikat ole yksilötasolla korvamerkittyjä. Ensisijaisesti työnantajan on palkattava niitä omia entisiä työntekijöitänsä, jotka ovat irtisanottuja tuotannollisista ja taloudellista syistä ( 9 kk työsuhteen loppumisesta), kun on kyseessä sama tai samankaltainen työ, jossa työntekijä on ollut. Työnantajalla ei ole velvollisuutta tarjota irtisanotulle työntekijälle työtä entisin työsuhteen ehdoin, vaan riittävää on, että tarjotut ehdot täyttävät lakien ja työehtosopimusten vähimmäisvaatimukset. Irtisanotun työntekijän on oltava työnhakijana TE-toimiston rekistereissä.
*************************************
Jos työnantaja ei täytä takaisinottovelvollisuuttaan ja palkkaa muun henkilön palvelukseensa, hänen on korvattava irtisanotulle työntekijälle näin aiheuttamansa vahinko. Vahingon määrä koostuu ainakin menetettyjen työansioiden määrästä vähennettynä 75%:lla saadun työttömyyspäivärahan määrästä sen jälkeiseltä ajalta, kun työnantaja on ottanut muun henkilön palvelukseensa.
****************************************************
Itse irtisanoutuneille ei työnantajalla ole säädetty takaisinottovelvoitetta.
**************************************************'
http://www.mma.fi/jasenyys/tyosuhteessa/tyosuhteen-paattyminen-ja-uusi-tyo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1545194Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv852753Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?871752Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91206- 49976
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122893- 21893
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75873Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23868