Joko tämä UTELE-mies on saatu vastuuseen rahastuksestaan? Vaikea kuvitella, että jokainen juksattu sijoittaja suostuu häpeissään nuolemaan omat haavansa.
Vastaukset 6
- Tietää_
Yksikään sijoittaja ei kehtaa lähteä käräjöimään sen hullun kanssa. Siinä vain menettäisi oman maineensa.
- Huuhaata_a_la_Jorma
Sijoittajat joko häpeävät maineensa puolesta(eräs kunnallispoliitikko pyysi lehtijutussa toimittajalta, että älkää sotkeko minua Uteleen, omistukseni yhtiöstä on mitätön...)tai sitten ovat saman herätysliikkeen jäseniä(menee taivaspaikka, jos lähtee veljeä vastaan käräjöimään).
- Miksikö_ei
Sulkumerkkien viereen kuuluu jättää vähän tyhjää. Ovathan tuollaiset pötköt sekavan näköisiäkin.
- Huuhaata_a_la_Jorma
Entinen Utele:n hallituksen jäsen yrittänyt karhuta saataviaan:
http://www.protestilista.com/yritys/1719854-3 - Huuhaata_a_la_Jorma
Joku piensijoittajakin on ymmärtänyt yskän:
https://vero24.vero.fi/vastauspankki/?lang=fi#!singlePublishedAnswer?id=e34a98bf-c402-8d6b-c3ff-7e34a0dd4475- Huuhaata_a_la_Jorma
Linkki ei näemmä toimi klikkaamalla...
Menee kuitenkin verottajan kysymys/vastaussivulle, jossa seuraavaa:
Päivämäärä
25.12.2015
Asiakasryhmä
Henkilöasiakas
Asia
Verotusta
Aihe
Osakeyhtiöiden ja osuuskuntien tuloverotus
Kysymys
Minulla on vuonna 2006 ostettuna Utele-Instutiitin osakkeita. Niiden ostohinta oli silloin 3000 €. Voinko vähentää ne pääomaverotuksessani tappioina, koska käsittääkseni tämä firma on loppunut?
Nimimerkki
Valde
Vastaus
Arvopaperin tai muun omaisuuden arvon aleneminen alle sen hankintahinnan ei sellaisenaan oikeuta tappiovähennykseen, ellei omaisuutta luovuteta. Luovutustappiona vähennetään kuitenkin sellainen arvopaperin arvonmenetys, jota voidaan pitää lopullisena konkurssin tai muun siihen verrattavan syyn vuoksi. Lopullinen arvonmenetys voi syntyä esimerkiksi silloin, kun osakeyhtiö menee konkurssiin ja pesänselvityksessä todetaan, että yhtiön varoista ei jää jako-osuutta osakkeenomistajille.
Voit vähentää luovutustappioon verrattavana arvonmenetyksenä omistamiesi osakkeiden hankintamenon vain, jos lopullinen arvonmenetys on edellä esitetyn mukaisesti vahvistettu.
Lisää tietoa arvonmenetyksestä löydät oheisesta linkistä; arvonmenetys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241496
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1051216Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361122Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella541079- 72783
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.100766- 25746
- 34738
- 9635
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist26629