Onko kaupoissa lainkaan laittijuomia, joita

..ei makeuteta aspartaamilla? Siis muutakin kuin kivennäisvettä.

Olisi hienoa jos veteen saisi hiukan makua ilman kaloreita, mutta kaikissa laittilimsoissa ja -mehutiivisteissä on näköjään järjestäänsä aspartaamia.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ainakin k-citymarketissa on Pirkan stevialla makeutettua karhunvatukan makuista mehutiivistettä jossaon jotain 2kcal/100ml.

Äänestä
  • Onko se sitten parempi makeutusaine kuin aspartaami? Aspartaami on sellaista myrkkyä, etten ainakaan mitään sillä maustettua juo.

    Äänestä

dtrfygu

Paras on jos totuttelet juomiin ilman keinomakeita. Monilla nämä keinomakeutusaineet pitävät makeanhimoa yllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dtrfygu kirjoitti:

..ei makeuteta aspartaamilla? Siis muutakin kuin kivennäisvettä.

Olisi hienoa jos veteen saisi hiukan makua ilman kaloreita, mutta kaikissa laittilimsoissa ja -mehutiivisteissä on näköjään järjestäänsä aspartaamia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu