Näin kertoo MTV.
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sk-asiantuntija-maalaa-uhkakuvia-ymparistotuhoista-suomi-voi-romahtaa-muiden-mukana/5810014
"Merenpinta nousee useita metrejä, napajäätikkö sulaa, juomavesi vähenee, ruoantuotanto kärsii, kaupungit hukkuvat mereen, valtiot romahtavat."
"Poikkitieteellisen BIOS-tutkimusyksikön jäsen, kuvataiteilija Antti Majava maalailee Suomen Kuvalehdessä vakavia uhkakuvia, jos maailma meno ei muutu."
Olipas oikein alarmien alarmi. Ja vieläpä oikein "asiantuntijalta" eli KUVATAITEILIJA Antti Majavalta.
asiantuntija = kuvataiteilija > BUUAHHAHHAHHAAAAAA ... !!!
Asiantuntija maalaa uhkakuvia
15
<50
Vastaukset
- PierreReview
Täältä löytyy hihhulismin taustoja:
http://www.bios.fi/
Meneillään on kuulemma "ympäristökriisi". Jokin aika sitten earth hourimon yhteydessä WWF väitti, että parhaillaan on menossa "ilmastokriisi". - hhhhhhhhhhhhhh
Samaa kertovat tuon kuvataiteilijan lisäksi myös kaikki maailman ilmastontutkijat ja alan tiedelaitokset.
Joten mikähän mahtaa olla ongelmasi Pierre? Miksi sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin tuo loputon hörhöilysi ja denialismihihhulointisi ja lapsellisuutesi?- hhhhhhhhhhhhhh
Kuvataiteilijat ja taidelaitokset? No siinäpä tieteellisiä tahoja.
No, alarmisteille kelpaa mikä tahansa, joka tukee uskontoa. - hhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhh kirjoitti:
Kuvataiteilijat ja taidelaitokset? No siinäpä tieteellisiä tahoja.
No, alarmisteille kelpaa mikä tahansa, joka tukee uskontoa.Jääkausialarmistien suhteen olet ihan oikeassa.
Mutta miksi et keksi omaa nimimerkkiä?
- hohhoijaaaaaaaaaaaaaa
Ja tuossa ihan aiheellinen parodia tämän ketjun aloitukselle:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14204593/quotasiantuntijaquot-maalaa-horhoilyja
Kykenetkö Pierre ymmärtämään?- hhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Vain sinun viestisi on parodiaa.
- hhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhhhh kirjoitti:
Vain sinun viestisi on parodiaa.
Miksi et keksi omaa nimimerkkiä?
- Söhköteurastaja
Laarin pohjia lakaisevat kun lankkumaalarista on tehty suoomen johtavin
ilmastoasiantuntija.
Surkuhupaisa joukkio noi valtamedian esiintaluttamat "asiantuntijat",
jonkinlaisia zombie heinähättuja joilla ei ole mitään tekemistä edustamansa asiantuntija alan kanssa, pelkkä heinähattu riittää alan kuin alan asiantuntijaksi.- hhhhhhhhhhhhhh
Kerrotkos sähkömies hieman omasta ilmastotieteellisestä taustastasi ja pätevyydestäsi?
Ai niin, eihän sellaista ole. Olet vain varhaiseläkkeellä oleva entinen sähköasentaja.
- Asiallista_tietoa
Lisätään asiaa ketjuun.
"Jääkausi yritti päättyä jo Bölling-Alleröd-välivaiheen eli interstadiaalin aikana noin 14600-12600 vuotta sitten (Kuva 1). Lämpeneminen oli nopeaa, noin 10 °C alle sadassa vuodessa. Mm. mammutti hävisi tuolloin Euroopasta. Nuorempi Dryas-kausi keskeytti kuitenkin suotuisan kehityksen tuhanneksi vuodeksi. Tämä hyvin kylmä kausi on saanut nimensä lapinvuokosta, Dryas octopetala, joka yllättäen ilmaantui uudelleen Keski-Eurooppaankin. Varsinainen holoseeniaika alkoi ilmaston rajulla lämpenemisellä noin 11600 vuotta sitten. Lämpötila nousi huomattavasti muutamassa vuosikymmenessä. Maanviljely ja kotieläinten kesyttäminen alkoi Lähi-idässä ja Kiinassa pian tämän jälkeen, 10000 vuotta sitten. Jo 3500 vuotta sitten lähes kaikki nykyiset hyötykasvit ja -eläimet oli kesytetty."
Loput täältä:
http://ilmastorealismia.blogspot.fi/2016/02/jaakauden-jalkeinen-ilmastohistoria.html
Ja jatkoa edelliseen:
http://ilmastorealismia.blogspot.fi/2016/02/jaakauden-jalkeinen-ilmastohistoria_29.html- hhhhhhhhhhhhhhhhh
Et kai ihan oikeasti usko jonkun väärällä nimellä esiintyvän bloggaajan huuhaa-roskablogissaan esittämään tieteenvastaiseen huuhaa-roskaan?
Esimerkiksi tuolta löytyy oikeaa tieteellsitä tietoa siitä, kuinka ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen takia, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne.
http://climate.nasa.gov/vital-signs/global-temperature/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/land-ice/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
http://climate.nasa.gov/causes/ - hhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhh kirjoitti:
Et kai ihan oikeasti usko jonkun väärällä nimellä esiintyvän bloggaajan huuhaa-roskablogissaan esittämään tieteenvastaiseen huuhaa-roskaan?
Esimerkiksi tuolta löytyy oikeaa tieteellsitä tietoa siitä, kuinka ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen takia, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne.
http://climate.nasa.gov/vital-signs/global-temperature/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/land-ice/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
http://climate.nasa.gov/causes/Mutta et pysty kommentoimaan aihetta?
- hhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhh kirjoitti:
Mutta et pysty kommentoimaan aihetta?
Miksi jonkun huuhaa-roskablogin huuhaa-hörhöilyjä pitäisi kommentoida?
Kerropas sinä, miksi tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen kieltäminen ja tämän palstan lapsellinen häiriköiminen on sinulle niin tärkeä asia, että tuhlaat siihen ison osan ainoasta elämästäsi jo noin kahdeksatta vuotta?
- Asiallista_tietoa
Lisätään asiaa ketjuun.
" Viime viikkoina on toistuvasti uutisoitu lämpöennätyksistä tyyliin ”Satakunnassa uusi joulukuun lämpöennätys 11,3 astetta”. En epäile, ettei tuota lämpötilaa olisi mitattu Kokemäellä ja Porissa. Mutta mitä se meille tosiasiassa kertoo? Kertooko se jotain esimerkiksi globaalista ilmaston lämpenemisestä?
Tieto kertoo meille, että sekä Kokemäellä että Porissa olevissa lämpömittarien antureissa – siis kahdessa peukalonpäätä pienemmässä pisteessä – mitattiin ko. lämpötila. Lisäksi nuo lukemat varmaankin ovat korkeimmat, mitä niistä on joulukuussa tätä ennen mitattu. Oikeastaan mitään muuta tuo tieto ei kerrokaan. Voimme tietysti koettaa arvata, että kutakuinkin yhtä lämmintä on saattanut olla myös noiden toisistaan 30-40 kilometrin etäisyydellä olevien mittarien lähistöllä ja välialueella. Mutta arvauksemme voi mennä myös pieleen. Lähialueella on voinut noina mittaushetkinä olla lämpimämpää tai kylmempää, sillä meillä ei ole mittaustietoa todisteena asiasta."
Lisää tuolla, kannattaa lukea:
http://ilmastorealismia.blogspot.fi/2015/12/lampotilaennatysten-suhteellisuudesta.html- hhhhhhhhhhhhhhhhh
Miksi spämmäät tuota tieteenvastaista huuhaa-roskaasi tälle tiedepalstalle loputtomasti?
Miksi tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen kieltäminen ja tämän palstan lapsellinen häiriköiminen on sinulle niin tärkeä asia, että tuhlaat siihen ison osan ainoasta elämästäsi jo noin kahdeksatta vuotta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406