mikä mulle?

Iso-H

Surffikipinä iski talven etelän reissulla. Parissa päivässä opin niksit, johon auttoi lumilautailu ja purjehdus tausta ja hyvä opettaja. Nyt tekis mieli hankkia omat vehkeet. Kävin tekeen SPLL:n varustetestin, 26 pojoa. Painan 72kg ja haluaisin setin jolla vois hyvin kurvailla ja plaanailla kohtalaisissa tuulissa, mutta toisaalta taitojen kehittyessä kutittais lähtee temppuileen. Lähinnä kiinnostaa minkä mallinen lauta olis oikea valinta. Muistakin vermeistä voi kans tietty pistää vinkkiä.

2

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vermeistä...

      Luulen, että kuten tuossa Girlien tapauksessa carve nimellä kirjoitin, niin kannattaa kyllä varmasti hankkia käytettynä välineet. Painosi ja taustasi huomioiden kuvittelisin, että semmoinen joku 120-130 litrainen Freeride-lauta voisi olla ihan hyvä, ja mielellään tältä vuosituhannelta peräisin oleva. Ne kun ovat tupanneet kehittyä kohtalaisen paljon viimeisten vuosien aikana.

      Sitten pari purjetta mukaan ja pääset mukavasti alkuun eli ehkä semmoiset 6 ja 7.5m2, niin plaanauspäiviä tulee enemmän.

      Niistä tempuista sen verran, kyllä se perussurffaus pitää olla ensin täysin hanskassa (vesilähtö, jiippi, jne...) ennen kuin kannattaa alkaa miettimään niitä hyppyjä ym. , se tulee sitten ajan kanssa, kun pelkkä plaanailu ja jiipit ei enää tuo kiksejä. Laudan ja rikin lisäksi kannattaa tietysti hankkia esim. steameri ja tossut sekä trapetsi.

      Tervetuloa lajeista jaloimman pariin!

      • Iso-H

        Tattis vastauksesta.

        On termit vielä vähän hukassa, tää vesilähtö, tarkottaako se tuulen avulla pystyyn nousemista vai mitä?

        Kamoista vielä, porukoilla on joskus 90-luvun alussa Vihmarin Villeltä hankitut kilpakamat (kölilauta, kolme purjetta). Lauta on semmonen, et se luiskahtaa/uppoo alta jos ei oo vauhtia. Eiks toi Ville ollut ihan tekijä? En tosiaan muista minkä kokosia ne purjeet oli, mut se pienin on kyllä aika hc keliin.

        Sillä mä tota temppuilua tohon jo tarjosin, kun asun ison järven rannalla ja on mahdollisuus treenata paljon ja oppia nopeesti, niin ei sit heti tarvis vaihtaa lautaa kun perushomma rupee oleen hanskassa.

        Kevättä odotellessa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      20
      2605
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      98
      2499
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1354
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1261
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      289
      1184
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      984
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      957
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      60
      877
    Aihe