Niin, onko ääretön mahdollista?
Onko ääretön mahdollista?
432e
491333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Ääretön, mutta mikä. Koko, aika tai joku muu ääretön suure?
Tunnetun maailmankaikkeuden ikä on n. 14 miljardia vuotta .
Tunnetun maailmankaikkeuden laajuus on kaiketi 30 miljardia valovuotta.
Siinä tämänhetkisen avaruuden tunnetut ääret; kasvussa ovat kumpikin.
Eikös mustalla aukolla ole ääretön tiheys (nykytietämyksen mukaan)?
Maailmankaikkeus on nimensä mukaisesti kaikki mitä on olemassa, eli sillä on rajat.
...tai sitten "kaikki mitä EI ole olemassa" on myös olemassa......
Näihin kysymyksiin pätee sama totuus: kaikkea ei vielä todellakaan tiedetä.
Esim. maailmankaikkeuden koko ei riipu siitä miten pitkälle ihminen näkee.
Mullistava ajatus, eikö totta. Maailmankaikkeus on jo nyt suurempi, kuin aiemmin Luulimme.
Päättymätön lukuarvo on ääretön määrä numeroita.
Lukua on kuitenkin mahdoton määrittää äärettömyyteen asti , vaikka se on tieteellinen fakta.
Eikös tuota kutsuta paradoksiksi?
Ei.
otetaan tasan metrin pätkä vaikkapa mittanauhaa ja aletaan puolittaa sitä, voiko sitä puolittaa loputtomiin?
Äärettömän tyhmä esimerkki. Jo materiaali lopettaa yhteistyön muutaman taitoksen jälkeen.
Ei voi puolittaa loputtomiin.
Ei voida. Vastaan tulee Planckin pituus, joka on 1.6E-35 m.
Äärettömän pienellä on rajat. Äärettömän suuresta ei ole tietoa. Maailmankaikkeus voi olla rajaton, ääretön tai jotain siltä väliltä.
kuka on puhunut taittamisesta?
juuri tätä ajoin takaa :)
"Äärettömän pienellä on rajat. "
Väärin. Tai oikeastaan raja on nolla. Ajattelepa vaikka metrin mittaista janaa. Puolita se. Puolita puolikas, puolita neljännes jne. Mitään rajaa ei tule vastaan, vaan lahenet nollaa jatkuvasti.
Toisinsanoen, jos janan pituudella olisi raja s, voit aina puolittaa sen ja saafa janan pituudeltaan s/2, mokä on vastoin oletusta, että s on raja. Joten sellaista rajaa ei voi olla.
Persun typeryys on ÄÄRETÖN!
Demarin mielestä valtion kassa on ääretön. Vaikka sieltä jakaa kuinka paljon tahansa koko maailmalle, niin kassa ei milloinkaan tyhjene.
Tosi hyvin sanottu :)
Demarien käsi onkin aina toisten taskulla, ei ikinä omalla !
Olen hyvin ylpeä että sanoit juuri noin, "jauhot suuhun " heti kättelyssä Demareille ! :)
Käytä nyt kumminkin omaa nikkiä, ettet leimaudu demariksi.
Kokoomuslaisen mielestä potilasta voidaan leikata loputtomasti ilman että tämä menehtyy. Suomeksi sanottuna suomi on kohta kuin Pohjois-Korea.
Pieni eliitti omistaa kaiken ja kansa syö ruohoa.
Kyllä ääretön on mahdollista ja kuuluu samaan kategoriaan, Jumalan ja hänen luomistyönsä kanssa.
Se voi olla siis mitä tahansa, vai meinaatko, että jos jätkä luo maan, ihmiset, kasvit ja eläimet vajaassa viikossa, ettei sillä olisi äärettömät voimavarat käytössään. Tosin seitsemäntenä päivänä hänkin kyllä dokasi äärettömästi, tai siis lepäsi, ihan miten vaan.
Tossa ihmisen luomistyössään se kyllä epäonnistui, kun loi ensin kaksi juonittelevaa jutkua, jotka ei uskoneet edes Jumalan määräyksiä. Samantien aloittivat saatanallisen sukurutsauksen ja toisten omenoiden ahmimisen, vaikka se nimenomaan niiltä kiellettiin. Sama saatanallinen ja sukurutsainen meno niillä on nykyäänkin menossa israelissaan.
Mielestäni kysymys onko ääretön mahdollinen on vähintään puoliksi filosofinen; kysymystä sivuten, onko "ei mitään" olemassa? Mikä on "ei mitään"?
"ei mitään" ei ole olemassa. Tyhjiökin kuhisee virtuaalihiukkasten kvantteja, joita syntyy ja häviää yhtenään. Tästä energiasta myös tuntemamme maailmankaikkeus on peräisin.
Ihmisen mielestä "jotakin" on vain se, minkä voi silmällä nähdä tai korvin kuulla. Tämä on perin rajoittunut näkökulma.
Sitä paitsi eikös tyhjiössäkin ole tilavuus, mikä on siis "jotain". Olen samaa mieltä, että tilaa "ei mitään" ei ole olemassa, koska aivan ensimmäiseksi se kuka sellaista väittää, voisi ensin näyttää tai kuvailla sen rajan, jossa "jotain" ja "ei mitään" eroavat toisistaan.
"Niin, onko ääretön mahdollista?"
Onko ikuisuus sama kuin ääretön?
Ääretön viittaa mielestäni tilaan ja ikuisuus aikaan mutta aivosoluni tuppaa yhdistämään nämä käsitteet yhteen...
Ajaton elämä on ääretöntä , joten maailmankaikkeuskin on sen sisäpuolella, koska äärettömällä elävällä tietoisuudella ei ole ulkopuolta
Ajaton elämä voi ilmetä sitten ajassa ja aineessa kun planeetoilla on kehittynyt olosuteet joissa se voi ruveta ilmenemään, fyysinen biologinen elämä on kuitenkin rajallista, joten se ilmeneen fyysisten elämien ketjuna jossa esiasteelta alkanut elä kehittyy täydellisyyttä kohti
Jaa.
Missähän suunnassa olet ajatonta elämää havainnoinut, vai arvailetko vain.?
Tietoisuudella ei ole ulkopuolta ensinnäkään. Korvien välistä se löytyy edelleen.
Jos ajatellaan vaikka aikaa, niin loppuuko se koskaa? Entäs sitten avaruus. Se laajenee, ja joidenkin teorioiden mukaan jatkaa laajenemistaan "ikuisesti"...jossain vaiheessa tapahtuu ns. maailmankaikkeuden lämpökuolena, jonka jälkeen on vain tilaa missä on saavutettu absoluuttinen nollapiste lämmössä....entäs sen jälkeen?
meneepäs sekavaks...
Cantor jopa järjesteli äärettömyyksiä eri suuruuksiin. Tässä yksi karkeanvaivainen esimerkki.
1. Listaa kaikki parilliset ja paritomat luvut eri joukkoon
2. Ovatko nämä lukujen joukot yhtä suuria?
3. Onko kaikkien lukujen yhteinen joukko suurempi kuin erilliset parillisten ja parittomien lukujen joukot?
Eli mikä on eri lukujen äärettömyyksien summa? Suurempi, yhtäsuuri vai pienempi kuin lukujen osajoukot.
Ei ehkä kannata mennä Cantorin joukko-oppiin (hän itsekin tuli hulluksi), vaikka hän loi paljolti pohjaa koko nykymatematiikalle.
Ääretön on matemaattinen käsite, joka ei ole mikään luku tai suure. Konkreettisena sitä ei ole olemassakaan, joten ei sitä myöskään voida mitata.
En tunne matematiikan ordinaalipuolta niin hyvin, ettenkö saattaisi olla osin väärässäkin. Valaiskoon joku sitä tunteva, jos olen.
Energia säilyy....
Kuten yllä jo puhuttiin, ääretön on tosiolevainen ainakin matematiikassa.
On olemassa suurempia ja pienempiä "äärettömiä".
Jokainen älyää, että äärettömien reaalilukujen joukossa (siis: 1,527, pi, 456,367, jne) on enemmän alkioita, kuin kokonnaisluvuissa (0, 1, 2, 3...).
Ja silti molempia on "ääretön" määrä.
Ääretön on mahdollista, vastaten ap:n kysymykseen ja niitä voi jopa vertailla
toisiinsa ja laittaa suuruus-järjestykseen.
Jees, näin voidaan tehdä joukoille ordinaalitasolla. Mutta ei voida sanoa, paljonko suurempi tai pienempi yksi oo on toiseen verrattuna jollain mittayksiköllä.
>Mielestäni kysymys onko ääretön mahdollinen on vähintään puoliksi filosofinen.
Filosofi vastaakin kysymykseen, että se on äärettömän mahdollista!
Ääretön on olemassa matematiikassa eli se on päättymätön luku.
Kerropa sinä puolestaan voiko olla olemassa ääretön -1 luku siis lähes ääretön luku?
Paljonko on ääretön jaettuna 2:lla?
Helppo tehtävä, 1/2 ääretön on 2x 1/4 ääretön.
Ääretön -1 = ääretön, ääretön/2=ääretön jne
Ympyrän kehää voitaneen pitää äärettömänä, aluttomana ja loputtomana. Ajatusta voidaan pitää rajoittamattomana, äärettömänä.
Niinkö? Mitä ajatus on?
Miksi tätä aina kysellään? Miksi ette voi tutustua Uuno Saarnion kirjaan " Mitä tiedämme äärettömästä"?
Kirja esittelee matemaatikko Georg Cantorin äärettömyyskäsityksiä.
En ole löytänyt toista suomenkielistä kirjaa joka yhtä pätevästi ja yhtä selkeästi olisi tätä aihetta käsitellyt.
Kirja voi löytyä kirjastoista taikka antikvaari kirjakaupoista.
Painovuosi 1969...silloin taisi olla renkaat vielä neliön muotoisia.
Jos joku tietäisi jonkun vastaavanlaisen kirjan (tältä vuosituhannelta), niin ehdotuksia otetaan vastaan?
Kyllä avausasiaa on käsitelty ja mietitty iät ja ajat. Esim. näin:
”Äärettömyys on ikuinen hengitys, joka ei tunne itseään. Äärettömyys ei voi tajuta äärellisyyttä. Rajaton ei voi olla missään suhteessa rajoitettuun eli ehdonalaisuuteen. Tuntematon ja Tutkimaton Liikkeellepanija eli Itseolevainen on Ehdoton Olemus. Ja siten -ääretön ollessaan Ehdoton Tajunta ja Ehdoton Liikunto, on se – niiden rajoitetuille aisteille, jotka koettavat kuvaamatonta kuvata, - tajuttomuus ja liikkumattomuus.”
Eli, jos äärettömyys ei voi tajuta äärellisyyttä, kuinka olisi mahdollista, että me äärelliset voisimme tietoisesti tajuta ääretöntä? - Taidamme olla mahdottomalla asialla!
Kyllä äärellinen voi tajuta ääretöntä ja toisinpäin.
Jos kvanttigeometria pitää paikkaansa, tällöin äärelliset olennot ovat enimmäkseen tajunneet vain ääretönarvoista, jatkuvaa geometriaa, ja vain osa perehtynyt diskreettiin geometriaan jossa itsekin elävät.
Jos puolestaan kvanttigeometria ei pidäkään paikkaansa, tällöin jatkuva-arvoiset äärettömät olennot voivat ymmärtää myös diskreettiä geometriaa, jossa millimetrissä onkin vain rajallinen määrä avaruuden alkioita eikä äärettömästi.
No jo on "viisasta", Voi että! Onko siellä hoitolassa oikein kirjastokin?
Raamatusta olen oppinut, että raja se on rajattomallakin, joten ilmeisesti ei ole mahdollista ainakaan siinä mielessä, miten me ihmiset äärettömän yleensä käsitämme.
Kyllä on lääkärin ja 112 ääretön mielivalta, laiton reitti luonti.
Ääretön pituus tai matka ainakin on mahdollinen. Kun kuljet ympyrää voit edetä äärettömän pitkälti, ei tule ääri vastaan pysäyttämään kulkuasi.
no on, sillä eikös vaikkapa 1/0 = oo